از سوی نمايندگی های فرهنگی ايران؛
مراسم سوگواری امام حسین(ع) در مساجد كشورهای مختلف جهان
خبرگزاری شبستان: مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از سوی نمايندگی های فرهنگی ايران با حضور عاشقان و شیفتگان اهل بیت (ع) در كشورهای مختلف جهان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم در كشورهاي جهان در حال برگزاری است.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در پاكستان(كويته)

به همت  نمایندگی فرهنگی كشورمان مراسم عزاداری سالارشهیدان امام حسین (ع) از شب اول ماه محرم  با حضور کلیه مامورین اعزامی از ایران به همراه خانواده هایشان درمحل کنسولگری ایران برگزار شد.

اين مراسم هر شب  با نماز جماعت آغاز شد، سپس توسط سید ابوالفضل حسینی،مسئول خانه فرهنگ و واعظ دعای پرفیض عاشورا قرائت و درادامه توسط حسینی مراسم عزاداري و سوگواري به تناسب شب هاي محرم برگزار شد. 

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در سوئد

محرم امسال نیز چون سالهای گذشته در کشور سوئد مراکز مختلف دینی از جمله مساجد و حسینیه ها مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) را برپا کرده اند.

جمعیت تخمینی 250000 نفر شیعه مقیم سوئد که به امام حسین(ع) عشق و علاقه می ورزند در شهرهای مختلف در این عزاداری های شرکت می کنند. در شهر استکهلم دهها مرکز دینی از جمله مرکز اسلامی امام علی(ع)، حسینیه امام سجاد، و حسینیه کردهای شیعه عراق (کرهای فیلی)، عاشقان امام حسین ع را گرد هم می آورند.

همچنین در شهرهای شمالی و جنوبی سوئد از جمله اوپسالا، سالا، وستروس، کارلستاد، یونشوپینگ، یوتبوری، مالمو و لوند مراسم عزاداری امام حسین ع به مدت 13 شب برقرار می باشد.

در این مراسم که به زبان عربی برای عمدتا شیعیان عراقی و فارسی برای شیعیان ایرانی و افغانی برگزار می شود، روحانیون و مداحان مردم را به فیض می رسانند. مراسم راهپیمایی روز عاشورا به سبب این که در ایام کاری می باشد روز یکشنبه 8 محرم در شهر استکهلم برگزار خواهد شد.

مراسم معرفی نهضت عاشورا توسط گروه یاران منتظر روزهای شنبه و یکشنبه 7 و 8 محرم در میدان مرکزی شهر مالمو برگزار می شود.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در چين(شانگهاي)

ايرانيان مقيم در شانگهاي در غم ايام شهادت سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) به سو گ نشستند. مراسم گراميداشت ياد و خاطره قافله سالار شهيدان كربلا حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران با وفايش، از شب هفتم ماه محرم، با حضور ايرانيان مقيم در شانگهاي در محل سركنسولگري كشورمان برگزار شد.

بمناسبت فرا رسيدن ماه محرم، ماه قيام و نهضت خونبار امام حسين عليه السلام و به منظور پاسداشت اين نهضت افتخار آفرين و حماسه ساز تاريخ بشريت، مراسم سوگواري در تعزيت و گراميداشت ياد و خاطره قافله سالار شهيدان كربلا و ياران با وفايش، با حضور ايرانيان مقيم، دانشجويان ايراني در شانگهاي، مسئولين نهادهاي جمهوري اسلامي ايران و خانواده هايشان و برخي از عاشقان آنحضرت از ديگر كشورها از شب هفتم با قرائت آياتي چند از كلام الله مجيد و قرائت زيارت عاشورا آغاز شد و پس از آن حجت الاسلام والمسلمين مصطفوي درباره قيام اباعبدالله الحسين(ع) و وقايع كربلا و همچنين موضوعات اخلاقي در اسلام مطالبي را بيان داشته و در ادامه مراسم مداحي، روضه خواني و سينه زني با شور و حال خاصي برگزار شد.

