توجه به جریان علمی و عملی از ویژگی‌های نظام است
خبرگزاری شبستان: نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حوزه جهاد و عمل مشکل داریم، افزود: توجه به جریان علمی و عملی از ویژگی‌های نظام است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد عصر (۶ مرداد) در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در تالار امام علی‌(علیه السلام) دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با تأکید بر اینکه برگزاری این همایش در جوار امام هشتم همایش پربرکتی خواهد بود، خطاب به مسؤولان دانشگاه گفت: در حوزه باورمندی تردید نکنید چراکه مشکلی که جامعه ما به آن مبتلاست این است که در حوزه جهاد و عمل مشکل‌ داریم و وجود تردید در افراد باعث ثروت‌اندوزی و مال‌اندوزی شده است. ‌

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: در رشته‌های مختلف علمی فقط رشته‌های پزشکی است که آمیختگی علم و عمل در آن وجود دارد و در بقیه رشته‌ها میان علم و عمل فاصله است و عمل علم را کامل می‌کند و علم در جریان عملیاتی رشد می‌کند و هر کدام از شما باید به آمیختگی علم و عمل توجه کنید.

 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه دارالتربیت نیست، افزود: باید دانشجو را در حوزه علمی و تخصصی پرورش داد نه صرفاً اخلاقی مطلق و جامع زیرا تربیت و پرورش در مراحل قبل از جوانی باید صورت گیرد و این‌گونه حرکت‌ها در قشر جوان دانشجو به نتیجه نمی‌رسد یا نتیجه معکوس می‌دهد.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از اینکه برخی مدیران و مسئولین دانشگاه توجهشان صرفاً به مسائل فرهنگی مطلق در جامعه است، تصریح کرد: این رویکرد اثرگذار نیست چراکه دانشگاه متولی فرهنگ و فرهنگ‌سازی نیست، بلکه محل پرورش افراد در بستر تخصص است و به کار بردن تخصص بهترین نقش تربیتی را در دانشگاه خواهد داشت.

 

آیت الله علم‌الهدی با بیان اینکه در حوزه درمان و اجرای مبانی پزشکی آنچه مهم است مسأله تردید نداشتن است، تصریح کرد: اگر در یک فرد تردید به وجود نیاید می‌تواند به‌جای هزار نفر تأثیرگذار باشد.

 

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات حوزه بهداشت برعهده گرفتن مسائل درمان است، افزود: وزیر بهداشت، ابتدا وزیر بهداشت است سپس وزیر درمان و بعد از آن وزیر آموزش است اما نباید مدیریت دانشگاهی معطوف به مسائل درمانی شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: آمیختگی علم و عمل و پرورده شدن مسئولین آموزش کشور در حوزه مدیریتی به‌خوبی ملموس است و برجسته‌ترین متخصص‌ها صرفاً عنصر اجرایی و نسبت به جریان‌های فکری بیگانه می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: در عرصه مدیریت‌های دانشگاهی و علوم پزشکی مشکل این است که افراد عرصه‌های مدیریتی سنگین را قبول نمی‌کنند و اگر اخلاص شما نبود هیچ‌وقت حاضر نمی‌شدید این مسؤولیت را بپذیرید.

 

آیت الله علم‌الهدی، مدیریت درمان را در دل علم و دانش دانست و خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های این نظام این است که به جریان علمی و عملی توجه دارد و اینکه در مدیریت دانشگاه مدیریت درمانی بر آموزش مقدم شده اشکال دارد و امیدواریم که تناسب آن حفظ شود.

چاپ خبر