خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸

الخميس ٢٣ شوّال ١٤٤٠

Thursday, June 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه فلسفه
بحث‌هایی درباره فلسفه و ادبیات با نگاه به کتاب «کریم مجتهدی»
نشست «بحث‌هایی درباره فلسفه و ادبیات» با نگاهی به کتاب کریم مجتهدی در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۰۹:۴۴

کریم مجتهدی بیان کرد
فلسفه به چه درد می خورد؟/احساس یادگیری را نباید فراموش کنیم
یک چهره ماندگار فلسفه تاکید کرد: فلسفه به دانشجویان کمک می‌کند تا در این عالم خاکی افرادی باشند که تعمق کنند. دانشجوی امروز تحصیل در رشته‌اش را تمام می‌کند ولی انگار درس نخوانده است. احساس وظیفه یادگیری نباید فراموش شود.

۱۳۹۸/۳/۲۲ - ۱۵:۵۹

غلامرضا اعوانی:
اصل دین حکمت است
استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه اصل دین حکمت است، گفت: اسلام تنها دینی است که همه رسل الهی را تایید می‌کند و یک دین جهانی است لذا حکمت قرآنی حکمت جهانی است.

۱۳۹۸/۳/۲۲ - ۱۵:۴۶

داوری اردکانی:
ملاصدرا فلسفه مشاء و اشراق، عرفان و کلام را جمع کرده است
رئیس فرهنگستان علوم تاریخ جمع فلسفه مشایی، فلسفه اشراق و عرفان و کلام است، گفت: ما در فلسفه اطاعت نداریم بلکه فکر می کنیم. با نگاه پلیسی داشتن به فلسفه، نمی توان حرکت کرد.تاریخ جمع فلسفه مشایی، فلسفه اشراق و عرفان و کلام است

۱۳۹۸/۳/۲۲ - ۱۵:۳۴

ابراهیمی دینانی:
فلاسفه نشان دادند می‌توان اختلاف داشت اما یکدیگر را نکشت
چهره ماندگار و استاد فلسفه با بیان اینکه حکمت است که تاریخ را می‌سازد، گفت: فلاسفه نشان داده‌اند که می‌شود اختلاف داشت اما همدیگر را نکشت و گفتن را ادامه داد.

۱۳۹۸/۳/۲۲ - ۱۵:۰۷

دوره‌های آشنایی با آرای لکان برگزار می‌شود
دوره‌های کوتاه مدت آشنایی با آرای لکان، از سوی گروه مطالعات علم مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۳/۲۱ - ۱۲:۲۶

ورود «سلوک ما» به بازار نشر
«سلوک ما» به قلم علی شالچیان‌ناظر مشتمل بر دفاعی مستدل و مستند از عرفان و از روش و منش عرفانی برای نخستین بار روانه بازار نشر شده است.

۱۳۹۸/۳/۱۲ - ۱۴:۰۱

در آئین بزرگداشت ملاصدرا مطرح شد
ظرفیت اندیشه صدرایی برای پاسخ به چالش‌های جدید جهانی
آئین بزرگداشت ملاصدرا فیلسوف نامی در زادگاهش شهر شیراز برگزار شد و حاضران در این مراسم، متفق القول بودند که اندیشه صدرایی توان پاسخ به چالش های جدید جهانی را دارد.

۱۳۹۸/۳/۵ - ۰۹:۵۰

اعلام فراخوان یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی+محورها و تقویم
رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی با بیان خبر فراخوان یازدهمین دوره این جشنواره، زمان دریافت آثار این دوره را از اول خردادماه تا ۳۱ مرداد ماه سال جاری اعلام کرد.

۱۳۹۸/۲/۲۳ - ۱۱:۴۷

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی:
فلسفه مواجهه با بنیادِ فرهنگ و ادب یک قوم است
چاووشی با بیان اینکه غایت کاری که فلسفه می تواند در باب معنای زندگی کند، آری گویی به زندگی است، گفت: فلسفه، پرسش از بنیاد و مواجهه با بنیادِ فرهنگ و ادب یک قوم و نوعی نحوه زیستن است.