لازم به ذكر است اين مراسم تا روز پنجشنبه 15 آبان ماه (شب 13 محرم) در محل سركنسولگري كشورمان در شانگهاي برگزار خواهد شد.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در زنگبار

مراکز و مساجد شیعی زنگبار  با مشارکت و همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان  و نیز با حضور مبلغ و مداح اعزامی از ایران اسلامی ، حجه الاسلام سید علی موسوی و حسین ساعی پور ، مجلس عزای حسینی (ع) را در شهر زنگبار برگزار نمودند.

در این مراسم عزاداری که در تاریخ های 7و 8 آبان  در محافل حسینیه حجت، حسینیه بحرانیها، حسینیه قوت الاسلام و محفل شاه خراسان (ع)  و نیز مرکز بلال مسلم میشن برپا شد ، ابتدا  زیارت عاشورا و حدیث شریف کساء  قرائت و سپس سخنرانان پیرامون اهداف قیام امام حسین (ع) و دلائل عزاداری برای سرور و سالار شهیدان (ع) سخنرانی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در محافل حسینی (ع) مانند مرکز آموزشی بلال مسلم میشن و نیز حسینیه مسجد حجت به  تشریح وقایع کربلا و فرمایشات امام حسین (ع) که بیانگر چرائی قیام آن حضرت (ع) است، پرداخت و با اشاره به انحرافی که در اسلام راستین و احکام نورانی آن بواسطه سلطه حکومت جور و ستم  بر سرزمین اسلامی بوجود آمده بود ، اظهار داشت: امام حسین (ع) برای اصلاح دین جد بزرگوارش حضرت محمد (ص) راهی جز قیام علیه یزید برای خود ندید و واقعه کربلا و حادثه جانسوز شهادت مظلومانه حضرت اباعبدالله (ع)  نه تنها اسلام را تا روز قیامت بیمه کرد بلکه به جهان بشریت درس انسانیت و فداکاری و مقاومت علیه ظلم و جور را داد. در مراسم های مذکور، مداح اهل بیت (ع)، ساعی پور هم مجالس عزای حسینی  (ع) را با نوحه های خود در رثای مصیبت حضرت اباعبدالله (ع) ، پر شور و گداز کرد.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در لبنان

در ايام دهة اول محرم و ايام سوگواري شهادت سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و ياران با وفاي آن حضرت، در جاي جاي شهر بيروت لبنان، مراسم و مجالس عزاداري سرور و سالار شهيدان برپاست.

به‌همين مناسبت با همكاري سفارت و كلية نهادهاي ايراني مراسم مشتركي از روز اول محرم برگزار شده است.

در اين مراسم نوراني كه از تمامي اقشار ايرانيان شامل ديپلماتها و خانواده‌هايشان، دانشجويان ايراني و ايرانيان مقيم لبنان شركت دارند، هر شب مراسم سخنراني و اقامة عزاداري می شود.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در بوسنی  و هرزگوین

به همت رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین، از شب پنجم ماه محرم به مدت هشت شب با حضور هموطنان سیاه پوش و عزادارمان در محل سالن اجتماعات مدرسه ایرانیان سارایوو ، مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان ، حضرت حسین ابن علی (ع) آغاز شد.

گفتنی است که در ابتدای مراسم، زیارت عاشورا با شور وحال وصف نشدنی تلاوت می شود و پس از قرائت زیارت پر فیض عاشورا، حاضران در مجلس به استماع سخنرانی حجت الاسلام زارعان مدیر کالج فارسی - بوسنیایی و حجه الاسلام سید حسن ربانی، از اساتید و مدرسین حوزه علمیه قم می پردازند.

در این سخنرانی ها، سلسله مباحث امام شناسی، بحث تداوم رسالت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) با امامت ائمه اطهار (ع)، معرفت شناسی واقعه عاشورا، برگزیده هایی از سخنان و خطبه های گهر بار حضرت سید الشهدا (ع), علل و عوامل قیام حضرت امام حسین (ع)، نقش واقعه عاشورا در احیای دین، دشمن شناسی و تمییز حق از باطل و نیز پیامها و درسهای روز عاشورا به همراه پاسخگویی به شبهات مطرح می شود و در ادامه سلیمانی مدیر مدرسه علمیه طه  به ذکر مصیبت و مرثیه سرایی می پردازد.

