خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

الجمعة ١٢ ذو القعدة ١٤٤١

Friday, July 3, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه رازهای نماز
به همت دفترآیت الله جوادی آملی در زنجان؛
برگزیدگان مسابقه کتابخوانی «رازهای نماز» اعلام شد
مسابقه کتابخوانی«رازهای نماز» تالیف آیت الله جوادی آملی روز جمعه (۶ مهر) در مصلاهای نماز جمعه شهرهای قیدار، ابهر و خرمدره با حضور ۱۶۳ شرکت کننده برگزار شد که ۲۰ برگزیده داشت.

۱۳۹۷/۷/۱۰ - ۱۳:۳۷

مهلت ثبت نام در سومین دوره مسابقات کتابخوانی«مهراستاد» تمدید شد
سومین دوره مسابقات کتابخوانی«مهر استاد» از کتاب رازهای نماز تالیف آیت الله جوادی آملی در زنجان برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۳۱ - ۱۲:۰۴

وصایای رسول الله (ص) و امام علی (ع) درباره خواندن نماز وداع
چنان نماز بخوان که گویا آخرین نماز توست
خبرگزاری شبستان: پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم به مرد ثقفی فرمود: بالای دو ابرویت را به خاک بیالای و نمازی به جای آورد که گویا آخرین نماز است: "و عفِر جبینیک فی التّراب و صلّ صلاه مودّع." امیرالمؤمنین علیه السلام نیز فرمود: هرگاه یکی از شما به نماز ایستد، باید نمازی به جای آورد که گویا وداع می کند.

۱۳۹۴/۴/۳۰ - ۰۹:۰۴

تعبیر زیبای رسول الله (ص) درباره شیوه غفلت زدایی از قلب و روح
چرک های قلب تان را در این چشمه بشویید
خبرگزاری شبستان: رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم، نماز را تشبیه کرد به گرمابه ای که بر در سرای مرد باشد و هر روز پنج بار، خود را در آن شستشو دهد که هرگز چرک و آلودگی در بدن او نخواهد ماند، بنابراین ذکر خداوند که با نماز حاصل می شود، هر چرک و آلودگی را می زداید."

۱۳۹۴/۴/۲۹ - ۱۳:۳۶

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
«فاذا فرغت فانصب» یعنی سهم تو فقط وجه الله است
خبرگزاری شبستان: نماز جز مناجات با پروردگار و برای مناجات، حقیقتی جز وجه پایدار خدا نیست پس برای نمازی که نمازگزار با آن عجین شده سهمی جز مشاهده وجه الله نمی ماند.

۱۳۹۴/۴/۱ - ۰۷:۵۸

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
این دسته از نمازگزاران از سلام نماز خود شرم کنند
خبرگزاری شبستان: بدان که سلام از نمازگزار صحیح نیست جز این که با پروردگار خویش در حال مناجات بوده و از همه آنچه غیر خداست بریده باشد.

۱۳۹۴/۳/۳۱ - ۱۴:۲۴

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
شفای قلب های شما در تعقیبات نماز است
خبرگزاری شبستان: امام صادق علیه السلام فرمود: "ما عالج النّاس شیئا اشدّ من التعقیب / هیچ چیز شدیدتر و سریع تر از تعقیب، مردم را درمان نمی کند."

۱۳۹۴/۳/۳۰ - ۰۷:۵۸

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
فلسفه سلام های نماز از زبان امام صادق (ع)
خبرگزاری شبستان: از امام صادق عليه السلام درباره علت وجوب سلام در نماز سؤال شد، فرمود: "لانّه تحليل الصلاه / سلام موجب رها كردن نماز است." مفضّل بن عمر پرسيد: پس براي چه نمازگزار با اشاره به جانب راست سلام مي دهد و به جانب چپ اشاره نمي كند؟

۱۳۹۴/۳/۲۴ - ۱۰:۳۴

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
پرسش امام سجاد (ع) از اثر سجود بر سیمای شیعه
خبرگزاری شبستان: امام سجاد علیه السلام به مردمی که گمان می کردند از شیعیان اهل بیت هستند فرمود: اَین سیماء السّجود / کجاست نشانه سجود؟

۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۰۹:۲۱

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
روایت امام صادق (ع) از حیای خدا در قنوت نمازگزار
خبرگزاری شبستان: امام صادق علیه السلام فرمود: هیچ بنده ای دست به جانب خدای عزیز و غالب بالا نمی برد جز این که خداوند حیا می کند آن دست را خالی و پوچ برگرداند ...

۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۴:۳۶

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
راز صلوات بر محمّد و آل محمّد در نماز چیست؟
خبرگزاری شبستان: چون ولایت اهل بیت علیهم السلام تنها علت واسطه برای دوام فیض از ناحیه خدایی است که هیچ چیز و هیچ کس در کار او شریک نیست از این رو امر شده است که ولایت در تشهّد لحاظ شود.

