افزایش واردات نفت آسیا از ایران
خبرگزاری شبستان:برداشته شدن موانع بر سر راه صادرات نفت ایران باعث رشد و رونق این صنعت شده است؛ آمارهایی که از مراکز و منابع معتبر بین المللی درج می شود همه موید این امر هستند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: برداشته شدن موانع بر سر راه صادرات نفت ایران باعث رشد و رونق این صنعت شده است؛ آمارهایی که از مراکز و منابع معتبر بین المللی درج می شود همه موید این امر هستند که ایران توانیته ایت در زمینه صادرات نفت به رکورد خوبی بعد از برداشته شدن تحریم ها دست پیدا کند. به گفته یکی از این منابع واردات نفت خام کشورهای بزرگ آسیایی از ایران در ماه ژوئن سال جاری میلادی بیش از ٤٧ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

 

بنابراین گزارش، ایرنا در این رابطه به نقل از رویترز نوشته است: "واردات نفت خام چهار کشور عمده خریدار نفت در آسیا از ایران در ماه ژوئن سال ٢٠١٦ میلادی با ٤٧,١ درصد رشد سالانه به بالاترین رقم خود در چهار سال گذشته رسید. طبق اطلاعات کشتیرانی و گزارش های دولتی، چهار کشور کره جنوبی، ژاپن، چین و هند، در ماه ژوئن سال جاری میلادی در مجموع روزانه یک میلیون و ٧٢٠ هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند.

 

گزارش رسمی وزارت بازرگانی ژاپن نشان داد این کشور در دوره یاد شده، روزانه ٢٧٥ هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرده است که حدود سه برابر واردات آن در ژوئن ٢٠١٥ است. در ششمین ماه سال جاری میلادی، چین روزانه ٧٨٠ هزار و ١٧٥ بشکه، هند روزانه ٣٨١ هزار و ٥٠٠ بشکه، و کره جنوبی روزانه ٢٨٠ هزار و ٦٠٠ بشکه نفت از ایران وارد می کرده اند."

 

این گزارش می افزاید: در همان ابتدای لغو تحریم ها خبرگزاری رویترز تحلیلی درخصوص میزان صادرات نفت ایران داشت. فردا به نقل از رویترز در این زمینه نوشته بود: "لغو تحریم‌های ایران می‌تواند فصل مهم دیگری از معادله انرژی ایران را رقم بزند، این به معنای، سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش انرژی غیر هسته‌ای ایران است که می‌تواند به افزایش صادرات نفت و گاز این کشور منجر شود. تحت یک سناریوی مطلوب، ایران می‌تواند صادرات نفتش را 300 هزار بشکه در روز از محل ذخایر نفتی این کشور افزایش دهد. این کشور می‌تواند طی 12 تا 18 ماه صادرات نفت خود را یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد." آمار اخیر این رسانه نشاندهنده تحقق افزایش فروش نفت ایران در آسیا و به دنبال آن در سایر کشورهای جهان است.

 

یادآور می شود: صادرات نفت خام ایران به دنبال امضای برجام بین ایران و کشورهای 1+5 بشدت افزایش یافت.

چاپ خبر