خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

الأربعاء ٢٠ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه فلسفه
ارائه درس‌گفتار فلسفه تمدن نوین اسلامی توسط رضا غلامی
خبرگزاری شبستان: درس گفتار فلسفه تمدن نوین اسلامی، با ارائه حجت الاسلام رضا غلامی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۱۵:۱۱

ورود جستارهایی در فلسفه هنر به بازار نشر
خبرگزاری شبستان: جستارهایی در فلسفه هنر شامل بررسی و نقد آراء برخی فیلسوفان هنر چون افلاطون، ارسطو، هگل، هایدگر روانه بازار نشر شد.

۱۳۹۶/۱/۱۵ - ۱۲:۱۷

ترجمه و انتشار دو اثر از سمت در بیروت
خبرگزاری شبستان: دو کتاب «انسان از دیدگاه اسلام» و «روش‌شناسی علم کلام: اصول استنباط و دفاع در عقاید» از منشورات سازمان «سمت»، به زبان عربی ترجمه و در بیروت چاپ و منتشر شد.

۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۱:۵۳

فلسفه معماری روی میز اطلاعات حکمت و معرفت
خبرگزاری شبستان: شماره جدید از نشریه اطلاعات حکمت و معرفت، برای سومین بار پیاپی موضوع فلسفه معماری: پدیدارشناسی مکان را به بررسی گذاشت.

۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۰:۰۰

سومین پاسخ نماینده آیت الله سبحانی به مجتهد شبستری
باید فاتحه حقوق بشر خوانده شود/چطور قرآن محدود به عصر نزول است و حقوق بشر فرازمانی؟!
خبرگزاری شبستان: مدیر گروه فلسفه دین دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزوی و نماینده آیت الله سبحانی در مناظره و بحث های مربوط به امور دین سومین پاسخ خود به مدعیات مجتهد شبستری را منتشر کرد.

۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - ۱۵:۳۹

برگزار می شود:
سومین دوره‌ی جایزه‌ دکتر رضا داوری‌اردکانی
خبرگزاری شبستان: سومین دوره جایزه دکتر رضا داوری اردکانی ویژه بهترین رساله دوره دکتری برگزار می شود.

۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۱۰:۱۵

هنر و زيبايی در انديشه فارابی
خبرگزاری شبستان: معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر نشست تخصصي هنر و زيبايي در انديشه فارابي را روز دوشنبه، ۹ اسفند برگزار مي‌كند.

۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۰۹:۲۸

امامت در آراء خواجه نصیرالدین طوسی//۲
بی توجهی شرق شناسان به تعالیم ائمه(ع)/کربن، ولایت را باطن نبوت می داند
خبرگزاری شبستان: شرق شناسان و اسلام شناسان به تعالیم باطنی ائمه شیعه(ع) توجه نکرده، به حجیت قرآن و وحی رسول(ص)، التفاتی نداشته و از سوی دیگر به علوم نقلی پرداختند و عنایتی به علوم عقلی نداشتند. در عین حال به حکمت و عرفان نیز روی خوش نشان نمی دادند.

۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۰۹:۲۲

امامت در آراء خواجه نصیرالدین طوسی//۱
خواجه نصیر منشاء تحول ایجابی در امامت پژوهی است
خبرگزاری شبستان:  دغدغه اش اثباتی و ایجابی است، کلام او مبتنی بر فلسفه است. او دوره انقراض بنی العباس را می بیند یعنی در این دوره منشا تحول ایجابیِ امامت پژوهی است و همین سبب شد تا به جز علمای شیعه، علمای اهل سنت هم بر «تجریدالعقاید» حاشیه بزنند.

۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۰۹:۱۴

قاسم پورحسن در نشست نقد و بررسی ایده پایان تئولوژی:
علوم انسانی در ایران به بیراهه رفت
خبرگزاری شبستان: مبنای گفت وگوی من با عبدالکریمی آن است که من قائل به شکل گیری وضع متفاوتی از علم هستم و فکر نمی کنم فیلسوفان مسلمان ذیل تفکر فیلسوفان یونانی اندیشیده اند. علوم انسانی در درجه اول نباید دغدغه بومی شدن داشته باشد.

۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۱۰:۰۹

رضا داوری اردکانی:
جهان امروز بی خردترین جهان همه تاریخ ها/نزاع عاشقانه لازمه فلسفه است
خبرگزاری شبستان: آیا آموزش تئولوژی می تواند ما را از گرداب نیهلیست که جهان را مبتلا به بی خردی کرده، نجات دهد. جهان امروز بی خردترین جهان همه تاریخ هاست اما آیا تئولوژی می تواند جلوی خطری که آشکارا پیش می آید را بگیرد؟

۱۳۹۵/۱۲/۳ - ۰۹:۵۷

نشست نقد و بررسی ایده پایان تئولوژی
نشست نقد و بررسی ایده پایان تئولوژی بعد از ظهر امروز دوشنبه در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار شد .

۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۹:۳۴

حجت الاسلام رشاد در همایش «آنان که می اندیشند»:
نسخه شفابخش نسل جوان در دست ملاصدرا و ابن سینا است نه گنون و نصر!
خبرگزاری شبستان: نسخه شفابخش نسل جوان ما در دسترس رنگنون، سیدحسین نصر و در مرتبه‌ای کربن نیست، بلکه در دستان ملاصدرا، ابن‌سینا و مفسران و فیلسوفان نوصدرایی، علامه طباطبایی(ره) و چهره هایی همچون آیات عظم جوادی آملی و حسن‌زاده آملی است.

۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۳:۳۷

علوم انسانی و انقلاب اسلامی به روایت سعید زیباکلام
خبرگزاری شبستان: چهارمین عصر علوم انسانی با موضوع علوم انسانی و انقلاب اسلامی و سخنرانی سعید زیباکلام دوم اسفندماه برگزار می شود.

۱۳۹۵/۱۲/۱ - ۱۶:۰۸

حجت الاسلام قائمی نیا:
معرفت شناسی از شاخه های مهم فلسفه در قرن بیستم است
خبرگزاری شبستان: اساساً حوزه معرفت شناسی از شاخه های مهم فلسفه در قرن بیستم است لذا بررسی مطالعات این حوزه و مطالعات قرآنی و معرفت شناسی از مهمترین مباحث فکری روز به شمار می رود.

۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۱:۵۹

اعلام شد:
برنامه ترم جدید دوره‌های آموزش آزاد موسسه حکمت و فلسفه ایران
خبرگزاری شبستان: ترم جدید دوره های ‌آزاد موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با تدریس اساتید حوزه های مختلف فلسفه و منطق آغاز شد.

۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۰۸:۴۹

برگزاري اجلاسيه نهايي كرسي نظريه پردازي منطق گفتمان قرآن
خبرگزاری شبستان: اجلاسيه نهايي كرسي نظريه پردازي منطق گفتمان قرآن؛ نظريه عرفي و فراعرفي و زبان تشكيكي قرآن در شيوه بيان و دلالت هاي بي پايان معنا در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار مي شود.

۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۰:۳۵

برگزاری کارگاه فلسفه میان فرهنگی و تاریخ نگاری فلسفه
خبرگزاری شبستان: سلسله کارگاه های آموزشی فلسفه میان فرهنگی و تاریخ نگاری فلسفه به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۶:۰۲

نماینده آیت الله سبحانی در پاسخ مجتهد شبستری:
با کدام مکتب فلسفی می گویید نمی توان وجود خدا را اثبات کرد؟!
خبرگزاری شبستان: چطور با قاطعیت اعلام می ­دارید که بحث­ های دقیق فلسفی نشان می ­دهد که ما انسان ها نمی­ توانیم وجود خدا را با دلیل اثبات کنیم، حتما جنابعالی از طریق بحث های دقیق فلسفی، دلیل قطعی و غیر قابل نقض و ابهام در این باره دارید یا اینکه...

۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۶:۳۶

پوستر همایش «آنان که می اندیشند» رونمایی می شود
خبرگزاری شبستان: پوستر همایش «آنان که می اندیشند» با موضوع بازخوانی و بررسی آرای هانری کربن طی مراسمی رونمایی می شود.

۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۲:۱۹