خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

الجمعة ٩ رمضان ١٤٤٤

Friday, March 31, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه فلسفه اسلامی
از ۲۶ تا ۲۸ دی‌ماه؛
همایش ملی «حکمت عملی؛ چیستی، مبانی و روش‌ها» برگزار می‌شود
همایش ملی «حکمت عملی؛ چیستی، مبانی و روش‌ها» در روزهای ۲۶ تا ۲۸ دی‌ماه به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در تهران و قم برگزار می‌شود.

۱۴۰۱/۱۰/۲۶ - ۱۱:۱۹

عضو هیئت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
طرح ولایت فقیه از ابتکارات فارابی است/ فارابی مبانی فلسفه یونانی را به مبانی اسلامی تغییر داد
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان اینکه مساله ولایت فقیه از ابتکارات و انحصارات فارابی است، گفت: طرح ولایت فقیه و تبیین شرایط هشت گانه رئیس سنت، خبر از یک واقع گرایی و معطوف به واقعیت زیست بوم جهان اسلام دارد.

۱۴۰۱/۱۰/۲ - ۱۰:۴۳

شبستان گزارش می دهد
قابلیت بررسی ایده های فلسفی در فضای مجازی/عالی ترین مسایل و مبانی زندگی انسان در فلسفه بررسی می شود
نشست علمی ظرفیت های فلسفه اسلامی برای مطالعات نظری سایبر با همکاری پژوهشگاه فضای مجازی و دفتر مطالعات اسلامی مرکز ملی فضای مجازی و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد و راهکارهای تحقق فلسفه آینده مطلوب در آن بررسی شد.

۱۴۰۱/۹/۲۳ - ۱۴:۴۹

هشتمین همایش ملی حکیم سبزواری اسفند ماه برگزار می شود
هشتمین همایش ملی حکیم سبزواری با موضوع طراحی و آسیب‌شناسی برنامه درسی و متون آموزشی فلسفه اسلامی اسفند ۱۴۰۱ برگزار می شود.

۱۴۰۱/۹/۱۹ - ۱۴:۵۰

برگزاری نشست علمی ظرفیت‌های فلسفه اسلامی برای مطالعات نظری سایبر
نشست علمی با موضوع «ظرفیت های فلسفه اسلامی برای مطالعات نظری سایبر» توسط گروه معرفت شناسی و علوم شناختی پژوهشگاه به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

۱۴۰۱/۹/۱۶ - ۱۲:۴۲

یک استاد فلسفه در گفت وگو با خبرگزاری شبستان:
علامه طباطبایی فلسفه را به خدمت اثبات اندیشه های اسلامی درآورد
حجت الاسلام فربهی با بیان اینکه علامه طباطبایی نقش موثری در احیای فلسفه اسلامی داشت گفت:علامه با تربیت شاگردان توانمند، امتداد کلامی و اعتقادی بخشیدن به مباحث فلسفی و گروه های آزاد در فضای علمی بااندیشمندان مختلف موجب اشاعه و گسترش فلسفه اسلامی شدند.

۱۴۰۱/۹/۱۲ - ۱۳:۱۳

گفت و گوی شبستان با رییس پژوهشگاه قرآن و حدیث به مناسبت روز حکمت و فلسفه
ضرورت استنباط مفاهیم دین به روش اجتهادی/ مفاهیم دین را باید به شکل فلسفی تئوریزه کنیم
حجت الاسلام برنجکاربا تاکید بر ضرورت بهره گیری از فلسفه دینی در جامعه گفت: ما نیازمند این هستیم که مفاهیم دین را به روش اجتهادی از دین استنباط کنیم و آن را به شکل فلسفی تئوریزه نماییم.

۱۴۰۱/۸/۳۰ - ۰۹:۳۰

نشست علمی ظرفیت‌های فلسفه اسلامی برای معرفت‌شناسی معاصر برگزار می شود
نشست علمی با موضوع “ظرفیت‌های فلسفه اسلامی برای معرفت‌شناسی معاصر” توسط گروه معرفتشناسی و علوم شناختی پژوهشگاه به مناسبت روز جهانی فلسفه به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

۱۴۰۱/۸/۲۴ - ۱۴:۴۱

«روایت حکمت» منتشر شد
مجموعه دو جلدی و گفت‌وگو محور «روایت حکمت» به کوشش عبدالله نصری توسط انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شد.

۱۴۰۱/۶/۱۵ - ۰۹:۱۸

اولین المپیاد علوم عقلی برگزار می شود
اولین المپیاد علوم عقلی با محوریت کتاب بدایة الحکمه نگاشته مرحوم علامه طباطبایی(رض) توسط مؤسسه آموزشی پژوهشی نفحات و مرکز تخصصی آموزش فلسفه اسلامی برگزار می شود.

