توسعه روابط ایران و سریلانکا/تلاش برای ایجاد تجارت مستقیم
خبرگزاری شبستان:روابط ایران و سریلانکا از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است و در حال حاضر در راستای توسعه این روابط وزیر صنایع پایه سریلانکا خواستار تجارت مستقیم میان ایران و سریلانکا شده است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: سریلانکا جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند. نام قدیمی آن سیلان بود. سریلانکا بیش از ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ذخایر ارزی خارجی دارد و به لحاظ اقتصادی در بانک توسعه آسیا، سازمان بین‌المللی خواربار و کشاورزی، گروه ۱۵، گروه ۲۴، گروه ۷۷، بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه، اتاق بازرگانی بین‌المللی، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار، صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی، جامعه بین‌المللی توسه، سازمان بین‌المللی دریانوردی، اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، جنبش عدم تعهد، کمیسیون توسعه وتجارت ملل متحد، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، سازمان جهانی پست، اتحادیه بین‌المللی کنفدراسیون‌های کارگری، سازمان جهانی مالکیت معنوی و سازمان تجارت جهانی عضو است.

 

بنابراین گزارش، روابط ایران و سریلانکا از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است و در حال حاضر در راستای توسعه این روابط وزیر صنایع پایه سریلانکا خواستار تجارت مستقیم میان ایران و سریلانکا شده است. پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه به نقل از دایا گاما، وزیر صنایع پایه (کشاورزی و شیلات) سریلانکا نوشته است: "سطح فناوری‌ کشور ایران بالاست و می‌توان از این فناوری‌ها در بخش کشاورزی و صنایع سریلانکا استفاده کرد. در این وزارتخانه مسئولیت اصلی در بخش نفت و سپس صادرات بخش کشاورزی است. محصولاتی همچون چای، پاپایا، آناناس، انبه، موز، ادویه، دارچین و... در سریلانکا تولید می شود و در بخش کشاورزی روی 23 محصول کشاورزی و 10 محصول شیلاتی فعالیت می‌کنیم."

 

یادآور می شود: سریلانکا جزیره‌ای در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند است که نزدیک به 21 میلیون نفر جمعیت دارد. بر پایه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، کشور ما در نیمه نخست امسال 15 میلیون و 59 هزار و 541 هزار دلار صادرات به سریلانکا داشت و از این کشور به ارزش 74 میلیون و 564 هزار و 400 دلار کالا وارد کرد.

چاپ خبر