نشست مخالفان سوریه در ریاض و انصراف یک تشکل مخالف سوری از نشست
خبرگزاری شبستان: نشست ریاض امروز با حضور ۱۰۳ شخصیت از گروه های سیاسی مخالف سوریه و نمایندگان بیش از ۱۵ گروه مسلح برگزار می شود این در حالی است که برخی از شخصیت ها از حضور در این نشست انصراف دادند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از الجزیره، ائتلاف مخالفان سوریه و جیش الاسلام اعلام کردند: گروه های مخالف سوری امروز در نشست ریاض شرکت خواهند کرد، این نشست از امروز به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

«اسلام علوش» سخنگوی جیش الاسلام اعلام کرد: این گروهک یک هئیت متشکل از دو عضو دفتر سیاسی خود به نام «محمد علوش» و «محمد بیرقدار» را برای حضور در این نشست به ریاض می فرستاد.

وی افزود: «زهران علوش» سرکرده جیش الاسلام در این نشست غایب خواهد بود.

از سوی دیگر، «بسام الملک» عضو ائتلاف ملی اعلام کرد: سندی را در نشست ریاض به همه شرکت کنندگان ارایه خواهد شد تا با معرفی یک هیئت در دور سوم مذاکرات بحران سوریه که قرار است طی ماه جاری در نیویورک برگزار شود، موافقت کنند.

الملک ادعا کرد: نتایج این نشست مثبت خواهد بود و به نفع ملت سوریه است.

یک مسئول در وزارت امور خارجه عربستان اعلام کرد: ریاض دعوتنامه هایی را به مخالفان سوریه در داخل و خارج سوریه برای حضور در این نشست ارایه داده است.

این مسئول سعودی افزود: این دعوتنامه پس از رایزنی با طرف های بین المللی موثر و «استفان دی میستورا» نماینده سازمان ملل متحد در سوریه به طرف های مورد نظر فرستاده شد.

در نشست ریاض دهها شخصیت مخالف سوریه از جمله نمایندگان ائتلاف ملی، هیئت هماهنگی ملی برای نیروهای تغییر دموکراتیک پذیرفته شده از سوی نظام سوریه، نمایندگان گروه های مسلح شرکت می کنند.

در همین حال، دکتر «هیثم مناع» دبیرکل جریان « القمح» سوریه تاکید کرد: او در نشست ریاض که با حضور 103 شخصت از گروه های سیاسی مختلف سوریه و نمایندگان بیش از 15 گروه مسلح شرکت می شود،  شرکت نمی کند.

مناع افزود: درحال حاضر در ژنو هستم و به ریاض نمی روم و بلیط هواپیما را همراه با 6  کتاب از انتشارات مرکز حقوق بشر سوئد به کنسولگری عربستان بازگرداندم.

وی ادامه داد: جریان القمح تصمیم تحریم نشست ریاض را پس از رای گیری از 380 نماینده از نمایندگان این جریان اتخاذ کرد و به اجماع آرا از شرکت کردن در این نشست انصراف دادند.

اخبار از احتمال انصراف شخصیت های مخالف از حضور در این نشست به دلایل متعدد خبر داد، به طوری که «جمال سلیمان» هنرمند سوری، از حضور در این نشست انصراف داده است.

چاپ خبر