در پایان، مراسم ذکر مصیبت و عزاداری توسط تعدادی از ذاکرین اهل بیت (ع) در جمع ایرانیان عزادار اجرا می شود.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در پاكستان(اسلام آباد)

همزمان با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و شهدای گرانقدر کربلا، باحضور حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا جباران روحانی اعزامی از ایران و حمید عبداللهی (مداح) ، در ادامه برنامه های پیش بینی شده، از شب ششم محرم برادران و خواهران ایرانی مقیم اسلام آباد در مسجد امام حسین(ع) واقع در منطقه مسکونی و دیپلمات نشین از سخنان حجت الاسلام و المسلمین جباران و مرثیه سرائی آقای حمید عبداللهی بهره مند شدند.

جباران در شب های ششم و هفتم محرم با بیان گوشه ای از تاریخ اسلام پس از رحلت جانسوز پیامبر اکرم(ص) به جایگاه و نقش اهل بیت علیهم السلام  در جامعه اشاره کرد و متذکر شد هر گاه مسلمانان از اهل بیت علیهم السلام دوری جستن با حوادث و ناملایمات فراوانی روبرو گردیدند و افرادی برآنان حکومت نمودند که اصل و اساس اسلام را به بازیچه گرفته بودند.

وي در بخش دیگری افزود: عزت و سربلندی جوامع اسلامی در پیروی از اهل بیت علیهم السلام و تبعیت از اسلام ناب محمدی (ص) است.

در ادامه شرکت کنندگان با مداحی و ذکر مصیبت و نوحه خوانی توسط آقای حمید عبداللهی در سوگ حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و شهدای کربلا به عزاداری پرداختند.

لازم به یادآوری است از شب دوم تا ششم محرم به علت عدم حضور به موقع مبلغ و مداح اعزامی سرپرست رایزنی فرهنگی به عنوان سخنران  در جمع عزاداران به ایراد سخنرانی و ذکر مصیبت پرداختند.

همزمان با آغاز دهه اول محرم الحرام مراسم عزاداری و سوگواری باحضور برادران و خواهران ایرانی از شب دوم محرم در مسجد مسکونی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد برگزار شد.

در این مراسم که حقیقیان سفیر جمهوری اسلامی ایران، مسئولین و کارکنان نهادهای مختلف، خانواده ها و جمعی از ایرانیان مقیم حضور داشتند، هر شب پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و قرائت زیارت عاشورا، سرپرست رایزنی فرهنگی به عنوان سخنران مجلس به مدت 5 شب پیرامون وقایع حادثه جانسوز کربلا برای شرکت کنندگان به ایراد سخن پرداخت و در ادامه عزاداران در رثای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و شهدای کربلا به نوحه خوانی و سینه زنی پرداختند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در پاكستان(كراچي)

مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)ازاول ماہ محرم الحرام درمحل نمایندگی ايران در كراچي پاكستان ھرشب برگزار می شود. اين مراسم با اقامه نماز جماعت آغاز می شود و با  قرائت زیارت عاشورا، تلاوت آیاتی از قرآن شریف اجرای  قطعه  برنامه عزاداری توسط  نوجوانان۔ سخنرانی مسئول خانه فرھنگ ، مراسم مرثیه سرایی و عزاداری بسیار مفصلی ادامه می یابد.

این مراسم با حضور حضرت آیت الله بھاء الدینی نمایندہ رھبری ، سرکنسول ایران، معاون کنسولی۔ کارمندان ارجمند کنسولگری، نمایندگان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، رئیس ایران ایر، فرھنگیان گرامی ایرانیان مقیم با خانوادہ ھای برگزار می شود.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در نشتر پارک کراچی

برگزاري عزاداري و سوگواري سالار شهيدان  (ع) و ياران باوفايش در نشتر پارک کراچی برگزار شد.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در تانزانيا

هموطنان ایرانی مقیم تانزانیا همگام با سائر عزاداران و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، دهه اول محرم را در ماتم عزای حسینی به سوگ نشسته اند و با برپا کردن مراسم عزاداری ، عاشقانه در سوگ مصیبت بزرگ عاشورای حسینی اشک می ریزند.

مراسم دهه اول محرم هموطنان هرشب با قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی مبلغ اعزامی حجه الاسلام و المسلمین سید علی موسوی و  نوحه خوانی مداح اهل بیت (ع)، حسین ساعی پور در محل رزیدانس ایران برگزار مي شود.

