پیوند آسمانی اول ذی‌الحجه، الگوی کامل ازدواج آسان/ انتقال باورهای دینی به جوانان، مهم‌ترین وظیفه خانواده ها
خبرگزاری شبستان: امروز یکی از مسائلی که در جامعه مورد تأکید کارشناسان به‌عنوان یک مسئله اجتماعی قرارگرفته، بحث ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج در بین جوانان جامعه به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده بوده که نگرانی‌هایی را در بین خانواده‌های ایجاد کرده است.

خبرگزاری شبستان- ایلام: امروز اولین روز از ماه ذی‌الحجه، ماه امامت و ولایت و قربانی کردن در راه خدا، مصادف با سالروز ازدواج و پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س)  و آغازین روز هفته ازدواج است، در این روز امام علی(ع)، امیر مؤمنان جهان با حضرت فاطمه زهرا(س) برترین بانوی جهان، عقد و پیمان ازدواج می‌نهند، ازدواجی آسمانی و نورانی اما در عین سادگی و با هزینه و مهریه اندک که پیامبر اکرم(ص) ازدواج فاطمه زهرا(س)، پاره تن خود را بر ساده‌ترین شیوه انجام داد تا امروز سرمشق همه جوانانی قرار گیرد که قصد دارند عقد ازدواج نهاده و زندگی مشترک خود را در سایه معنویت، مهر و عطوفت آغاز کنند.

 

ازدواج، یکی از رویدادهای مهم زندگی هر فرد است، رویدادی است که به‌واسطه آن زن و مرد پیوندی را در راستای تکامل هم آغاز می‌کنند که همان‌گونه که پیامبر مکرم اسلام(ص) نیز در روایت نقل می‌کنند که هر کس ازدواج نمایند نیم دین خود را کامل کرده است، ازدواج یک هنجار و ارزش پذیرفته‌شده در تمام جوامع است که نیازهای فردی، معنوی، عاطفی و روحی و جنسی فرد را تأمین می‌کند و زندگی هر انسان را هدفمند می‌سازد و از بیراهه رفتن افراد جلوگیری کرده و موجب استحکام و تقویت بینان خانواده به‌عنوان مهم‌ترین رکن هر جامعه به‌ویژه در جوامع اسلامی می‌شود.

 

ازدواج درگذشته‌های نه‌چندان دور با همین رویکرد و بهره‌گیری و الگو گیری از سنت حسنه پیامبر اکرم(ص) و ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) دختر گرامی پیامبر اکرم(ص)، امری رواج یافته بود اما با برخی تغییرات در سطح جامعه ازجمله خیل عظیم جوانان تحصیل‌کرده اعم از دختر و پسر، نگاه اقتصادی به برخی مسائل ازجمله به مقوله ازدواج، بیکاری جوانان، هجمه‌های فرهنگی دشمنان و تغییر برخی از رویکردها و ارزش‌های جامعه، این امر پسندیده نیز متأثر از شرایط جامعه و طرز تفکر افراد گردید.

مراسمات پرخرج و مخارج سنگین برگزاری مراسمات عقد و عروسی، چشم‌وهم‌چشمی‌های خانواده‌ها و افراد جامعه، سخت‌گیری‌های بی‌مورد خانوارها، اهمیت دادن بیش‌ازحد به تحصیل در مقاطع مختلف و تحصیلات تکمیلی، مسائل شغلی و بیکاری و مسئله مسکن و بسیاری از ناهنجاری‌هایی که در سطح جامعه مشاهده می‌شود موجب ترس و عدم رغبت جوانان به ازدواج شده است که این مسائل وظیفه مسئولان فرهنگی و دست‌اندرکار امورات جامعه را بیش‌ازپیش می‌سازد که شرایط را برای جوانان به‌منظور ازدواج آسان فراهم کنند که این امر مسئولان، خود جوانان و خانواده‌ها برمی‌گردد که باید یک نوع بازنگری در این زمینه انجام دهند.

 

ما در تمام مسائل دینی و فرهنگی و اجتماعی در دین مبین اسلام بدون تردید الگوهای برتری و کاملی با عنوان پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) داریم که در صورت بهره‌گیری از سیره زندگی و سنت آن بزرگواران، زندگی افراد جامعه به‌طورقطع سراسر نور و سعادت خواهد شد.

 

در این خصوص گفت‌وگویی با برخی از افراد و کارشناس مسائل فرهنگی انجام داده‌ایم که در زیر به سمع و نظر شما مخاطبان گرامی می‌رسد:

 

علی. م در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام، در جواب به این سؤال که متأهلی؟ می‌گوید: بنده مجردم و  وقتی دلیل آن پرسیده می‌شود که دلیل اینکه که اکثر جوانان وقتی سخن از ازدواج به میان می‌آید می‌گویند که ببینیم چه می‌شود! جواب می‌دهد: مشکل امروز جوانان این است که سطح توقعات جوانان افزایش پیداکرده است، در برخی مواقع خانواده توقعات خود را بالابرده‌اند و در برخی اوقات خود جوانان نیز این سطح توقعات را افزایش داده‌اند.

