مالزی به صف مشتریان نفت ایران می پیوندد
خبرگزاری شبستان:روابط ایران و مالزی از نزدیکترین مناسبات سیاسی ایران در شرق آسیا به شمار می‌رود و مالزی برای توسعه روابط اقتصادی خود با ایران خواهان از سرگیری خرید نفت خام ایران شده است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: روابط ایران و مالزی از نزدیکترین مناسبات سیاسی ایران در شرق آسیا به شمار می‌رود. قبل پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران دو کشور روابط دوجانبه چندانی با یکدیگر نداشتند ولی بعد از پیروزی انقلاب، دو کشور از جهات اقتصادی، مذهبی و فرهنگی تمایل به انجام همکاری‌های نزدیک با یکدیگر کردند و سفارتخانه‌های دو دولت در کشور مقابل تاسیس شد. تا پیش از روی کارآمدن دولت نهم ایران روابط دو کشور در وضعیت مطلوبی قرار داشت و مراودات اقتصادی و علمی و سفر اتباع دو کشور در بالاترین سطح در تاریخ روابط دوجانبه بود. رئیس جمهور دولت هشتم در ۳ نوبت به کشور مالزی سفر داشت و نخست‌وزیر مالزی هم دو سفر به ایران انجام داد. مالزی بعد از توافق هسته ای بدنبال توسعه روابط خود با ایران است.

 

بنابراین گزارش، یکی از بخش هایی که مالزی خواهان توسعه روابط خود با ایران است در حوزه نفت و انرژی است. در همین راستا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از تمایل مالزی به خرید نفت و فرآورده های نفتی از ایران خبر داده است. وزارت نفت در این باره به نقل از امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت نوشته است: "مالزی به توسعه و گسترش و روابط با ایران علاقه مند است. رئیس مجلس مالزی نیز علاقمندی خود را برای خرید نفت از ایران اعلام کرده و قرار است مذاکرات بیشتر در این باره ادامه یابد."

 

این گزارش می افزاید: وزیر نفت اردیبهشت ماه امسال در دیدار با عنیفه امان، وزیر امورخارجه مالزی، پیشنهاد کرده بود که با توجه به نبود صادرات نفت به آن کشور، دو طرف همکاری را از امور بازرگانی کوتاه مدت آغاز کنند و اکنون شرکت های مالزی برای حضور هر چه زودتر در ایران اعلام آمادگی کرده اند و قرار است مذاکرات شرکت های دو کشور درباره تفاهمنامه هایی که در گذشته وجود داشت، آغاز شود.

 

یادآور می شود: مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمانهای دولتی و وزارتخانه های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مهمترین همکاری های نفتی شرکت ملی نفت ایران و مالزی به دوران پیش از اعمال تحریم ها و فروش و صادرات نفت خام باز می گردد؛ به طوری که ایران به طور متوسط روزانه 50 هزار تا 60 هزار بشکه نفت به این کشور می فروخت. شرکت پتروناس از معدود شرکت های نفت و گاز جهان به شمار می رود که با وجود سال های اندک فعالیت در صنایع نفت و گاز، هم اکنون دارای گروه های عملیاتی در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت است.

چاپ خبر