در مراسم حسینی (ع) پنجم آبان ماه ابتدا زیارت پرفیض عاشوراء قرائت و سپس از سخنان حجت الاسلام و المسلمین موسوی پیرامون دلائل عظمت عاشوراء و رمز ماندگاری آن استفاده شد.

وی با تاکید بر فرمایشات امام حسین (ع) درقیام برای امر به معروف ونهی از منکر ، دلائل این قیام و چگونگی تلقی مردم از دین پیامبر (ص) در عصر امام (ع) را تشریح نمود و در سخنان خود با اشاره به برخی فجایع انسانی در طول تاریخ که بعضا از نظر ظاهری هم تعداد کشته شدگان آن بمراتب بالاتر از شهدای کربلا بود ولی هیچکدام همچون واقعه کربلا در تاریخ ماندگار نشدند و هر سال میلیونها انسان در ماتم آن عزاداری نمی کنند.

وي اظهار داشت: مهمترین رمز ماندگاری این قیام ، خدایی بودن آن و پاک و مبرا بودن از هرگونه شائبه نفسانی بوده است و از آنجا که کار خدایی ماندگاری ابدی دارد و خود خدا حافظ آن است و قلوب مردم را متوجه آن می سازد لذا واقعه عاشورا نیز ابدی است و این خدایی بودن حرکت امام حسین (ع) و مظلومیت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و خاندان مطهرش(ع) و اصحاب باوفایش موجب شده است این قیام همچون خورشید در آسمان حیات بشری بدرخشد و به حرکات آزادیبخش حرارت  ببخشد و الگویی در دست رهبران و ملتهای خواهان عزت و استقلال و سربلندی باشد.

در ادامه مراسم نیز عاشقان ابا عبدالله الحسین (ع) با ذکر مصیبت و مرثیه و نوحه خوانی  مداحان اهل بیت (ع) ، به عزاداری و سینه زنی پرداختند .

لازم بذکر است مجالس عزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در همه محافل شیعی تانزانیا برپا است و عاشقان حسینی (ع) دهه اول محرم را به عزاداری و سینه زنی می پردازند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در ارمنستان

به مناسبت  فرا رسیدن ماه خون، ماه قیام و شهادت، ماه عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و فرزندان و یاران با وفایش شیعیان محلی به همراه مسئولان و کارکنان نهادهای ایرانی و جمعی از ایرانیان و دانشجویان ایرانی مقیم ایروان در مسجد جامع ایروان حضور یافتند و مراسم استقبال از ماه محرم را برگزار کردند.

در این مراسم پس از قرائت قرآن و اجرای برنامه های اذانگاهی، نماز جماعت به امامت حجت الاسلام و المسلمین شجعان امام جمعه و جماعت مسجد کبود ایروان اقامه گردید. پس از آن  مشکی رایزن فرهنگی کشورمان به ایراد سخنرانی با موضوع سلسله بحث های سبک زندگی پرداختند و در ادامه مناجات و نوای پر فیض دعای کمیل زینت بخش این محفل شد.

در شامگاه روز دوشنبه پنجم آبان ماه مراسم شب سوم محرم الحرام 1436 هجری قمری با حضور عزارادان و ارادتمندان حضرت سید الشهداء اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در مسجد کبود ایروان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمع کثیری از ایرانیان و شیعیان اعم از دانشجویان، کارکنان ارگانهای دولتی مستقر در ایروان به ویژه سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مدیر، معاونین و معلّمان مجتمع شهید فهمیده، کارکنان بانک ملت شعبه ایروان و اتحادیه تجار و بازرگانان ایرانی به همراه خانواده های آنان برگزار شده بود، پس از قرائت قرآن، اذان، زیارت عاشورا و ادای فریضه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین شجعان، روحانی اعزامی از مرکز بین المللی تبلیغ به ایراد سخنرانی پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ تبار عزیزی سخنان خود را در موضوع اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی ارائه کردند و سپس به موضوع اهتمام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بر توجه و استمرار موضوع امر به معروف و نهی از منکر اشاره داشتند. در ادامه مراسم برنامه ذکر مصیبت و سینه زنی توسط مداح اهل بیت حسن ثابت جو اجرا شد.

