«عبدالله کولیوم» نخستین مسجد بریتانیا + عکس
خبرگزاری شبستان: بر اساس برخی روایات تاریخی، عبدالله کولیوم؛ نخستین مسجد در بریتانیا است که ۱۵۰ سال پیش در این کشور ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری «دلیل لیفربول» بسیاری از منابع حاکی از آن هستند که مسجد عبدالله کولیوم، نخستین مسجدی است که در بریتانیا احداث شده است.

 

این مسجد را مرحوم عبدالله کولیوم، 150 سال پیش در سال 1886 میلادی احداث کرده است.

 

نام وی پیش از مسلمان شدن «هنری ویلیام کولیوم» بوده است.

 

عبدالله کولیوم در سال 1856 میلادی در یک خانواده ثروتمند و متدین کاتولیک متولد شد.

 

وی به دلیل علاقه به تحصیل، از دانشکده عالی حقوق لیورپول در سال 1878 میلادی فارغ التحصیل شد و به عنوان وکیل مشغول به کار شد تا اینکه بیمار شد و پزشکان به وی توصیه کردند تا برای بهبودی خود به اسپانیا و فرانسه سفر کند و وی برای استراحت به مراکش رفت و در آنجا شروع به تحصیل در زمینه اسلام و میراث اسلامی کرد و پس از آن، علاقه مند به کتاب های دینی و اندیشه ای شد.

 

وی در سن 31 سالگی به اسلام گروید و نام خود از ویلیام به عبدالله تغییر داد و سپس به بریتانیا بازگشت و اقدام به تبلیغ اسلام کرد و در آن زمان میان محصلان مسلمان شهرت بسیاری پیدا کرد.

 

وی برای نخستین بار در سال 1886 میلادی در شب عید میلاد مسیح (ع)، سالنی را به آموزش و مکانی را برای اقامه نماز جماعت اختصاص داد.

 

نخستین نماز جماعت در آن سال در این مکان اقامه شد و این مکان به صورت رسمی به مسجد تبدیل شد و به نام وی، نامگذاری شد.

 

بنابر این گزارش، مسجد عبدالله کولیوم تا به امروز در لیورپول پابرجا است و مرمت و تجهیز شده است و جمعیتی به همین نام در آن فعالیت می کنند.

 

 

 

 

 

چاپ خبر