تپه باستانی قلاپچی بوکان یادگار هزاره اول قبل از میلاد
تپه باستانی قالاپچی در روستایی به همین نام در بوکان یادگاری از هزاره اول قبل از میلاد، چشم به راه گردشگران تابستانی آذربایجان غربی است.

 خبرگزاری شبستان // ارومیه

 

تپه باستانی قالاپچی که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، برای اولین بار در سال یک هزار رو 368 شمسی مورد کاوش های باستان شناسی قرار گرفته و آثاری از از هزاره اول فبل از میلاد در آن نمایان شده است.


بقایای تاریخی به جا مانده در تپه باستانی قلایچی در هشت کیلومتری شمال شرقی بوکان، یکی از آثار باستانی بسیار کهن در آذربایجان غربی به شمار می رود که در نوع خود یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می کنند.

 

آثار و کتیبه هایی که از تپه قلایچی به دست آمده نشان می دهد که این تپه باستانی مرکز حکومت 'مانا' ها بوده که با دولت 'اورارتور' در شمال غرب و 'آشور' در غرب ایران معاصر بوده است.

 

مانا یکی از حکومت‌های ناشناخته شمال‌ غرب ایران است و غیر از تپه قلایچی در تپه 'زیویه' کردستان و 'حسنلو' در آذربایجان غربی نیز نشانه‌های از مانایی ها پیدا شده است.

 

در این منطقه قدیمی با توجه به حفاری و کاوش های انجام گرفته در سال های گذشته توسط کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی این تپه دارای تالارهای بزرگ، اتاقک های مربوط به خدایان خیر و شر، کتیبه سنگی، ابنیه و آثار سنگی، سنگ فرش های جلوی تالار و بنایی مذهبی است.

 

تاکنون در اثر حفاری های مختلف، معماری ساختمان ها، دیوارهای محیطی به ویژه بخش باقی مانده حصار دوره قدیم در مرکز تپه آشکار شده است.


اشیای مکشوفه این منطقه شامل مهره های تزیینی و آجرهای منقوش لعاب دار در اندازه های بزرگ و متفاوت، آجرهای منقوش لعابداری با نقوش و طرح های اساطیری، انسانی، حیوانی، گیاهی و هندسی که برخی از این آجرها و اشیای کشف شده از این منطقه در موزه ارومیه نگهداری می شوند.


بقایایی از یک معبد چلیپایی شکل، قربانگاه، اتاق های جانبی، حیاط های تراس بندی شده، حیاط های سنگ فرش، سطوح سکوهای آجری و دیوارهای حایل بین بخش مذهبی و غیرمذهبی از دیگر قسمت های تپه قلاپچی هستند.

 

در این تپه، دوره‌های باستانی عصر آهن دو ( 1200 تا 850 پیش از میلاد) و عصر آهن سه (850 تا 550 پیش از میلاد) مشاهده شده است.


در کاوش های بعدی در تپه قلایچی بوکان، بخش مذهبی تپه ظاهر شده است و در آن سرنیزه هایی به دست آمده است که بیشتر در آیین های مذهبی کاربرد داشته اند و برخی از آن‌ها شبیه نیزه‌هایی هستند که جنگجویان برای موفقیت در جنگ به خدای جنگ یعنی 'هالدی' هدیه می‌کردند.


همچنین آجرهای لعابدار با نقوش اساطیری نظیر نقوش حیوانی، شطرنجی و انسانی مانند انسان بالدار، الهه عریان، وسایل زینتی، تعداد زیادی دانه‌های گردن‌بند از جنس سنگ‌های معدنی، عقیق و برنز، قطعاتی از شیشه و انواع گل میخ‌های سفالی در اندازه‌های بزرگ از دیگر آثار کشف شده در این تپه هستند.


پایان پیام/

چاپ خبر