صبح روز سه شنبه ششم آبان ماه مصادف با روز سوم محرم الحرام 1436 هجری قمری به همت و تلاش فرهنگیان مجتمع آموزشی شهید فهمیده ایروان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایروان محفل ذکر مصیبت و عزادارای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با مدیریت، معاونین، معلمان، مربیان و دانش آموزان عزادار و ارادتمندان حضرت سید الشهداء اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در مجتمع آموزشی شهید فهمیده ایروان برگزار شد.

در این مراسم که با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شده بود، حجت الاسلام و المسلمین شجعان پیرامون مصائب و سختی های اهل بیت آن امام همام به ایراد سخنرانی پرداختند و پس از آن حسن ثابت جو کارشناس فرهنگی رایزنی برنامه ذکر مصیبت، مرثیه سرایی و سینه زنی را اجرا نمود.

شامگاه روز سه شنبه ششم آبان ماه مصادف با شب چهارم محرم الحرام 1436 هجری قمری به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مجلس ذکر مصیبت و عزاداری در مسجد کبود ایروان برگزار شد.

در این مراسم جمع کثیری از ایرانیان مقیم، دانشجویان و کارکنان نهادهای دولتی جمهوری اسلامی ایران از قبیل سفارت و رایزنی فرهنگی، مجتمع آموزشی شهید فهمیده، اتحادیه تجار و بازرگانان، بانک ملت و دیگر ارگان ها حضور داشتند.

مراسم با قرائت قرآن و برنامه های اذانگاهی آغاز گردید و پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین شجعان، حاضرین در مجلس به قرائت زیارت پرفیض عاشورا پرداختند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شیخ تبار عزیزی روحانی اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اهداف حرکت عظیم حضرت سید الشهداء(ع) و قیام عاشورا را برای مستمعین برشمردند و سپس با مرثیه سرایی و مصیبت خوانی مداح اهل بیت حسن ثابت جو مراسم سینه زنی و عزاداری در رثای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش برپا گردید.

به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران مراسم سوگواری و عزاداری ویژه شب پنجم محرم الحرام 1436 هجری قمری  در مسجد جامع ایروان برگزار شد.

در مجلس عزاداری و ذکر مصیبت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و دیگر مسئولین و کارکنان نهادهای ایرانی به همراه جمع کثیری از ایرانیان مقیم، دانشجویان و معلمان مجتمع آموزشی شهید فهمیده، کارکنان اتحادیه تجار و بازرگانان، کارمندان بانک ملت و دیگر ارگان های دولتی و خصوصی حضور داشتند.

در ابتدای مراسم برنامه قرائت آیاتی از کلام الله مجید و اذان اجرا گردید و پس از اقامه نماز به امامت حجت الاسلام و المسلمین شجعان، زیارت پرفیض عاشورا قرائت شد.

در ادامه محفل سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) حجت الاسلام و المسلمین شیخ تبار عزیزی روحانی اعزامی در خصوص اهمیت عزاداری و توجه ویژه به محافل عزای ماه های محرم و صفر با وجود تأکید اولیاء الله، مراجع والامقام عظام، امام راحل(ره) و رهبر عظیم الشأن انقلاب سخنرانی را ایراد نمودند و پس از آن اقامه عزای امام حسین(ع) با برنامه های مرثیه سرایی، ذکر مصیبت و سینه زنی توسط مداح اهل بیت(ع) حسن ثابت جو ادامه یافت.

محفل عزای شب ششم محرم الحرام 1436 هجری قمری به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با حضور جمع کثیری از عزاداران و ارادتمندان به سالار شهیدان حضرت سید الشهداء(ع) در مسجد جامع ایروان برگزار شد.

در مراسم سوگ و اندوه اباعبدالله الحسین(ع) سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، کارکنان و کارمندان نهادها، ارگان های دولتی و شرکت های خصوصی به همراه دانشجویان، دیگر ایرانیان مقیم و خانواده های آنان حضور داشتند.

مراسم با قرائت قرآن کریم و نوای ملکوتی اذان آغاز شد و در ادامه شرکت کنندگان نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت حجت الاسلام و المسلمین شجعان اقامه نمودند.

