آیت‌الله سعیدی:
آل‌سعود نشان داد که توان و لیاقت مدیریت حج را ندارد/به آمریکایی ها غیر قابل اعتماد هستند
خبرگزاری شبستان: امام جمعه قم عنوان داشت: ما به صراحت می گوییم که به هیچ عنوان به آمریکایی ها اعتماد نداشته و نخواهیم داشت و از مسئولان نیز انتظار داریم از رفتاری که دشمن را به طمع می‌اندازد خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت‌الله سید محمد سعیدی امروز (24 اردیبهشت) در خطبه های این هفته نماز جمعه قم طی سخنانی ضمن تبریک میلاد اعیاد شعبانیه ابراز داشت: در این ماه اعیاد بسیاری را داریم که باید همواره از فیوضات این ماه استفاده کنیم.

وی عنوان داشت: همچنین در این ایام سالروز میلاد حضرت علی اکبر(ع) را داریم که باید جوانان ما از آن حضرت الگو گرفته و به عنوان یک شخصیت ادبی و اخلاقی ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهند.

امام جمعه قم همچنین به سالروز اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها اشاره کرد و گفت: در 26 اردیبهشت صهیونیست ها سرزمین فلسطین را اشغال کرده و اعلام موجودیت کردند و ‌این اشغال با توطئه انگلستان حیله‌گر صورت گرفت و بعد از آن هم از سوی آمریکا و شوروی به رسمیت شناخته شد.

آیت الله سعیدی افزود: 68 سال از این اشغال ننگین می گذرد و مبارزه و مذاکره می شود اما در طول این مذاکرات همواره ملت فلسطین را تحقیر کرده و شکنجه و آزار داده اند.

وی گفت: آمریکا در این مذاکرات همواره به نفع صهیونیست ها فعالیت کرده است و کمترین توجهی به منافع فلسطینی ها داشت.

امام جمعه قم با اشاره به اعتماد کشورها به آمریکا گفت: نمونه این کشورها اوکراین است که در ابتدا آمریکا قول داد اگر اوکراین تسلیحات هسته ای خود را از بین ببرد 20 میلیارد دلار به آنها بدهند و زمانی که اوکراین اعتماد کرد و تسلیحات را از بین برد تنها 20 میلیون دلار را در قالب فروش کالا به اوکراین دادند.

آیت الله سعیدی تاکید کرد: آمریکا و صهیونیست ها به هیچ عنوان به تعهدات خود پایبند نیستند و از سوی دیگر غربی ها در برابر تعهدات خود به صورت نصفه و نیمه عمل می کنند.

وی به سرقت 2 میلیارد دلاری از اموال کشور توسط آمریکا اشاره کرد و گفت: این سرقت ها صورت گرفته و از سوی دیگر نیز تحریم ها ایجاد شده است و این نتیجه اعتماد به دولتی است که اساس آن بر پایه ظلم و برده کشی و قتل است.

امام جمعه قم گفت: ایران در مذاکرات به دنیا ثابت کرد که جمهوری اسلامی از موضع عزت، قدرت و حکمت همواره اهل مذاکره است و با دنیا نیز تعامل خواهیم داشت.

وی افزود: جمهوری اسلامی در این مذاکرات اثبات کرد که اهل درگیری و شروع کننده جنگ نبوده و نخواهد بود و راه منطق را طی می‌کند و به هر کشور و دولتی که به ما احترام بگذارد، احترام می‌گذاریم.

آیت الله سعیدی عنوان داشت: آمریکایی ها در برابر حسن نیتی که مسئولان ما داشتند دست به تحریم بیشتر و سرقت اموال زدند و در سطح منطقه نیز اسلام هراسی و ایران هراسی به راه انداختند.

امام جمعه قم در ادامه به وضعیت کشور سوریه اشاره کرد و گفت: کشورهای خائن منطقه با حمایت آمریکا و صهیونیست ها هزاران نفر از مردم مظلوم این کشور را کشته و زیر ساخت های این کشور را تحریب کردند و می گویند که بشار اسد نباید رئیس جمهور باشد.

وی گفت: ایران حامی مظلومان است و از حزب الله و فاطمین و ارتش سوریه دفاع می کند و پیروزی های ارتش سوریه در برابر دشمنان به دلیل همراهی ها ما بوده است.

آیت الله سعیدی عنوان داشت: ما به صراحت می گوییم که به هیچ عنوان به آمریکایی ها اعتماد نداشته و نخواهیم داشت و از مسئولان نیز انتظار داریم از رفتاری که دشمن را به طمع می‌اندازد خودداری کنند.

امام جمعه قم در بخش پایانی سخنان خود به سنگ اندازی سعودی در خصوص اعزام زائران ایرانی به حج اشاره کرد و گفت: آل‌سعود نشان داد که توان و لیاقت مدیریت حج را ندارد. مراجع عظام تقلید نیز در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فتوای خود را درباره حج در شرایط فعلی بیان کردند.

چاپ خبر