 

مریم.ن در خصوص عدم میل و اشتیاق جوانان را بیکاری می‌داند و می‌گوید: یکی از مسائلی که امروز جوانان را با مشکل روبرو کرده، مسائل مالی است که کمتر به ازدواج تن می‌دهند، اگر سطح توقعات را پایین‌تر آورند و مسائل مالی را به‌طور قطعی در زمینه ازدواج تأثیر ندهند،  سطح توقعات کاهش پیدا خواهد کرد.

 

وی، ابراز می‌کند: مسئله دیگری که امروز جامعه و به‌ویژه جوانان را دچار دردسر کرده است مسئله چشم‌وهم‌چشمی‌ها در خیلی از مسائل است که موجب ایجاد مشکلات زیادی در زمینه ازدواج و آن‌هم ازدواج درست و صحیح شده است که امروز شاهد هستیم بسیاری از زندگی‌های از دوام کمتری برخوردارند.

 

مریم. ن، تصریح می‌کند: امروز خیلی‌ها فکر می‌کنند که اگر طرف مقابل خانه و ماشین داشته باشد مورد خوبی برای ازدواج است اما کمتر به این مسئله فکر می‌شود که آیا طرف مقابل اخلاق دارد، آیا توان و اراده کار کردن دارد، آیا می‌تواند زندگی خود و یک نفر دیگر را اداره کند، آیا می‌تواند مهر و عطوفت را در زندگی جاری کند و خیلی دیگر از مسائل معنوی را داشته باشد.

 

محمد.ب، مرد میان‌سالی است که هم‌اکنون دارای 2 نوه است و  هم‌اکنون با همسرش و پسر کوچکش در خانه خود زندگی می‌کنند، وی درباره ازدواج درگذشته می‌گوید که در آن زمانی که ما زندگی می‌کردیم شرایط ازدواج به‌سختی این روزها نبود، خانواده‌ها روی‌هم شناخت داشتند و در خیلی از خانه‌ها چند خانوار زندگی می‌کردند، همین‌که پسر و دختر از خانواده موجه و در حد هم باشند کافی بود و با حضور بزرگان ایل و طایفه و با اندک مایحتاجی، زندگی دو نفر در زیر یک سقف شروع می‌شد و گاهی تا چند سال دو جوان در کنار خانواده پدری در یک اتاق زندگی می‌کردند، اما امروز از همان ابتدا خانه و ماشین و وسایل خانه و ... جهیزیه سنگین که امروز خود این مسائل باعث ایجاد جروبحث در بین زوجین شده است.

 

وی، ابراز می‌کند: ازدواج یکی از بهترین سنت‌های دین اسلام است که  بر اساس ذات و فطرت انسان گذاشته‌شده  و در راستای تداوم نسل انسان و آرامش انسان است که موجب ایجاد سلامت معنوی و روحی در بین افراد جامعه می‌شود که باید مسئولان در راستای ایجاد زمینه‌های لازم برای ازدواج سالم بیش از گذشته فعالیت کنند و فرهنگ ازدواج آسان را برگرفته از سنت رسول اکرم(ص) و الگو گیری از پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) ترویج دهند.

 

حجت‌الاسلام حسین مرادویسی، کارشناس مسائل فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار می‌کند:  ازدواج امری مقدس است که انسان را به عرش می‌رساند و اگر چنانکه در فرایند خاص خودش انجام نشود، نه‌تنها انسان به عرش نمی‌رسد بلکه انسان با مشکلات زیادی نیز مواجه خواهد شد و سعادت خود را از دست خواهد داد.

 

وی، با اشاره به اینکه ازدواج را می‌توان به دیرهنگام، زودهنگام و به هنگام تقسیم کرد، افزود: امروز یکی از مسائلی که جوانان با آن روبرو هستند بحث دیرهنگام بودن ازدواج است که گام‌ها و شروطی که باید در فرایند ازدواج رعایت شود، رعایت نمی‌شود.

 

این کارشناس مسائل فرهنگی ابراز کرد: اگر نگاهی به ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) داشته باشیم خیلی از بایدها و نبایدهای این امر مقدس برای ما روشن و آشکار می‌شود، همین احترام به باورها، سنت‌ها و رسوم دینی و اسلامی است که حضرت امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) به‌طور کامل انجام داده‌اند.