از دیگر برنامه های این مراسم با شکوه مناجات با امام زمان(عج) وقرائت زیارت پرفیض عاشورا بود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شیخ تبار عزیزی روحانی اعزامی از مرکز بین المللی تبلیغ ضمن اشاره به ثواب و اجر عزاداری و سوگواری برای سالار شهیدان و یاران باوفایش سخنان خود را در خصوص نوجوان کربلا حضرت قاسم ابن الحسن(ع) ایراد کردند.

مراسم مداحی و سینه زنی توسط مداح اهل بیت(ع) حسن ثابت جو با وجود استقبال حاضرین با شور و حال خاصی برگزار شد.مراسم عزاداری و سوگواری روز ششم محرم متعلق به نوجوان کربلا حضرت قاسم ابن الحسن(ع) با حضور مدیر، معاونین، معلمان، مربیان و دانش آموزان در مجتمع آموزشی شهید فهمیده ایروان برپا گردید.

در این مجلس عزا که با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط ولایتی آغاز گردید، حسن ثابت جو کارشناس فرهنگی کشورمان ضمن قرائت زیارت عاشورا، به ذکر خصوصیات اخلاقی نوجوان کربلا و مصائب آن حضرت پرداختند و سپس با خواندن اشعاری در رثای شهدای عاشورا برنامه سینه زنی و مرثیه سرایی را اجرا کردند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در روسيه(داغستان)

شیعیان ماخاچ قلعه مرکز جمهوری داغستان از شب اول محرم در مسجد خامنه ای این شهر به سوگ سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نشستند.

در این برنامه که تا شب سیزدهم ماه محرم ادامه خوهد داشت هر شب حجه الاسلام حاج مظاهر محمدوف امام جماعت مسجد به زبان آذری و دکتر نوری محمدزاده به زبان روسی در باره فلسفه قیام عاشورا  سخنرانی می کنند  در ادامه ذاکرین اهل بیت از آذربایجان با مداحی به عزاداري مي پردازند.

گفتنی است در شهرماخاچ قلعه مرکز جمهوری داغستان بیش از ده هزار شیعه زندگی می کنند که عمدتا از آذری تبارهای این شهر می باشند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در هند(دهلي نو)

همزمان با شب اول محرم، مراسم سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم که تا دوازدهم ماه محرم ادامه خواهد داشت، با حضور حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور نماینده محترم ولی فقیه ، سفیر کشورمان جناب آقای انصاری، مسئولین نهادها، دانشجویان و ایرانیان مقیم از شب اول محرم آغاز شد.

این محفل هر شب با قرائت زیارت عاشورا آغاز و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین راستگو استاد حوزه علمیه قم و مبلغ اعزامی ادامه می یابد و در پایان کاظمی مداح اهل بیت نوحه سرایی می‌نماید.

حجت الاسلام والمسلمین راستگو با تبیین قیام و نهضت حضرت امام حسین(ع) با تأکید بر ضرورت بازنگری در امور زندگی در ابعاد مختلف اعتقادی ـ عبادی، اجتماعی و اقتصادی نکاتی تربیتی برای حاضران بیان می نماید.

لازم به ذکر است مراسم مشابه در شهرهای مختلف چندیگر، علیگر، حیدرآباد، پونا، میسور و بمبئی با حضور ایرانیان و دانشجویان مقیم و مبلغین اعزامی برگزار می گردد.

در ضمن محافل عزاداری در مناطق مختلف کشور پهناور هندوستان در جمع مسلمانان شیعه و سنی برگزار می‌گردد که این نشانگر ارادت مسلمانان این کشور به حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) است.

غیر مسلمانان نیز برای حضرت ابا عبدالله(ع) احترام ویژه ای قائل هستند همچنانکه گاندی رهبر بزرگ هند آزاد این کشور را مدیون آموخته هایش از امام حسین(ع) می دانست و لذا روز عاشورا سراسر هندوستان تعطیل رسمی بوده و پیروان تمامی ادیان و آئین ها در هندوستان به سالار شهیدان ادای احترام می نمایند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در صربستان

بمناسبت فرارسیدن ماه محرم و ایام حزن و اندوه در مصیبت جانکاه خامس آل عبا (ع) و یاران باوفایش در دشت نینوا ، هر شب آیین عزاداری و سوگواری همراه با سخنرانی جحت الاسلام حسین سیدی ساروی روحانی اعزامی از مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در محل اقامتگاه سفیر در بلگراد برگزار مي شود.

