خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٣ جمادى الثانية ١٤٤١

Tuesday, February 18, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه آزاداندیشی
کارشناسان بیان کردند
علوم انسانی در عمل به کمک جامعه بیاید/ تولید علم نیازمند نظریه‌پردازی‌ و گفت‌وگو است
نظریه‌پردازی‌های نوین، پرهیز از شتاب‌زدگی، نیازسنجی، گسترش فضای گفت‌وگو در دانشگاه‌ها و کاربرد یافتن در حوزه عمل از مهمترین مباحثی است که کارشناسان برای تولید علوم انسانی اسلامی و نقش‌آفرینی آن در کشور بر آنها تاکید دارند.

۱۳۹۸/۹/۱۸ - ۱۰:۰۳

یک عضو هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران:
آنچه امروزه از آزاداندیشی باقی مانده چندان قابل دفاع نیست
شیخ‌رضایی با بیان‌اینکه آن چیزی که امروزه از آزاداندیشی باقی مانده چندان قابل دفاع نیست، گفت: معانی اصطلاحی سبب می‌شود که از مفهوم اصلی کلمه دور شویم، در مورد آزاداندیشی نیز چنین است.

۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۱۱:۱۱

خسرو باقری:
فلسفه پناهگاهی به انسان می‌دهد که استبداد در آن راه ندارد/ آزاداندیشی به آموزش بستگی دارد
یک استاد دانشگاه تهران با بیان‌اینکه فلسفه پناهگاهی را به انسان می‌دهد که استبداد در آن جایی ندارد، گفت: برای اینکه بدانیم آزاداندیشی داریم یا نه؟ باید به آموزش نگاه کنیم. تفکر انتقادی، تخریب هر فکر موجود و ممکن نیست.

۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۰۹:۵۸

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد:
شهید مطهری آزاداندیشی را از مقومات تمدنی می دانست/راز افول تمدن اسلامی در نگاه استاد
جهان بین با بیان اینکه شهید مطهری تمدن اسلامی را اتفاقی رخ داده در زمین می داند، گفت: استاد مطهری یکی از مقومات تمدن را آزاداندیشی دانسته و معتقد است باید فضایی ایجاد شود که دیدگاه های مختلف مطرح شود و از دل آن خلاقیت ها بروز یابد.

۱۳۹۸/۲/۱۱ - ۱۰:۲۸

حجت الاسلام رضا غلامی:
قاعده مندسازی زیر سایه ‌آزاداندیشی نقطه قوت علوم انسانی اسلامی است
رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا، با بیان اینکه معتقدم مهمترین نقطه قوت علوم انسانی اسلامی این است که زیر سایه آزاداندیشی به قاعده مندسازی خود بها می دهد،گفت: از این نظر است که این عرصه از دام نسبی گرایی فاصله می گیرد.

۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۳:۳۶

آیت الله رشاد تاکید کرد
تا از زندان کلیشه خارج نشویم، امیدی به تحول علمی نیست/ممیز علم را در بیرون مرزها نجوییم
رئیس هیات حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی با اشاره به آنچه در حوزه و دانشگاه درباره علم و پژوهش جریان دارد، گفت: امروز کلیشه‌ای اندیشی، بزرگترین آفت نظریه‌پردازی و نوآوری است لذا تا از آن عبور نکنیم تحول علوم انسانی و پیشرفت علم حاصل نمی شود.

۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۱۵

استاد حوزه و دانشگاه تشریح کرد
روشنفکری دینی در مکتب علمی امام باقر(ع)/آثار عقلانیت انقلابی باقرالعلوم(ع) در گام دوم انقلاب
حجت الاسلام حریزاوی با بیان اینکه مهمترین شاخصه مکتب علی امام باقر(ع)، روشنفکری دینی و آزاداندیشی است، گفت: ایشان همچنین پایه گذار عقلانیت انقلابی به معنای ایستادگی و مبارزه با طاغوت بودند مسئله ای که ما نیز در گام دوم انقلاب به آن نیاز داریم.

۱۳۹۷/۱۲/۱۷ - ۰۷:۲۲

استاد دانشگاه دفاع ملی:
بسیاری از مدیران باوری به تحول علوم انسانی ندارند
حجت الاسلام پیروزمند با بیان اینکه علوم انسانی باید متناسب با زیست بوم هر کشوری باشد و ما نباید در علوم انسانی صرفاً مصرف کننده باشیم، گفت: بسیاری از مدیران باوری به مسئله تحول علوم انسانی ندارند یا موضوع را ممکن نمی بینند.

۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۱۱:۲۳

اندیشه‌های کلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(دامت برکاته) بررسی می شود
کرسی علمی- ترویجی «بررسی اندیشه‌های کلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(دامت برکاته)» با ارائه حجت‌الاسلام محمدصفر جبرئیلی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۳۰ - ۱۱:۰۴

رییس دانشگاه علامه طباطبایی(ره):
کرسی نظریه پردازی مثل حق ثبت اختراع در حوزه صنعت است/واردکننده محض معرفت شده ایم
سلیمی با بیان اینکه به لحاظ محتوایی نمی توان آزاداندیشی را از نظریه پردازی جدا کرد، گفت: کرسی های نظریه پردازی مانند حق ثبت اختراع در حوزه صنعت است. ساختار آموزشی ما از دوره دبیرستان حفظ محور و تست محور است لذا از آن اندیشه محوری بیرون نمی آید.

۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۰:۵۶

رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا:
نقد و آزاداندیشی ریشه شارلاتانیسم علمی را خشک می کند
حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه نقد و آزاداندیشی ریشه شارلاتانیسم علمی را خشک می کند، گفت: هیچ چیز به اندازه نظریه پردازی نمی تواند به تولید علوم انسانی اسلامی کمک کند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۳:۱۲

آیت الله عالمی:
«وحدت» یعنی روش امام صادق(ع) در تربیت شاگرد/بزرگان اهل سنت به شاگردی حضرت(ع) افتخار کرده اند
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نه فقط شیعه بلکه بزرگان اهل سنت در کلاس درس امام صادق(ع) شرکت می کردند، گفت: امام صادق(ع) شرایطی را فراهم کرده بود که شاگردان در عین حفظ مذهب و اعتقادات خود از مکتب تشیع هم بهره می بردند.

۱۳۹۷/۹/۴ - ۱۱:۵۰

همکاری دانشگاه ‌آزاد و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در حوزه آزاداندیشی
خبرگزاری شبستان: معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار با آیت‌الله رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر همکاری مشترک در حوزه آزاداندیشی تاکید کردند.

۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۴:۴۵

فرزاد جهان‌بین در اختتامیه سومین هفته تمدن نوین اسلامی:
نسبت مستقیمی میان احتزاز و رکود تمدنی با آزاداندیشی وجود دارد
خبرگزاری شبستان: رئیس دبیرخانه دائمی همایش تمدن نوین اسلامی گفت: نگاهی به سابقه تمدن اسلامی به وضوح نشان می دهد که نسبت مستقیمی میان احتزاز تمدنی و یا رکود تمدنی با مساله آزاداندیشی وجود داشته است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۰ - ۰۹:۴۷

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا:
نه فقط بستر شکلگیری بلکه جهش و اعتلای حرکت اسلامی با آزاداندیشی است
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام غلامی تاکید کرد: کسانی که با روح فکر اسلامی آشنایی دارند، تصدیق می‌کنند که نه فقط بستر شکلگیری حرکت اسلامی، آزاداندیشی است، بلکه جهش و اعتلای این حرکت، مستلزم بها دادن و صیانت از آزاداندیشی است

۱۳۹۶/۱۱/۱۵ - ۱۴:۱۹

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با شبستان:
هزینه های پژوهشی ما اثر ندارد/در عرصه علم، از دانشگاه جدل را می طلبیم نه برهان
خبرگزاری شبستان: دکتر صدرا با تاکید بر لزوم بهره وری مقالات و پژوهش ها، گفت: زمانی علم سبب ارتقاء می شود که سیاست علمی بر اساس تولید قدرت و کارآمدی باشد. گویی در عرصه علم، از دانشگاه جدل را طلب می کنیم نه برهان.

۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۰۹:۱۰

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:
باید برای نظریه‌پردازی و تولید علوم انسانی اسلامی به آزاداندیشی معتقد باشیم
خبرگزاری شبستان: عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت آزاداندیشی در تولید علوم انسانی اسلامی گفت: ما زمانی می توانیم نظریه پردازی و علوم انسانی اسلامی تولید کنیم که به ابعاد مختلف آزاداندیشی توجه داشته باشیم.

۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۳:۱۲

تاسیس انجمن علمی فقه و حقوق شهروندی در یاسوج
خبرگزاری شبستان: استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: انجمن علمی فقه و حقوق شهروندی در شهر یاسوج تاسیس شده و شعب آن پس از موافقت کمیسیون انجمن های علمی، می تواند در هر منطقه از کشور تشکیل شود.

۱۳۹۶/۲/۷ - ۱۷:۴۵

مقصود از آزاداندیشی در دانشگاه تضارب آراء است
خبرگزاری شبستان: در نگاه رهبری هدف از مفهوم آزاداندیشی و کرسی‌های آزاداندیشی و یا در واقع کرسی‌های نظریه‌پردازی، این است که در دانشگاه‌ یک سری تضارب‌آراء باشد و افکار و سلیقه‌ها در کنار هم قرار گیرند.

۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۰:۱۰

برپایی کرسی های آزاداندیشی با موضوع محرم حسینی
خبرگزاری شبستان: شورای دین پژوهان کشور به مناسبت ایام محرم حسینی پنج کرسی آزاداندیشی با موضوعاتی همچون خشونت ستیزی و مبارزه با جمود در فرهنگ عاشورا را برگزار می کند.

۱۳۹۵/۷/۱۱ - ۱۶:۰۳