خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه سبک زندگی اسلامی
چهارمین همایش ملی «میثاق علوی» برگزار می شود
همایش پایبندی اعضای خانواده به رعایت حقوق متقابل و نقش آن درتحقق سبک زندگی اسلامی، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۰۸:۵۸

برکات شهادت امام حسین(ع)
ظهور امام زمان علیه السلام محصول خون سیدالشهدا علیه السلام و مدیون ایشان است، صدای حضرت(عج) شبیه صدای امام حسین علیه السلام است. در رجعت که امام حسین علیه السلام بر می گردد و قیامت هم ایشان دستگیری می کنند، هر سه روز ایام الله ایام الحسین است.

۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۰۹:۱۲

رئیس پژوهشکده علوم اسلامی المصطفی(ص) بیان کرد
سرّ تولد «ما رأیتُ الّا جمیلاً» از دل مصائب کربلا
حجت الاسلام رضانژاد با اشاره به جمله «ما رأیتُ الّا جمیلاً» حضرت زینب(س)، گفت: کسی که تسلیم امر خدا باشد حتی در رنج و مصیبت هم جز زیبایی نمی بیند، ««ما رأیتُ الّا جمیلاً» نگاهی توحیدی است که اعتقاد به امر و قضای الهی را نشان می دهد.

۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۰۹:۱۱

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی:
مجالس حسینی آرمان خواهی و ظلم ستیزی را در جامعه تقویت کند
فانی با بیان اینکه هر حاشیه ای لزوما اخبار کذب نیست و ممکن است اتفاق افتاده باشد، اما پرداختن به حاشیه مخاطبان را نسبت به اصل دچار غفلت می کند، گفت: آرمان خواهی و آرمان گرایی، ظلم ستیزی و امر به معروف و نهی از منکر باید در مجالس حسینی تقویت شود.

۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۶:۱۱

در جلسه هم اندیشی نهادهای فرهنگی، تبلیغی و آموزشی عنوان شد؛
اصلاح سبک زندگی راهکار عبور از بحران کم‌آبی
در جلسه هم اندیشی نهادهای بزرگ فرهنگی، تبلیغی و آموزشی استان بر لزوم بسیج همگانی برای اصلاح الگوی مصرف آب و تغییر در رفتارهای مصرفی تاکید شد.

۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۳:۱۳

معاون آموزشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم:
مجالس حسینی؛ دانشگاه قرب و ساده زیستی است نه بازار فخرفروشی
پژوهشگر سیره اهل بیت(ع) با تاکید بر لزوم برپایی مجالس حسینی به شیوه سنتی و در عین سادگی، گفت: متاسفانه، ما گاهی امر مقدسی را به سمت هدف غیرمقدس می بریم، برای مثال به مجلس امام حسین(ع) می رویم چون می دانیم فلان چهره معروف در آن مجلس حضور دارد!

۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۰۸:۵۲

با خدا بساز، کار را درست می کند
می شود با خدا نباشیم و خدا در هر امری، جزئی و کلی، داخلیه و خارجیه با ما باشد؟!، پس هیچ چاره ای از بلیات دنیویه و اخرویه داخلیه خارجیه نیست الّا خدایی بودن و با خدا بودن و با خدا معیت و تبعیت داشتن.

۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۲:۰۴

شبستان به مناسبت روز سینما گزارش می دهد
ماجرای بی مهری پرده نقره ای به امام عصر(عج)
کارشناسان تاکید کردند: نقش گفتمان انتظار در سینمای بعد از انقلاب یک نگاه حداقلی، سطحی و عاطفی بوده است. ما در رویکرد هنری به اندیشه منجی موعود(عج) بسیار منفعلانه و تدافعی برخورد می کنیم و تعداد آثارمان در این باره انگشت شمار است.

۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۰۹:۱۱

مدیر بخش پشتیبانی علمی- پژوهشی مرکز ملّی پاسخگویی به سوالات دینی تشریح کرد
پشت پرده شبهات عاشورایی/تله مخالفان برای تخریب عزاداری های محرم
حجت الاسلام هاشمی گفت: در کنار آیین ها و مناسک و شیوه ای که روایات برای عزاداری تصریح کرده اند برخی رفتارها جنبه آیین دارند و از جغرافیا و سنت ها و آداب جوامع ریشه می گیرند اما معارضان از همین تله برای زیر سوال بردن شیعه استفاده می کنند.

۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۳:۱۹

استاد حوزه تشریح کرد
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)/چرا اوج عزاداری ها در دهه اول محرم است؟
حجت الاسلام ترخان گفت: عزاداری و سیاه پوشی ما نماد و شعار همراهی با اهل بیت(ع) است. از سوی دیگر وقتی تاریخ را بررسی می کنیم، در گزارش های متعدد می خوانیم که سیاه پوشی در عزای اهل بیت(ع) یک سنت بوده است.

۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۰:۲۴

کارشناس معارفی رسانه ملی تشریح کرد
راه های نفوذ لقمه حرام به سبک زندگی/وظیفه منتظران در بحران های اقتصادی
حجت الاسلام علم الهدی با اشاره به عوامل ورود لقمه حرام به سبک زندگی و تاثیرات سوء آن بر فرهنگ انتظار، گفت: چشم و همچشمی، طمع و عدم قناعت به آنچه داریم و بی توجهی به وضعیت فقرا باعث می شود حق دیگران را پایمال و حق الناس را به نفع خود مصادره کنیم.

۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۰۸:۴۸

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) خبر داد
از پاسخ به شبهات تا احیای میراث مکتوب در همایش «حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)»
حجت الاسلام جعفری فراهانی با اعلام برگزاری همایش علمی بین المللی «حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)»، گفت: پاسخ به شبهات، احیای میراث مکتوب در آثار شیعه و اهل سنت و فرهنگسازی برای نسل آینده از اهدافی است که برای این همایش پیش بینی شده است.

۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۳:۰۳

عرفان یا دکان؟!//۶
ماجرای قطع رابطه با خدا در عرفان حلقه
رئیس موسسه بهداشت معنوی گفت: عرفان حلقه خدا را پشت درهای بسته می گذارد، بنابر اعتقاد این عرفان، خدا هست ولی به دنیای عدم تعلق دارد و راه به سوی او نداریم؛ در اساسنامه آن نوشته شده انسان نمی تواند عاشق خدا شود، چون از هیچ طریق قادر به فهم او نیست.

۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۸:۵۱

اهمیت فراخی نعمت و ثروت در کلام امیر(ع)
فراخى دارايى امكانى مناسب براى سالم زيستن و پروادارانه زندگى كردن است، چنان‌كه اميرمؤمنان على(ع) در عهدنامه مالك‌اشتر تأمين فراخ زندگى را زمينه بسامانى آدميان و پرواداريى‌شان در كار برشمرده است.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۰:۳۶

دروس خارج فقه نظام‌های اسلامی برگزار می شود
درس خارج فقه نظام‌های اسلامی با موضوع «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی» با هدف کشف، ساخت و پرداخت نظام‌های اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۰۹:۳۹

کارشناسان تشریح کردند
راه انس نسل آینده با آموزه های دین/نقش «فلسفه برای کودک» در آینده سازی
کارشناسان با اشاره به الزامات نهادینه کردن قدرت تفکر و استدلال در نسل آینده، تاکید کردند: فلسفه برای کودک می خواهد تفکر انتقادی را به کودکان بیاموزد؛ قطعاً بچه خلاق، دین فهم تر خواهد بود و مسائل دینی را بهتر متوجه می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۵ - ۱۰:۰۸

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تشریح کرد
راه رفع فقر و نابرابری های اقتصادی و تامین امنیت با مهدویت
حجت الاسلام ملکی راد با اشاره به کارکردهای اجتماعی مهدویت، گفت: رشد و بالندگی سیاسی اجتماعی، فهم درست از جهان هستی، ایجاد هویت مشترک میان پیروان اقوام و مذاهب و استقرار امنیت از برکاتی است که با اعتقاد به مهدویت و منجی موعود(عج) به جامعه می رسد.

۱۳۹۷/۶/۱۵ - ۰۹:۴۰

شبستان بررسی کرد
ژن های خوبی که زندگی را احیاء می کنند
این هجرت کوتاه و چندروزه و دور شدن از روزمرگی ها و زرق و برق های کاذب باعث می شود که ویروس اسراف و تجمل طلبی و اصطلاحاً «لاکچری نمایی» که این روزها بسیاری را حتی از جامعه مذهبی آلوده کرده است، از جسم و جان حاضران در اردو خارج شود.

۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۴:۰۳

پاسخ های رهبری به پرسش درباره سبک زندگی در فضای مجازی
مقام معظم رهبری در پاسخ به استفتائاتی درباره کیفیت زیست در فضای مجازی، مولفه های سبک زندگی در این فضا را تشریح کرده اند.

۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۱۱:۲۷

شبستان بررسی کرد
وقتی به بهانه حج، کج می رویم
متاسفانه مروری بر شبکه های اجتماعی و کانال های مجازی نشان می دهد که آداب و تشریفات پس از بازگشت حجاج به کشور چنان به تجمل و لاکچری نمایی آلوده شده که گویی رقابتی فزاینده برای پیشی گرفتن از یکدیگر در انجام اصطلاحاً باکلاس تر این مراسم ها وجود دارد.

۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۰۹:۵۷