در مراسمی که به همین منظور طی دو شب گذشته و با حضور جمع قابل توجهی از کارکنان سفارت و رایزنی و اقشار ایرانیان مقیم و شیفتگان خاندان رسالت (ص) برپا شد ، پس از تلاوت قرآن و قرائت زیارت عاشورا ، جحت الاسلام سیدی ساروی ابعاد شخصیتی و فضائل اخلاقی و رفتاری امام حسین (ع) را برشمردند و پیرامون ویژگی های برجسته سید و سالار شهیدان و یاران وفادار ایشان به تفصیل به ايراد سخنراني پرداخت.

در این آیین پرماتم پس از ذکر مصیبت ، مداحان حسینی نیز با همنوایی و نوحه سرایی به عزاداری پرداختند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در قرقيزستان

مراسم عزاداری برای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از سوم آبان ماه مصادف با شب اول ماه محرم ،ماه سراسر غم و اندوه با حضور محبان اهل بيت (ع) عصمت و طهارت، شيعيان آذري قرقيزستان، افغانستان،پاكستان،ایرانیان مقیم وکارکنان نهادهای ایرانی در مسجد امام علي (ع) شهر بيشكك  برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد ، حجت الاسلام و المسلمين ايماني امام جماعت مسجد امام علی (ع) ابتداء این مصیبت عظمی را به امام زمان(عج) مراجع عظام و شیعیان تسلیت گفت وبا اشاره به آیه 207 شوره بقره افزود: اگرچه این آیه در خصوص حضرت امیر (ع) نازل شده اما منحصر به آن حضرت نیست و حضرت ابا عبدالله نیز نمونه و مصداق بارز این آیه است او جان خودش ، اصحاب و فرزندانش را در این راه فدا کرد تا قرآن بماند.

امام جماعت مسجد امام علی (ع) در فراز دیگری از سخنان خود در پاسخ به شبهاتی که بعضاً در ارتباط با گریه کردن برای امام حسین(ع) مطرح می کنند با اشاره به آیات، روایات قرآنی و سنت پیامبر(ص) گفت : عزاداری  برای امام حسین(ع) ریشه قرآنی دارد.

وي تصريح كرد: پیامبر(ص) بعد از بازگشت از جنگ احد زمانی که دید مردم برای شهداء احد گریه می کنند گفت چرا برای حمزه سید الشهداء گریه ونوحه سرایی نمی کنید.

امام جماعت مسجد امام علی (ع)  همچنین به گریه یعقوب نبی (ع)در فراغ یوسف اشاره کرد و ادامه داد عزاداری و گریه برای امام حسین (ع) شعور دینی را افزایش می دهد و دین را زنده نگه می دارد.

ایمانی گفت : زمین کربلا گنبد اسلام است این زمین پاک ترین زمین خداست امام جماعت مسجد امام علی(ع) در پایان سخنان خود شرکت در مراسم سوگواری برای سالار شهیدان را یک توفیق دانست و به همگان توصیه کرد از خدا بخواهیم تا این توفیق را نصیب مان کند

شايان ذكر است مراسم شب اول محرم با نوحه خوانی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت ادامه یافت .

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در بنگلادش

با فرارسیدن محرم و ایام عزاداری امام حسین (ع)  رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي در داکا اقدام به برپایی خیمه ی عزای حسینی نموده است و طبق سنوات گذشته مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حسین ابن علی (ع ) از شب اول محرم با حضور خیل عظیم عاشقان آن حضرت در محل رایزنی برگزار و به مدت 12 شب ادامه دارد .

این مراسم هرشب با خواندن زیارت عاشورا  آغاز  و بعد به تناسب موضوع آن شب مجلس تعزیه ی ایرانی پخش و خلاصه ی آن برای عزاداران به زبان بنگالی توضیح داده می شود و در ادامه یکی از روحانیون به سخنرانی در خصوص فلسفه قیام امام حسین و فضایل شهدای کربلا و مصيبت مي پردازد.

