خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

السبت ١٩ صفر ١٤٤١

Saturday, October 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه فلسفه
برگزاری دوره تربیت مربی فلسفه برای کودکان
خبرگزاری شبستان: دوره مقدماتی تربیت مربیِ «فلسفه برای کودکان» به همت مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد برگزار می شود.

۱۳۹۶/۷/۱۷ - ۱۶:۰۰

دکتر محمود حکمت نیا:
تمرکز چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی بر ترکیب مباحث فلسفی و درون حقوقی
خبرگزاری شبستان: رئیس کمیسیون فقه و حقوق اسلامی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی از ترکیب مباحث فلسفی و مباحث درون حقوقی در این کمیسیون خبر داد.

۱۳۹۶/۷/۱۷ - ۱۴:۱۱

استاد دانشگاه کمبریج:
فلسفه می تواند مبانی یک تمدن را پایه گذاری کند
خبرگزاری شبستان: به عنوان یک فیلسوف می گویم ارتباط نزدیکی میان تمدن و فلسفه وجود دارد. با این حال هر کس با تاریخ غرب آشنا باشد، می داند که زمینه های بالقوه دستاورد بشر متنوع بوده و زیبایی استثنایی یک تمدن ممکن است شامل درخشندگی فلسفی خاص نباشد.

۱۳۹۶/۷/۱۱ - ۱۰:۴۲

آیت الله صفایی بوشهری؛
فلسفه قیام اباعبدالله الحسین (ع) این بود که اسلام حسینی شود
خبرگزاری شبستان: امام جمعه بوشهر با بیان اینکه راه زندگی کمال آفرین، راهی است که در آن سقوط نیست و انسان هم در دنیا و آخرت در اسلام متنعم است، گفت: تمام فلسفه قیام اباعبدالله الحسین (ع) این بود که اسلام حسینی شود و زندگی حسینی داشته باشیم.

۱۳۹۶/۷/۹ - ۱۵:۵۱

معرفی کتاب...
هستی شناسی حیات های اجتماعی بر مبنای فلسفه و عرفان اسلامی
خبرگزاری شبستان: کتاب جامعه شناسی متعالی تفصیلی ترین کتابی است که تا کنون در باب هستی شناسی حیات های اجتماعی بر مبنای فلسفه و عرفان اسلامی نگاشته و همین امر سبب توجه صاحب نظران حوزه فلسفه الاجتماع به این اثر شده است.

۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۱:۲۶

مراسم بزرگداشت دکتر کریم مجتهدی برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: مراسم تجلیل از مقام علمی دکتر کریم مجتهدی با حضور شخصیت های علمی دانشگاهی و به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۱:۲۰

ابراهیمی دینانی:
نگوییم فلسفه به کجا رسید، تو راه برو، فلسفه راه رفتن است
خبرگزاری شبستان: فکر منجمد، یخزده و افسرده است. در هر بیت مولوی یک فکر است؛ فلسفه تفکر است، فیلسوف می اندیشد، اگر انسان معنای زندگی را نداند و نیندیشد فرقی با حیوانات ندارد. فکری که تحول ندارد، حماقت است.

۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۰۹:۰۳

استاد دانشگاه شهید دکتر بهشتی در گفت وگو با شبستان:
اندیشۀ شیطان زدایی در فلسفه یونان به جای شیطان، انسان را اعدام کرد
خبرگزاری شبستان: نصرالله حکمت گفت: اندیشۀ شیطان زدایی از عالم و به تبع آن خطازدایی از ذهن و عمل انسان که در فلسفۀ یونان بنیانگذاری شد، خطی بود که بر جریان تفکر غربی از یونان تا امروز غلبه کرد.

۱۳۹۶/۶/۱۳ - ۱۳:۱۴

با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی؛
آفاق معرفت در سپهر معنویت رونمایی می شود
خبرگزاری شبستان: کتاب آفاق معرفت در سپهر معنویت با حضور دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی رونمایی می شود.

۱۳۹۶/۶/۱۲ - ۱۵:۰۳

عقل و عشق هر دو در وجود ابراهیم(ع) جمع شدند
خبرگزاری شبستان: ذبح اسماعیل کاری عاشقانه بود، ممکن است برخی به این مسئله صورتی عقلانی دهند و اذعان دارند که اتفاقاً این کار کاملاً عاقلانه بوده است، معتقدم که این‌گونه نیست و عقل و عشق هر دو در ابراهیم(ع) جمع شده‌اند.

۱۳۹۶/۶/۱۱ - ۱۴:۲۴

آموزه های فلسفه اسلامی در ایستگاه بیستم
خبرگزاری شبستان: بیستمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «آموزه های فلسفه اسلامی» با مقالاتی همچون مبانی فلسفی صدرالمتألهین در اثبات علم تمام موجودات به خداوند منتشر شد.