 

حجت‌الاسلام مراد ویسی، بیان کرد: امروز متأسفانه بر اساس آمار، میزان طلاق واقعاً نگران‌کننده است که از هر 10 ازدواج 3 تا 5 ازدواج منجر به طلاق می‌شود والان نزدیک به 6 میلیون نفر در سن ازدواج یعنی از 15 تا 45 سال  در بین خانم‌ها و آقایان داریم که ازدواج‌نکرده‌اند.

 

وی، بابیان اینکه نگرش ما جامعه ما به امر ازدواج  تغییر پیداکرده است که درنتیجه نیاز به بازتعریف این مؤلفه در سطح جامعه داریم، گفت: ما باید به سمت انتخاب سخت و ازدواج آسان حرکت کنیم و متأسفانه امروز انتخاب همسر بیشتر که کار دل است صورت می‌گیرد و تصمیمی که کار عقل است در بین جوانان برای امر ازدواج کاهش پیداکرده است.

 

این کارشناس مسائل فرهنگی، یادآور شد: فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، اینترنت و ماهواره  ازجمله مواردی است که به امر ازدواج آسیب‌زده است و بحثی که امروز از آن به‌عنوان فرهنگ باز یاد می‌شود دگرگونی در امر ازدواج به وجود آورده است.

 

حجت‌الاسلام مراد ویسی، افزود: آنچه دین به ما می‌گوید این است که مؤلفه‌های هم‌کفو بودن در سن، شغل، شرایط اصالت خانوادگی، مالی، ایمان و اخلاق و  حتی شرایط فیزیولوژی باید موردنظر قرار گیرد و در این موقع  تحقیقات را جامع و کامل انجام دهیم و وقتی‌که انتخاب انجام شد آنگاه ازدواج باید آسان باشد که باکمال تأسف، جای این دو مقوله در امر ازدواج جابجا شده است.

وی، یادآور شد: ما باید ما اگر می‌خواهیم همانند مولا علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) از بحث ازدواج  به عرش برسیم و آرامش روح و معنویت برسیم باید بازنگری در نگرش‌ها و باورها داشته باشند و بر اساس اصول دینی و اسلامی و همچنین داده‌های علمی و تجربی بشر  یک ازدواج آگاهانه داشته باشند و وقتی ازدواج آگاهانه باشد، بر این اساس، آسیب آن زندگی هم کمتر خواهد بود.

 

حجت‌الاسلام مرادویسی، بابیان اینکه حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) بهترین الگو و اسوه برای جوانان ما در امر ازدواج هستند، تصریح کرد: اولین تکلیف خانواده در خصوص ازدواج، انتقال باورها و ارزش‌ها به جوانان است، امروز متأسفانه خیلی از خانواده‌ها این باورها را خودشان تغییر داده‌اند.

 

این کارشناس مسائل خانواده، گفت: باید گفت که هنگامی‌که پدران و مادران ازدواج کردند آیا خانه و وسیله نقلیه داشتند، در رحمت الهی، به برکت همسر و فرزند و ازدواج  برای آنان بازشده و معقول و مشروع نیست که از جوانی که وارد سن ازدواج شده و می‌خواهد زندگی را شروع کند، درخواست‌های سنگین داشته باشیم و باید بحث اعتماد و توکل به خدا را رد بین جوانان ترویج دهیم.

 

وی، خاطرنشان کرد: در حوزه مسئولان به‌عنوان یک شهروند و پدر، حقیقتاً در حوزه کارکردهای فرهنگی و  چه مسائل مالی، کارهای انجام‌شده اما کافی و وافی نیست و می‌طلبد که  تسهیلات به‌موقع و ارزان برای ازدواج خیلی از  جوانان اختصاص داده شود  برای ترویج بالاترین معروف در سطح جامعه که همان ازدواج بسیاری از گره‌ها باز شود.

 

به‌هرحال، یکی از مسائل روز جامعه که ذهن بسیاری از جوانان را درگیر کرده، مسئله ازدواج و راه پرپیچ‌وخم و گذر از هزارتوی مسائل همراه آن ازجمله مسکن، شغل، درآمد، هزینه‌های سنگین عقد و عروسی، چشم‌وهم‌چشمی و ... دیگر مسائل است که نیاز است امروز هم‌خانواده‌ها و هم مسئولان دست‌اندرکار فرهنگی و اجرایی، باوجود همه تهاجمات فرهنگی دشمن علیه باورها و ارزش‌های اسلامی و جنگ نرم دشمنان،  زمینه ازدواج آسان را در بین جوانان عزیز ایران اسلامی فراهم کنند که در صورت تحقق این موضوع، جامعه از سلامت و صلابت بیشتری در تمامی ارکان  و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی برخوردار خواهد بود.

چاپ خبر