شبستان گزارش می دهد؛
خیز بلند قم در احداث دانشکده سلامت و دین
خبرگزاری شبستان: با توجه به موقعیت و جایگاه استان، دانشگاه علوم پزشکی قم اقدام به ساخت دانشکده سلامت و دین و پذیرش دانشجو در این راستا می کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، پس از ارائه پیشنهاد و همچنین صدور مجوز از سوی وزارت بهداست به دانشگاه علوم پزشکی قم، برای احداث دانشکده سلامت و دین، اقدامات اولیه انجام و فعالیت ها در دستور کار قرار گرفت.

این دانشکده که در ابتدا به نام دانشکده طب و دین مطرح بود، حال با نام سلامت و دین مطرح شده و هدف آن نیز برجسته کردن دستورات اسلامی در موضوع بهداشت و سلامت است.

خانم دکتر حیدری رئیس دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم در این خصوص می گوید: بعد از دستور دکتر لاریجانی معاون وزارت بهداشت، برای راه اندازی دانشکده سلامت و دین تمامی کارها و اقدامات را در این عرصه برداشته و برنامه ریزی های لازم انجام شد.

وی گفت: چهار کمیته آموزش، پژوهش، ارتباطات و تامین منابع در این خصوص راه اندازی کردیم و طرح نیز ایجاد و با برگزاری جلسات متعدد اهم فعالیت های این دانشکده مشخص شد.

حیدری با اشاره به محتوای آموزشی این دانشکده برای دانشجویان گفت: در این خصوص فعالیت های آموزشی انجام شد و ماموریت خودمان را تعریف و در راستای چشم انداز موجود گام بر خواهیم داشت.

وی افزود: این دانشکده به دنبال این است که بتواند از علوم دینی در خصوص مسائل طب و سلامت استفاده کند و اعتقاد داریم که دین در این خصوص نظرات بسیار راهبردی و کارآمدی دارد که باید از آن بهره بگیریم.

رئیس دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: کارکردهای دانشکده و ابزارهای آن مشخص شد و در دو حیطه پژوهشی و آموزشی برنامه ها را دنبال کردیم تا بتوانیم خروجی مناسب داشته باشیم.

حیدری گفت: فعالیت های دانشکده در سه فاز راه اندازی، توسعه ماموریت و پذیرش دانشجو در سطح ملی و فاز بعدی توسعه ماموریت در سطح فراملی است که برنامه زمانبندی نیز مشخص شده است.

وی بیان داشت: این برنامه برای چندین صاحب نظر نیز ارسال شده که منتظر نظرات آنها هستیم و دست یاری به سمت همه صاحب نظران برای پیشرفت کار دراز می کنیم.

حیدری بیان داشت: اخلاق پزشکی، تاریخ پزشکی و قرآن و حدیث در مسائل پزشکی جزو سه رشته ای است که در ابتدا ایجاد می شود و در گام بعدی استفاده از مبانی فقهی و فلسفه در پزشکی است.

 

*جذب دانشجو در رشته اخلاق و تاریخ پزشکی و قرآن و حدیث در مسائل پزشکی در دانشکده سلامت و دین

دکتر ایرانی خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم هم در این خصوص گفت: طی دستور وزارت بهداشت و پیگیری های دانشگاه دانشکده سلامت و دین در قم راه اندازی می شود که اثرات بسیاری برای استان خواهد داشت.

وی افزود: ما معتقدیم که مهمترین تحول، تحول در حوزه آموزش است چرا که می تواند نقش موثری در گسترش تحولات حوزه های سلامت و بهداشت و درمان داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: یکی از ماموریت های دانشگاه راه اندازی دانشکده سلامت و دین است که در این خصوص برنامه ریزی های لازم انجام شده و معاون وزیر بهداشت نیز با حضور در قم مباحث مربوط به این موضوع را مورد تاکید قرار دادند.

دکتر ایرانی خواه افزود: قم دارای جایگاه بسیار ویژه ای است که باید از آن استفاده کرد و در راستای گسترش مسائل دینی کوشید.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که دین ما در همه مسائل به خصوص در مسائل پزشکی دستورات و مباحثی برای گفتن دارد و از قدیم نیز طب اسلامی همواره مطرح بوده که با جذب دانشجو در رشته های اخلاق پزشکی، تاریخ پزشکی و قرآن و حدیث در مسائل پزشکی امیدواریم بتوانیم اثرات کافی از این دانشکده را ببریم.

 

*ارتباط میان دین و طب باید مشخص شود

دکتر باقر لاریجانی معاون وزیر بهداشت نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار ما گفت: راه اندازی این دانشکده کار بسیار مهمی در کشور است که با اعتقادات اسلامی ما همراهی دارد.

وی افزود: اگر غربی ها را نگاه کنیم کتاب های فراوانی در خصوص مسائل خودشان دارند و ما نیز باید دیدگاه خود را در خصوص مسائل اسلامی بیان کنیم.

معاون وزیر بهداشت به جایگاه قم اشاره کرد و گفت: قم مرکزیت اسلام است و باید از اساتید فقهی نهایت استفاده را ببریم.

لاریجانی تاکید کرد: مراکز تحقیقاتی مناسبی در خصوص موضوع شناسی باید پیدا کرده و به آن توجه داشه باشیم چرا که این مراکز می توانند به ما نهایت کمک را کنند.

وی با اشاره به راه اندازی سه رشته اولیه در این دانشکده گفت: راه اندازی این سه رشته به این دلیل بود که نیاز ضروری در کشور به آن داریم و باید پزشکان ما با این مسائل آشنا باشند.

معاون وزیر بهداشت گفت: این دانشکده باید ارتباط میان دین و طب را برای پزشکان بیان کند و باید مراقب باشیم بلندپروازی نیز در این راستا نکنیم.

وی با اشاره به فلسفه طب گفت: این موضوع بسیار مهمی است و اسلام در این خصوص نظرات بسیار مهمی دارد که باید بررسی و در این دانشکده تدریس شود.

چاپ خبر