اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر/
تقدیر از برگزیدگان بخش بین‌الملل و اساتید تئاتر ایران
در مراسم پایانی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از برگزیدگان بخش بین‌الملل و نیز اساتید نمایش ایران از جمله کشاورز، سپاه‌منصور، عزیزی و آقاعباسی تقدیر شد.

به گزارش خبرنگار شبستان از اختتامیه بخش بین‌الملل بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری و رییس مرکز هنرهای نمایشی و هنرمندان داخلی و خارجی در تالار وحدت برگزار شد، برگزیدگان بخش بین‌الملل و نیز اساتید تئاتر ایران از جمله محمدعلی کشاورز، فریده سپاه‌منصور، دکتر محمود عزیزی و یدالله آقاعباسی) مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

در ابتدای این مراسم، محمد حیدری، دبیر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور در صحنه 29 گل به مناسبت بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر در صحن تالار وحدت قرار داد. حیدری همچنین به بیان جملاتی کوتاه اکتفا کرد و پس از وی، اسفندیار قره‌باغی به اجرای قطعه موسیقی "ایران مرز پرگهر" پرداخت.

 

در ادامه مراسم، بزرگان تئاتر ایران با حضور در صحنه، هدایای خود را از سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه‌آبادی، مسافرآستانه و داود رشیدی دریافت کردند. هم چنین در این بخش از برنامه  از قادر آشنا، مدیر کل ارشاد استان البرز و مدیر کل ارشاد استان گیلان تقدیر شد.

 

حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مراسم در سخنانی با بیان اینکه تئاتر زبان بین‌المللی است و بلیغ‌ترین شیوه ارتباط با دنیاست، گفت: هنر نمایش وقتی به زیور بیان آراسته شود به رسالت و اصالت هنر دست خواهد یافت.

 

وی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به موقعیت ویژه‌ای دست یافته است، گفت: حضور پنج تن از خبرگان هنری دنیا برای شناسایی گروه‌های ایرانی و اجرای 16 نمایش خارجی از نقاط قوت جشنواره بیست و نهم تئاتر فجر است.

 

وی از دبیر جشنواره و معاون هنری خواست که مقدمات سی‌امین دوره جشنواره تئاتر فجر را در کل کشور فراهم کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: به امید روزی که زبان تئاتر آینه تحولات کشور باشد.

 

در ادامه مراسم، اسفندیار قره‌باغی، به یاد استاد محمد نوری قطعه وطن را اجرا کرد و با تشویق تماشاگران روبرو شد.

 

سپس هیئت داوران کانون منتقدان بین‌المللی از جمله استاد ایرج زهری، میشل وایت از کانادا، ژان پیر آن از فرانسه، مارگارتا سورنسون از سوییس، اشکان غفاری و کتایون حسین‌زاده با حضور بر جایگاه از برگزیدگان بخش‌های مختلف تقدیر کردند.

 

بیانیه کانون منتقدان بین‌المللی توسط مارگارتا سورنسون به زبان فرانسوی قرائت شد و ایرج زهری بیانیه کانون منتقدان بین‌المللی را به زبان فارسی برای تماشاگران قرائت کرد.

 

در بخش موسیقی جایزه کانون منتقدان  به شروین شهبازی و صابر جعفری برای نمایش "تفنگ‌های ننه کارا" اهدا شد.

 

آروند دشت‌آرای طراح صحنه نمایش "کمی تا بخوریم" و نمایش "آخرین نامه" برگزیده این بخش شناخته شد.

 

در بخش بازیگری مرد و زن داخلی، از پرویز فلاحی‌پور به خاطر نمایش "لابی" و از عاطفه رضوی به خاطر نمایش "حضرت والا" تقدیر شد.

 

همچنین در این بخش آرش عباسی به خاطر نمایشنامه "لابی" برگزیده شناخته شد.

 

 

حسین پاکدل کارگردان نمایشنامه حضرت والا برگزیده بخش کارگردانی انجمن بین المللی منتقدان شناخته شد.

 

در ادامه مراسم، محمد حیدری، دبیر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از سوی رییس مرکز هنرهای نمایشی به عنوان دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر انتخاب شد.

 

در بخش جوایز مسابقه بین‌الملل نیز، در بخش موسیقی، گروه موسیقی "مصائب زنان تروی" از ایتالیا برگزیده شد.

 

در بخش طراحی صحنه سیامک احصائی، طراح صحنه نمایش نامه‌های "به تب" و نمایش "ابرهایی پشت حنجره" برگزیده شناخته شد.

 

دکتر مسعود دلخواه از ایران بهترین بازیگر مرد شناخته شد و در بخش بازیگری زن الینا رینولد بازیگر نمایش "آنتیگونه" از استونی بهترین بازیگر زن شناخته شد.

 

در بخش نمایشنامه‌نویسی رضا گوران برای نمایش "ابرهای پشت حنجره" به عنوان برگزیده شناخته شد.

 

در بخش کارگردانی بهترین کارگردانی کلودیو سوراس از ایتالیا کارگردان نمایش "لو" برگزیده شد.

 

سپس در ادامه مراسم، محمد حیدری با آمدن به جایگاه جایزه ویژه جشنواره را به رضا ثروتی، کارگردان نمایش"عجایب المخلوقات" اهدا کرد.

 

جایزه بزرگ جشنواره نیز به گروه "پاندورا88"از آلمان داده شد. هم چنین جایزه ویژه جشنواره به صورت سمبلیک به تماشاگران بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر داده شد.

 

پایان پیام/

 

چاپ خبر