در شب اول محرم تعداد زیادی از برادران و خواهران اهل تسنن نیز شرکت کرده و همچون شیعیان به عزاداری و سینه زنی پرداختند.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در تايلند

به مناسبت به فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در تایلند به مدت ده شب مراسم سوگواری و عزاداری در حسینیه ولایت این رایزنی فرهنگی با سخنرانی مبلغ اعزامی حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی حسینی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و مداحی ذاکر اهل بیت(ع) منطقی برگزار مي شود.

مراسم اولین شب این دهه، سوم آبان ماه حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان و اعضا سفارت و مدرسه جمهوری اسلامی ایران و جمعی از ایرانیان مقیم با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید ، قرائت زیارت عاشوراء ، سخنراني و نوحه خواني و مداحلي توسط ذكار اهل بيت (ع)  برگزار شد.

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی پیرامون فلسفه نهضت حسینی(ع) و بیان اسلام حسینی(ع) که در بخشی از سخنان خود گفت: روایاتی فراوانی در خصوص اقامه عزای حسینی(ع) داریم که بیانگر اسلام حسینی(ع) است که این روایات، اسلام حسینی(ع) را از اسلام یزیدی تفکیک می کنند و خود حضرت اباعبدالله (ع) نیز در وصیتشان به محمد حنفیه مبانی اسلام حسینی(ع) را از اسلام یزیدی تفکیک نموده اند.

وي  اضافه نمود: تبيین اسلام حسینی(ع) و تمایز آن با اسلام یزیدی از مقوله هایی است که اگر به درستی بیان شود، حقانیت اسلام ناب محمدی(ع) محقق می شود و این از مباحثی خواهد بود که در طول این ده شب پیرامون آن برای حضار این مجلس حسینی(ع) بیان خواهند نمود.

دومین شب مراسم سوگواری و عزاداری سرور و سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، در حسینیه ولایت این رایزنی فرهنگی با سخنرانی مبلغ اعزامی حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی حسینی نماینده محترم مردم استان الوند، قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلامی و مداحی ذاکر اهل بیت(ع) حاج آقا منطقی با شکوه و معنویت خاصی برگزار شد.

در این مراسم روحانی و معنوی که با اشک و سوز عزاداران حسینی(ع) همراه بود، یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ، کمالیان سفیر و نجاریان زاده رایزن فرهنگی کشورمان و اعضا سفارت و مدیر و کادر آموزشی مدرسه جمهوری اسلامی ایران و جمعی از ایرانیان مقیم حضور داشتند.

 

در اين مراسم پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، قرائت زیارت عاشوراء توسط ذاکر اهل بیت(ع) حاج محمد منطقی برگزار شد و در ادامه  سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی صورت گرفت. در ادامه نوحه خوانی و مداحی توسط ذاکر اهل بیت(ع) حاج محمد منطقی انجام شد.

 

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در زيمبابوه

مراسم عزاداري سالار شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) از روز شنبه 3 آبان 1393 با همكاري رايزني فرهنگي  ايران در زيمبابوه و هيات امناء مسجد آل محمد (ص) در شهر حراره آغاز شد.

اين مراسم روحاني كه با حضور شيعيان بومي، لبناني، هندي، پاكستاني و ايراني برگزار شد ، پس از اقامه فريضه مغرب و عشاء با قرائت كلام الله مجيد و ترجمه آيات قرائت شده آغاز و سپس با زيارت پر فيض عاشورا توسط برادران ايراني و لبناني ادامه يافت.

در ادامه برنامه حجت الاسلام طالبي دارابي امام جمعه و جماعت مسجد آل محمد (ص) حراره در سخنان خود در خصوص نهضت عاشورا  اظهار داشت:"درياره نهضت امام حسين (ع) و اينكه چرا آن حضرت قيام نمود سخن بسيار است. در ادبيات، نوشته ها و سخنراني‌ها عموما به چيزهايي پرداخته مي شود كه همه تقريبا با آن آشنا هستيم.

در پايان اين مراسم حجت الاسلام اخلاقي با ارائه مطالبي در خصوص اهميت عزاداري براي سيدالشهداء به دو زبان عربي و فارسي براي حاضرين به مرثيه‌سرايي پرداخت.

پایان پیام/

چاپ خبر