۱۴۰۱/۵/۲۳ - ۱۱:۵۳

سهروردی به دنبال حقیقتی بود که عطش درونی او برای فهم حکمت را رقم بزند
محمدی با بیان اینکه شیخ اشراق ۳۶ سال بیشتر عمر نکرد و مشق مشاء، مشق دوران کودکی و نوجوانی او بود، گفت: او به دنبال چیزی بود که عطش درونی او برای فهم حکمت را رقم بزند و او را سیراب کند.

۱۴۰۱/۵/۱۰ - ۰۷:۴۶

دوازدهمین سلسله‌نشست تخصصی با عنوان «عینیت و خارجیت حرکت در فلسفه اسلامی»
دوازدهمین سلسله‌نشست تخصصی با عنوان «عینیت و خارجیت حرکت در فلسفه اسلامی» در روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱، ساعت ۱۵ به صورت حضوری و مجازی برگزار خواهد شد.

۱۴۰۱/۳/۹ - ۱۵:۱۰

نشست «شهید مطهری و امتداد اجتماعی حکمت و فلسفه اسلامی» برگزار می‌شود
نشست «شهید مطهری و امتداد اجتماعی حکمت و فلسفه اسلامی» با سخنرانی غلامحسین ابراهیمی دینانی، رضا داوری اردکانی، غلامرضا اعوانی، علی لاریجانی و احمدحسین شریفی برگزار می‌شود.

۱۴۰۱/۲/۷ - ۱۱:۳۷

نشست نقد و بررسی کتاب «پدر بودن و فلسفه» برگزار می‌شود
نشست نقد و بررسی کتاب «پدر بودن و فلسفه» دائوی بابا بودن دوشنبه ۲۵ بهمن ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

۱۴۰۰/۱۱/۱۹ - ۱۴:۰۵

در آیین تکریم و معارفه رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران عنوان شد:
حکمت و فلسفه بالهای پرواز اندیشه ها هستند/لزوم عمومی سازی علم به جای تولید علم
وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: یکی از انتظارات ما از از مسئولین موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایرانیان این است که ما را در فناوری نرم کمک کنند حکمت و فلسفه بالهای پرواز اندیشه ها به حساب می آیند.

۱۴۰۰/۱۱/۱۳ - ۱۷:۱۱

نشست «فلسفه و کرونا» برگزار می‌شود
به مناسبت انتشار کتاب «کرونا و علوم عقلی» نهمین نشست صبح جمعه‌های بخارا در کافه فلسفه با عنوان «فلسفه و کرونا» برگزار می‌شود.

۱۴۰۰/۱۰/۱۵ - ۱۰:۰۹

نشست دومعنای فلسفه در یک تجربه برگزار می‌شود
«دومعنای فلسفه در یک تجربه (اندیشه ورزی تربیتی)» با سخنرانی جمیله علم‌الهدی استاد دانشگاه شهید بهشتی ۲۲ آذر برگزار می‌شود.

۱۴۰۰/۹/۲۱ - ۱۴:۰۵

در مسجد خاتم الانبیا(ص)؛
مراسم ترحیم آیت‌الله سیدرضی شیرازی از نوادر مسجد و فلسفه برگزار می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین امین گفت: مراسم ترحیم آیت‌الله سیدرضی شیرازی که جزو نوادر حوزه علمیه در زمینه فلسفه اسلامی بود، ۱۸ آذرماه در مسجد خاتم الانبیا (ص) برگزار می‌شود.

۱۴۰۰/۹/۱۷ - ۱۳:۳۱

لزوم تصلع بر فلسفه برای فهم روشن تر/ آینده تومیست ها و فلسفه جدید در اروپا هم ختم به خیر شد/ فلسفه مقام آزادی است
استاد برجسته فلسفه دانشگاه تهران گفت: امیدوار در کشور ما هم آشنایی با فلسفه به حدی برسد که استادان با تصلع بر فلسفه دوره اسلامی و فلسفه های دیگر به راه های تازه و فهم روشن تر از مسائل زمان دست یابند.

۱۴۰۰/۸/۲۰ - ۰۹:۱۲

«درس زندگی از زبان فیلسوفان بزرگ» منتشر شد
کتاب «درمانگاه فلسفه» با عنوان فرعی «درس زندگی از زبان فیلسوفان بزرگ» نوشته لورنس دویلرز با ترجمه سامان شهرکی توسط نشر خزه منتشر شد.

۱۴۰۰/۶/۲۷ - ۱۳:۵۲