۱۳۹۴/۳/۱۳ - ۱۴:۱۸

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
راه رسیدن به فضل ویژه خداوند در فرمایش پیامبر (ص)
خبرگزاری شبستان: از روایات گواه بر این که سجده در دست یازی به فضایلی ویژه چون بهشت، محشور شدن با اهل بیت عصمت و مانند آن نقش دارد حدیثی است که کلینی قدس سره از امام صادق علیه السلام نقل می کند ...

۱۳۹۴/۳/۱۰ - ۱۱:۲۷

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
سرّ سجده و نزدیک ترین حالت نمازگزار به خداوند
خبرگزاری شبستان: در نصوص فراوانی وارد شده "اقرب ما یکون العبد من الله عزّوجل و هو ساجد / نزدیک ترین جایگاه بنده به خدای عزوجل حالت سجده اوست.

۱۳۹۴/۳/۶ - ۰۹:۲۰

رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
پاسخ امیرالمؤمنین (ع) به پرسشی درباره راز سجود
خبرگزاری شبستان: معنای سر برداشتن از سجود این است که مرا از زمین خارج کردی و سجده دوم، یعنی دوباره مرا به زمین بازخواهی گردانید و سر برداشتن از سجده دوم یعنی دگر بار مرا از زمین بیرون می آوری.

۱۳۹۴/۳/۵ - ۰۹:۱۲

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
از کجا بدانم قلبم در نماز قائم است؟
خبرگزاری شبستان : قلبی که قائم است اثر قیامش در اعضا و جوارح نمودار می شود چنان که خشوع و فروتنی قلب نیز در فرو اندامی و خشوع جوارح تجلی می یابد.

۱۳۹۴/۳/۴ - ۰۹:۴۵

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
راز قیام های نماز در چهار آیه قرآن
خبرگزاری شبستان: راز و تأویل قیام عبارت است از اعلام آمادگی پیکار با دشمن با نیرویی که او را بترساند و ایستادگی در برابر هر بلای آشکار. زیرا نماز از چیزهایی است که می توان از آن در پدیده های سخت و ناراحتی های غمبار کمک گرفت.

۱۳۹۴/۲/۲۹ - ۰۹:۰۶

سیری در رازهای نماز در آثار اندیشمندان شیعی
راز چهار بخش بودن تسبیحات اربعه نمازچیست؟
خبرگزاری شبستان: در حدیثی که در بیان راز چهار بخش بودن تسبیحات آمده گفته شده است چهار بخش بودن، واقعیتی خارجی است که عرش خداوند و آنچه پایین تر قرار دارد همه بدان انتظام یافته اند زیرا در سبب چهارگوشه بودن کعبه و بنای آن بر چهار دیوار آمده است که: "بیت المعمور" در آسمان دارای چهار گوشه است به علت این که عرش الهی چهار ضلع و چهار جهت دارد.

۱۳۹۴/۲/۲۸ - ۱۲:۰۱

ژرفای سوره های توحید و حدید بر بسیاری پنهان است
ذوق و شادی صدرالمتألهین وقتی حدیث امام سجاد (ع) را دید
خبرگزاری شبستان: نخستین سوره ای که به تفسیر پرداختم این سوره - حدید - بود . پس از آن که تفسیر سوره پایان یافت ناگهان به حدیث امام سجاد علیه السلام برخورد کردم ... یکّه خوردم ... و نشاط یافتم و بر این نعمت خدای را شکر گزاردم.

۱۳۹۴/۲/۲۷ - ۱۴:۴۲

سخن امام معصوم (ع) در ستایش از ژرف اندیشی است
امام سجاد (ع) درباره سوره توحید و آخرالزمانی ها چه گفت؟
خبرگزاری شبستان: خدای عزّوجلّ می دانست که در آخرالزّمان، مردمی کاوشگر و ژرف نگر می آیند، از این رو "قل هو الله احد" را نازل کرد و آیاتی از سوره حدید تا آنجا که می فرماید "و هو علیم بذات الصدور" ، هرکس در خداشناسی فراسوی این ها را بجوید هلاک شده است.

۱۳۹۴/۲/۲۳ - ۰۹:۲۴

نمازخوان می تواند آنچه را با برهان فهمیده به چشم ببیند
نمازگزار چطور به علم الیقین برسد؟
خبرگزاری شبستان : نمازگزار هرگاه از دو سویه خشم و گمراهی رهید بر صراط مستقیم راه پویید و عبادتش را بر پایه اخلاص کامل به درگاه خداوند متعال عرضه داشت به "یقین" یعنی به عین الیقین می رسد و آنچه با برهان فهمیده به چشم می بیند.

۱۳۹۴/۲/۲۲ - ۰۸:۰۷