فراهانی خبر داد:
عضویت ۵۳ هزار نفر در پایگاههای مقاومت بسیج جهاد کشاورزی کشور
خبرگزاری شبستان: فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۸۶۰ پایگاه‎های مقاومت تخصصی در جهاد کشاورزی و نهاد‎های وابسته به آن فعالیت دارد، گفت: در این پایگاه‌ها ۵۳ هزار نیروی بسیجی متخصص با تحصیلات عالی مشغول به کار هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، رضا فراهانی امروز (28 اردیبهشت) در گردهمایی مسئولین و فرماندهان پایگاه‌های مقاومت بسیج سازمان و ادارات تابعه سازمان جهاد کشاوزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در دوسال اخیر بنا به توصیه مقام معظم رهبری بسیج در پنج وزارتخانه به صورت تخصصی ورود پیدا کرده است.

 

وی با بیان اینکه 860 پایگاههای مقاومت تخصصی در جهاد کشاورزی و نهادهای وابسته به آن فعالیت دارد، افزود: در این پایگاه‌ها 53 هزار نیروی بسیجی متخصص با تحصیلات عالی مشغول به کار هستند.

 

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه باید اخلاق و رفتار و رعایت نظم اداری بسیجیان الگو باشد، گفت: باید مشکلات و چالش‌ها را بشناسیم و برای آنان بر اساس طرح های کارشناسی و فناورانه برنامه‌ریزی کنیم.

 

فراهانی با اشاره به اینکه بسیج قصد دخالت در وزارت خانه جهاد کشاورزی ندارد، تصریح کرد: بسیاری از تحولات را می‌توان با تفکر و خلوص بسیجی به وجود آورد و با خرد جمعی و دانایی محوری ایده‌ها را تبدیل به پدیده کرد.

 

وی با بیان اینکه 70 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی به هدر می‌رود، افزود: باید با تلاش در این بخش تحول ایجاد کرد و پرت آب در بخش کشاورزی را کاهش داد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: امروز باید در عرصه جهاد سازندگی دنباله‌رو شهدا باشیم و جهاد کشاورزی برای دولت جمهوری اسلامی ایران بخش بسیار با اهمیتی است که انتظار است این عرصه نیز مانند میدان نبرد حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس مدیریت شود.

 

هاشم ولی‌پور مطلق با اشاره به اینکه کشاورزی محور توسعه و نقش آن در خودکفایی غذایی انکارناپذیر است، افزود: امروز مباحث مرتبط با آب در بخش کشاورزی بحران جدی کشور است و مدیریت این بحران و پرداختن به این حوزه کار بسیجیان است.

 

وی با بیان اینکه 35.2 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است، گفت: سهم ارزش افزوده محصولات کشاورزی استان در بین تمام فعالیتهای اقتصادی 28.7 درصد است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این استان یک درصد تولیدات کشور را دارد، بیان کرد: اما ارزش افزوده محصولات کشاورزی استان از میانگین کشوری بالاتر است.

 

ولی‌پور مطلق با تاکید بر اینکه در تولید بسیاری از محصولات مزیت‌دار شامل زعفران، زرشک و عناب خراسان جنوبی رتبه‌های نخست کشوری را دارد، ادامه داد: امروز باید این مزیتها حفظ و در جهت تقویت بهبود شرایط آن  و بومی کردن علم کشاورزی حرکت کنیم.

 

وی تاکید کرد: باید بسیجیان با غیرت و تعصب اراده خود را قوی کنند تا شرایط خوبی برای بخش کشاورزی ایجاد کنند.

 

معاون پژوهشی فرماندهی بسیجی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت:  در سال 57 مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی تولیدات کشاورزی کشور حدود 29 میلیون تن بود و در سال گذشته این تولیدات 103 میلیون تن اعلام شده است.

 

رضا بابا رحیم تصریح کرد: که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون  تولیدات کشاورزی کشور 4 برابر شده در حالی که جمعیت کشور نسبت به آن سالها 2.5 برابر افزایش یافته است که این موضوع نشان از تحولات در بخش کشاورزی است.

 

وی با تاکید بر اینکه بدون ورود جدی در حوزه کشاورزی به اهداف سند 20 ساله کشور در افق 1404 نمی‌رسیم، افزود: نداشتن الگو کشت، ضایعات 35 درصدی در بخش کشاورزی، واردات بی رویه وعدم سرمایه‌گذاری از موانع تحقق اهداف حوزه کشاورزی است.

 

معاون پژوهشی فرماندهی بسیجی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امنیت غذایی ارتباط مستقیمی با امنیت ملی کشور دارد، گفت: امروز دشمنان از غذا به عنوان سلاح برای به زانو در آوردن کشورهای مورد هدف استفاده می‌کنند.

 

بابا رحیم ادامه داد: طبق آمارها ضریب امنیت غذایی کاهش داشته  و باید توجه بیشتری به آن شود.

 

 

پایان پیام/

 

چاپ خبر