ساخت و سازها باید متناسب با ظرفیت های شهر باشد
خبرگزاری شبستان:مدیرعامل شرکت مهندسی نقش جهان پارس با بیان اینکه رعایت نکردن دستورالعمل‌های ساخت و سازها شهر را از نقطه بهینه خارج می‌کند گفت: بارگذاری و ساخت وساز در زمین باید متناسب با ظرفیت‌ها وکشش شهر باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از گیلان، کامران فیض بخشیان، مدیرعامل شرکت مهندسی نقش جهان پارس درهمایش ملی ساختمان با رویکرد حقوق شهروندی که امروز(10 اسفند) در سالن اجتماعات راه و شهرسازی گیلان برگزار شد، گفت: مسکن در دنیای امروز تنها سرپناه نیست بلکه به کالایی تبدیل شده است تا فروخته شود.


وی با بیان اینکه یکی از وجوه دخالت بخش عمومی تهیه و تدوین طرح‎های جامع و تفصیلی است، افزود: شرایط طبیعی، بستر زمین، اقلیم و ظرفیت‌های محیطی شهر نخستین گام طرح‎های جامع و تفصیلی است که در ارائه طرح سنجیده می‌شود.


فیض بخشیان، شهر را پدیده‌ای تکوینی دانست و اذعان کرد: نیاز است که به همراه برنامه و نقشه پیشنهادی، مجموعه ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌هایی ارائه شود تا با کمک مدیریت شرایط مطلوبی ایجاد شود.


وی تصریح کرد: ارزش مصرفی مسکن به عنوان یک کالا در مناسبات اقتصادی سرمایه‌داران موجود در درجه دوم اهمیت قرار دارد و سازندگان کالاها نسبت به محصول خود بیگانه هستند و تنها چیزی که آنها را مهار می‌کند بازخوردهای بازار است.
 

مدیرعامل شرکت مهندسی نقش جهان پارس افزو د: سازندگان مشکلات مسکن را از آن خود نمی‌دانند و به این دلیل ساخت و سازهایی انجام می‌دهند که بی‌کیفیت است و سال‌های سال ساکنان، همسایگان و شهروندان را آزار می‌دهد.


وی به برخی از چرخه‌های معیوب در بازار آزاد مسکن اشاره کرد و گفت: سرمایه داران در این بخش در نخستین گام به خریدار می‌اندیشد و توجهی به کیفیت واقعی مسکن، استحکام، مقاومت و نوع مصالح ندارند و ظاهر ویترینی مسکن برای آن‌ها اهمیت دارد تا بتواند در خریدار تاثیر گذارد و بازگشت سریع سرمایه را تضمین کند.


فیض بخشیان افزود: بیشینه سازی سود، سرمایه گذاران را وادار به استفاده حداکثری از زمین خواهد کرد و انبوه سازان مسکن از ساخت یا تخصیص بسیاری از فضاهای مشاع و مشترک همچون گذربندی، فضاهای سبز و باز و خدماتی می‎گریزند.


وی تصریح کرد: به دلیل ویژگی احتکاری مسکن و کارکرد رانت جویانه آن در کشور و با شدت بسیار در پهنه استان‎های شمالی کشور، سرمایه و نقدینه‌های سرگردان گرایش به پنهان شدن در بخش مسکن دارند که این امر موجب افزایش بیش از اندازه مسکن و عرضه بیش از تقاضا خواهد شد.


فیض بخشیان اضافه کرد: بازار آزاد مسکن نمی‌تواند مسئولیت فضاهای عمومی را برعهده گیرد از هر راهی برای کسب سود استفاده می‌کند و تنها به تولید می‌اندیشد و به کیفیت ذاتی توجهی ندارد.


وی اذعان کرد: باید آموخت زمین در شهر کمیاب است و بارگذاری و ساخت و ساز در زمین شهری باید متناسب با ظرفیت‌ها و کشش شهر صورت گیرد و رعایت نکردن هر کدام از دستور العمل‌ها شهر را از نقطه بهینه خارج می‌کند.


پایان پیا م /

چاپ خبر