اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد مقاومتی از عناوین مهم کتاب های کتابخانه های مساجد مازندران
خبرگزاری شبستان: مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های مساجد مازندران گفت: اصلاح الگوی مصرف، قناعت، مقابله با اسراف و اقتصاد مقاومتی از عناوین مهم کتاب های کتابخانه های مساجد مازندران است که به مناسبت هفته کتابخوانی، توجه بیشتر به آنها می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از ساری، محمد فوقی، مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های مساجد مازندران، امروز (24 آبان) در جلسه شورای اداری با کارکنان گفت: ۲۴ آبان، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار است که باید به شایستگی گرامی داشته شود.

 

وی اظهار کرد: امروز با روزهای دیگر سال، باید متفاوت باشد و فرصت بیشتری را به کتابخوانی، اختصاص داد چرا که روایات زیادی درباره اهمیت کتابخوانی و مطالعه، آمده است و در عمل باید، پیاده نمود.

 

فوقی بیان کرد: حضرت امام علی(علیه السلام)، کتاب را مایه آرامش و آسایش بیان کرده که می طلبد به این کلام گوهربار، عمل کرد و در کنار عبادت و ذکر، مانوس شدن با کتاب موجب آرامش بخشیدن به انسان می شود.

 

وی ابراز کرد: دین، فرهنگ و تاریخ با قدمت دیرینه ایران درخصوص ارزش مطالعه، تاکیدهای فراوانی دارند و اگر با انس و همبستگی با کتاب و کتابخوانی، عجین شود موجب تداوم این تاریخ پرابهت و باشکوه خواهد شد.

 

فوقی گفت: کانون های فرهنگی و هنری مساجد، یکی از مروجین کتابخوانی است به ویژه کتابخانه مساجد از صدر اسلام جزء لاینفک مسجد بوده و عجین شدن ناگسستنی بین این دو نهاد مهم، وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه استعمارگران، کتابخانه را از مساجد جدا کردند، اظهار کرد: تفکر توحیدی با کتاب و کتابخوانی، نشر پیدا می کند و دانشگاه واقعی با مطالعه کتاب و توجه به مطالعه، میسر می شود.

 

فوقی بیان کرد: جرج جردان، 200 دفعه نهج البلاغه را مطالعه کرد تا شخصیت واقعی حضرت علی(علیه السلام) را به درستی، شناخت و کتابی درباره آن حضرت نوشت.

 

وی ابراز کرد: رسیدن تمدن به شکوفایی با کتاب و کتابخوانی، میسر می شود و پیشرفت و توسعه هر کشور نیز با توجه به این مهم، امکان پذیر است و همچنین شخصیت و اندیشه هر انسان با کتاب، قابل تغییر است چرا که 90 درصد آموخته ها با کتاب و مابقی از معلم ها، کسب می شود.

 

فوقی با اشاره به اینکه آغاز قرآن با اقرا، بیانگر اهمیت کتابخوانی است، گفت: 255، 282، دو و سه دفعه به ترتیب واژه کتاب، علم، قلم و اقرا در معجزه پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله) آمده است که همه از ارزش زیاد مطالعه و کتاب،حکایت دارد.

 

وی اظهار کرد: مطالعه یک کتاب علاوه بر تغییر اندیشه تفکر انسان  موجب تغيير یک جامعه و سرنوشت آن می شود و با توجه به اینکه سهراب سپهری، شاهکارترین کتاب ادبی جهان را قرآن، معرفی نموده باید به  ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و عمل به کتاب الهی قرآن، اهتمام لازم را داشت.

 

وی بیان کرد: تجلیل از کتابداران و کتابخوان های نمونه، افتتاح کتابخانه کانون مساجد، بازدید از کتابخانه های مساجد و برگزاری مسابقه کتابخوانی در استان از جمله برنامه های ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های مساجد مازندران در هفته کتاب و کتابخوانی است.

 

فوقی ابراز کرد: قناعت، ساده زیستی، اصلاح الگوی مصرف، کسب رزق و روزی حلال، پرداخت خمس و زکات، مقابله با تجمل گرایی و اسراف از موارد اقتصاد مقاومتی است که توجه به کتاب هایی با این عناوین در برنامه های کانون های فرهنگی و هنری مساجد و کتابخانه های این مراکز به ویژه در هفته کتاب، قرار دارد.

چاپ خبر