برگزاری مراسم هفتمین روز درگذشت بانو علویه همایونی
بانو علویه همایونی از مصادیق بارز حیات طیبه بود/علویه همایونی وارث معنوی مجتهده امین
خبرگزاری شبستان: غلامعلی حداد عادل با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی فرصت برای تربیت زنان عالمه فراهم شده گفت: اگر زنان دانشمند و عالمه تربیت کنیم، مادرانی تربیت می شوند که ضامن تربیت زن و مرد مومن و متعهد در آینده هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان اصفهان٬ شامگاه گذشته(18 تیر) مراسم هفتمین روز درگذشت بانو علویه همایونی با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل در اصفهان برگزار شد.

 

حداد عادل در این مراسم گفت: همه مردم ایران وصف بانو مجتهده امین را شنیده بودند و بانو علویه همایونی خلف صادق این بانوی بزرگوار بوده است و حوزه علمیه را اداره می کردند و به واقع وارث معنوی بانو مجتهده امین است.

 

وی اضافه کرد: در جامعه جاهلی عرب که از خجالت اینکه فرزندشان دختر است، آنها را زنده به گور می کردند، در دین مبین اسلام، تربیت زنان دانشمند از صدر اسلام مورد تاکید بوده است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تصور نکنیم دانش و دانشمندی در تمدن اسلامی، خاص مردان است، بلکه وجود نمونه هایی مانند بانو امین و بانو علویه همایونی در دوران ما نشانه این است که در حوزه های علمیه در علوم دینی اسلام بین زن و مرد فرقی نمی گذارد و زن و مرد در بینش اسلامی از نظر تقرب به خدا و از نظر ایمان و دینداری کاملا یکسان هستند.

 

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به آیه «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثي وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً» گفت: هر کس چه مرد و چه زن، مومن باشد و عمل صالح انجام دهد، خدا به او حیات طیبه می دهد که از مصادیق این حیات طبیه وجود شخصیت بانو علویه همایونی است.
 
 
وی با بیان اینکه آن چیزهایی که در گذشته استثناء بود، اکنون به قائده تبدیل شده و این از برکات انقلاب این است و امروز در همه شهرهای ایران در کنار حوزه های های علمیه برادران، حوزه های علمیه خواهران هم وجود دارد.
 
 

حداد عادل با اشاره به اینکه امروز حدود 65 درصد دانشجویان دانشگاه های ایران خانم هستند و بسیاری از آنها پژوهشگران موفقی هستند اظهار داشت: در جمهوری اسلامی فرصت و زمینه برای تربیت زنان عالمه  فراهم شده و اگر ما زنان دانشمند داشته باشیم، مادرانی تربیت می شوند که ضامن تربیت زن و مرد در آینده باشند.

 

مراسم هفتمین روز درگذشت بانو علویه همایونی با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان، رسول زرگرپور استاندار اصفهان در ساختمان قائمیه اصفهان برگزار شد.

چاپ خبر