۱۳۹۶/۶/۵ - ۱۶:۲۲

پاسخ یحیی یثربی به بیژن عبدالکریمی:
فیلسوفان بدانند امامزاده بی معجزه، نباید انتظار نذر داشته باشد/از ماست که بر ماست
خبرگزاری شبستان:استاد تمام وقت دانشگاه تهران که فیلسوف هم هست، در دانشگاه آزاد به صورت نیمه وقت استخدام می شود و علاوه بر آن شغل اجرایی نیز قبول می کند! انصاف باید داد، وقتی خودمان مقصریم، از چه کسی قرار است گله کنیم؟ از ماست که بر ماست.

۱۳۹۶/۶/۴ - ۱۵:۱۴

استاد دانشگاه امام صادق(ع) در گفت وگو با شبستان:
فلسفه قرون وسطی تحت تأثیر فیلسوفان اسلامی مانند ابن سینا است
خبرگزاری شبستان: استاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه فیلسوفان اسلامی بعضاً نگاه های برون دینی به مسائل دینی داشته‌ و آنها را از دیدگاه فلسفی بررسی کرده‌اند، گفت: فلسفه قرون وسطی که بیشتر ی دینی است به نوعی از فلاسفه ای چون ابن سینا متاثر است.

۱۳۹۶/۶/۱ - ۰۹:۲۰

دکتر رضا غلامی:
دعوت به وحدت فکری فرهنگی با محور حق، از اصول تمدن اسلامی است
خبرگزاری شبستان: اسلام محور و اساس حرکت فردی، اجتماعی و به تبع آن، تمدن سازی را «حق» و «حق گرایی» قرار داده است و لذا طبیعی است که دعوت به وحدت فکری، فرهنگی و سیاسی حول حق، یکی از اصول غیرقابل تردید جامعه و تمدن اسلامی است.

۱۳۹۶/۵/۲۹ - ۱۶:۱۰

آسیب‌شناسی فلسفه‌ورزی، فلسفه‌خوانی و فلسفه‌پژوهی در ایران
خبرگزاری شبستان: دانشجویان حتی پس از حدود ۱۰ سال خواندن فلسفه، هنوز نمی تواند یك مسئله فلسفی را شناسایی كنند، تحلیل نمایند، مبانی آن را مشخص كنند، اندیشه های فلسفی را نقد كنند، خودشان نظریه پردازی نماید و از نظریه شان دفاع كنند.

۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۲:۰۰

مسعود دریس عنوان كرد:
مهمترين فلسفه قيام سيدالشهداء (ع) در حادثه عاشورا اقامه فريضه نماز بود/نحوه ثبت نام در بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز
خبرگزاري شبستان: سخنگوی اجلاس سراسری نماز عنوان كرد: مهمترين فلسفه قيام سيدالشهداء (ع) در حادثه عاشورا برپايي و اقامه فريضه نماز و احياء دستورات دين اسلام و آموزه هاي آيات قرآن كريم بود.

۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۳:۲۳

برای فهم تحولات علم،علاوه بر فلسفه علم، نیازمند تاریخ علم هستیم
خبرگزاری شبستان: استاد فلسفه علم گفت: اگر کسی می‌خواهد بر مدرنیته متمرکز شود و غرب امروز را بیشتر از لحاظ تمدنی بشناسد، باید بداند که ارزش‌ها، نوع نگاه و نوع عمل درباره مدرنیته بسیار مهم است.

۱۳۹۶/۵/۱۷ - ۰۸:۵۹

عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا:
مدرنیته با دینی که داعیه حکومت نداشته باشد مشکلی ندارد
خبرگزاری شبستان: استاد فلسفه، علوم سیاسی و حقوق دانشگاه استنفورد و مدیر مرکز عدالت جهانی در این دانشگاه معتقد است که مدرنیته با دینی که داعیه ورود به عرصه سیاسی را نداشته باشد، مشکلی ندارد.

۱۳۹۶/۵/۱۱ - ۰۹:۳۱

آراء و نظرات شیخ اشراق بررسی می شود
خبرگزاری شبستان: هم اندیشی بررسی آراء و نظرات شیخ اشراق با حضور چهره های فلسفی و به میزبانی انجمن ‌آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۶:۰۲

برترین های سومین دوره جایزه دکتر داوری اردکانی تقدیر شدند
خبرگزاری شبستان: آثار برتر سومین دوره جایزه‌ دکتر رضا داوری‌ اردکانی با حضور چهره های برجسته معرفی و تقدیر شدند.

۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۱:۲۷