دولت مالزی بازی «پوکمون گو» را رسما ممنوع کرد
خبرگزاری شبستان: بازی «پوکمون گو» در مالزی به طور رسمی ممنوع شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «بانکوک پست»،یک روز پس از هشدار مفتی مالزی در خصوص استفاده مسلمانان از بازی «پوکمون گو»،این بازی به طور رسمی در مالزی ممنوع شد.

«شیخ ذوالکفل محمد البکری»،مفتی اعظم مالزی به مسلمانان در خصوص انجام بازی پوکمون که تلفیقی از دنیای واقعی با دنیای مجازی است به مسلمانان هشدار داد.

وی این بازی را به دلیل پیامدهای خطرناکی که می تواند برای افراد به دنبال داشته باشد،شرعا حرام اعلام کرد.

رهبران اسلامی هشدار دادند که می تواند خطرات بسیاری برای افرادی که مشغول این بازی هستند در پی داشته باشد.

البکری در این باره گفت:رهبران اسلامی پس از مشورت با هم به این نتیجه رسیدند که پوکمون گو می تواند برای افراد آسیب زننده باشد.

این مفتی همچنین خاطر نشان کرد که این بازی می تواند موجب جاسوسی های خارجی،ورود افراد به حریم شخصی دیگران،تصادف و ناتوانی در قبال تهدیدهای مختلف شود.

کشور چین نیز مدتی قبل اعلام کرد نگران آن است پوکمون گو، در قالب یک بازی به جاسوسی از اطلاعات کاربران بپردازند.

پوکمون گو در بیش از 30 کشور جهان طرفدران بسیاری پیدا کرد و بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران آن را در همان روزهای اول پس از انتشار ممنوع کردند.

گفتنی است، این بازی، از اطلاعات منطقه جغرافیایی که در آن قرار دارید و قابلیتهای دوربین تلفن همراهتان استفاده می کند تا موجوداتی را که «پوکمون» نامیده می شوند، روی صفحه نمایش گوشی تلفن همراهتان خلق کند. به این ترتیب مکان جغرافیایی که در آن هستید، تبدیل به مکان بازی و رقابت پوکمون ها می شود. هدف در این بازی این است که تا جای امکان پوکمون های بیشتری را جمع کرد و سپس قدرتشان را افزایش داد. برای پیدا کردن و شکار پوکمون های پنهان شده، باید دوربین گوشی تلفن را فعال کنید، در دنیای واقعی بگردید و همانطور که راه می روید، برای پوکمون ها گوی یا پوکبال (poke ball) بفرستید. به همین دلیل با ارسال تصاویر منطقه جغرافیایی هر فرد به نرم افزار بازی، به نظر می رسد طراحان این بازی به ظاهر جذاب ولی پیچیده و خطرناک، می توانند اطلاعاتی بعضا حساس بدون هزینه های گزاف از محیط کشورهای مختلف بدست بیاورد. در این شرایط می توان گفت دیگر نیازی به ایجاد باب نفوذ برای جاسوسی نیست چون هر کسی که بازی پوگمون گو را نصب و راه اندازی می کند می تواند روزانه ده ها عکس از محیط جغرافیایی خود برای عوامل طراح این نرم افزار ارسال نماید.

چاپ خبر