سازمان ملل خواستار آغاز گفتگوهای صلح یمن بدون تاخیر بیشتر شد
خبرگزاری شبستان: سازمان ملل از گروه های یمنی خواست تا گفتگوهای صلح در این کشور را بدون تاخیر بیشتر آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از رویترز،سازمان ملل و قدرت های جهانی در تلاشند تا نیروهای انصارالله در یمن را برای اعزام نمایندگان خود به کویت برای آغاز گفتگوهای صلح ترغیب کنند.

مذاکره کنندگان انصارلله برای گفتگوهای صلح وارد کویت نشدند و در صنعا ماندند تا خواستار رعایت آتش بسی بشوند که از روز 10 آوریل آغاز شد.

نیروهای انصارلله همچنین دستور کار پیشنهادی طرف مقابل برای اینکه حوثی ها سلاح های خود را کنار گذاشته و از شهرهای تحت کنترل خود خارج شوند را رد کرده است.

آنها اعلام کردند پیش از تشکیل دولتی که شامل همه گروه های یمنی باشد این دو شرط عملی نخواهد شد.

یکی از مشاوران هیئت سازمان ملل در کویت اعلام کرد که حوثی ها تا دو روز پیش نسبت به گفتگوها بسیار مثبت بودند و با «اسماعیل اولد احمد» تقریبا بر روی همه چیز توافق کرده بودند.

وی خاطر نشان کرد که موضع انصارلله یکباره تغییر کرده و خواستار و شرط خود برای ورود به مذاکرات را احترام گذاشتن به از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی می دانند.

اکنون بان کی مون،دبیر کل سازمان ملل از همه گروه های یمنی درخواست کرده تا با نماینده ویژه این سازمان در امور یمن همکاری کنند تا گفتگوها بدون تاخیر بیش از این،آغاز شود.

یکی از دیپلمات های غربی گفت که سفیرچین در یمن پیامی را از سوی اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به حوثی ها رسانده و از آنها در خواست کرده تا در گفتگوها شکرت کنند.

در این پیام خطاب به نیروهای انصارلله آمده است:ما متوجه نگرانی های شما هستیم اما شما باید این نگرانی ها را به کویت بیاورید و آنها را روی میز مذاکره بگذارید.

چاپ خبر