۱۳۹۸/۲/۲۳ - ۰۹:۵۷

در «معنای زندگی» مطرح شد
تکنولوژی نسبت به ارزش ها خنثی نیست
عضو هیئت علمی گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به تعریف تکنولوژی و ‌دیدگاه های مختلفی که در این باره وجود دارد، گفت: تکنولوژی نسبت به ارزش ها خنثی نیست.

۱۳۹۸/۲/۲۱ - ۱۴:۰۲

در برنامه «معنای زندگی» بیان شد
وظیفه فلسفه تبدیل مشکلات به مساله است/تعریف معنا برای زندگی، هدف مهم ادیان
یک استاد فلسفه در برنامه «معنای زندگی» اظهار کرد: از کارکردهای اصلی دین این است که انسان را به عنوان یک موجود متناهی به یک موجود نامتناهی وصل می کند و در یک طرح گسترده و کلی قرار می دهد.

۱۳۹۸/۲/۱۸ - ۱۴:۳۵

یک استاد سطوح عالی حوزه علمیه تاکید کرد
انصاف شهید مطهری به سبک فقها بود/با مکاتب در عین آزاداندیشی مواجه می شد
حجت الاسلام قائم مقامی با بیان اینکه شهید مطهری اسلام ناب را در جامعه گسترش می داد، گفت: مواجهه با افکار مختلف و آرام بودن استاد، به آزاداندیشی تام و تمام آن شهید بر می گردد که البته ویژگی علمای ما است، آنها ذوقی و سلیقه ای با امور برخورد نمی کنند.

۱۳۹۸/۲/۱۲ - ۱۰:۰۸

آیت الله رشاد:
فلسفه‌های مضاف بحثی بینا‌رشته‌ای نیست بلکه یک رشته است
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با معرفی رییس جدید گروه فلسفه این پژوهشگاه، گفت: گروه فلسفه باید صاحب رأی و حرف در این بحث باشد زیرا فلسفه‌های مضاف بحثی بینا‌رشته‌ای نیست بلکه یک رشته است.

۱۳۹۸/۲/۸ - ۱۱:۲۱

نشست های شِبه فلسفی فراوانند اما جامعه به دنبال اندیشه مستدل است
استاد فلسفه با اشاره به اینکه بسیاری از نشست هایی که برگزار می شوند، در واقع شبه فلسفی هستند، گفت: با این وجود فضای خوبی وجود دارد و من به تلاش های جوانان در عرصه فکر و اندیشه امیدوارم و معتقدم باید اندیشه ورزی و استدلال را در جامعه پررنگ کنیم.

۱۳۹۸/۲/۷ - ۰۹:۳۴

در دیدار روسای بنیاد بوعلی و موسسه حکمت و فلسفه ایران مطرح شد
بوعلی یک تنه جهان را فتح کرده است/ بورس‌های پژوهشی به نام ابن سینا اعطاء شود
رئیس بنیاد بوعلی سینا در دیدار با رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران، با اشاره به خدمات و جایگاه علمی ابن سینا گفت: بوعلی یک تنه جهان را فتح کرده است. بوعلی‌سینا ایرانی است و فلسفه او در کشور ما زنده و در حال تدریس و تحقیق است.

۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۶:۱۰

از شمار دو چشم یک تن کم، وز شمار خرد هزاران بیش/تسلیت استادان فلسفه در سوگ «محسن جهانگیری»
تنی چند از استادان و پژوهشگران فلسفه، طی یادداشت هایی جداگانه، درگذشت «محسن جهانگیری»، چهره ماندگار فلسفه را تسلیت گفتند.

۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۲:۳۳

آیین نکوداشت «نجفقلی حبیبی» برگزار می‌شود
آیین نکوداشت «نجفقلی حبیبی»، استاد بازنشسته فلسفه با حضور شخصیت های برجسته این عرصه و میزبانی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۳:۰۷

لگنهاوزن:
فلسفه جاروی افکار منحرف است
اندیشمند فلسفه از فلسفه به عنوان جاروی افکار منحرف یاد کرد.

۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۵:۵۹

استاد فلسفه:
فلسفه دین باید به حکمت دین مبدل شود
یکی از استادان فلسفه گفت: فلسفه دین باید به حکمت دین مبدل شود.

۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۴:۴۷