خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

الاثنين ١٦ شعبان ١٤٤٠

Monday, April 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه مبانی علوم انسانی اسلامی
کارشناسان در گفت وگو با شبستان مطرح کردند:
پیش شرط های تحول علوم/جهادگران علمی دور از سیاست زدگی ها هستند
خبرگزاری شبستان: جهان بزرگی: سه پارامتر نقش اساسی را در علوم انسانی ایفا می کند: استاد، کتاب و نهایتاً دانشجو یا دانش پژوه؛ در این میان نقش استادان مهمتر است. رودگر:

۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۲:۰۲

انتشار اصطلاح‌نامه فلسفه سیاسی
خبرگزاری شبستان: کتاب اصطلاح‌نامه فلسفه سیاسی با مشارکت اساتید و محققان فلسفه سیاسی به همت مرکز پژوهشی دائرة‌المعارف علوم عقلی منتشر شد.

۱۳۹۶/۹/۴ - ۱۴:۴۴

اعلام برگزیدگان سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: برگزیدگان سومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی همزمان با اختتامیه چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی معرفی شدند.

۱۳۹۶/۸/۴ - ۱۳:۱۳

پژوهشگر پژوهشگاه المصطفی(ص) در گفت وگو با شبستان:
مواجهه نقادانه با واردات فکری/زهری که ذره ذره بر جانِ اعتقاد و اخلاق می نشیند
خبرگزاری شبستان: اگر اندیشمندان علوم انسانی ما سخنان دیگران را بدون نقد و بررسی پذیرفتند و تدریس کردند، یعنی همین کاری که الان تا حد زیادی در جریان است، نه تنها اخلاق بلکه اعتقاد و رفتار ما هم آسیب می بیند.

۱۳۹۶/۵/۵ - ۰۸:۳۳

خروجی هم اندیشی استادان برجسته درباره تولید علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: استادان برجسته علوم انسانی در ‌آستانه برپایی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی طی هم اندیشی ای دوروزه در مشهد مقدس به تبادل نظرات خود پرداختند.

۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۵:۲۶

مجمع عالی اساتید علوم انسانی اسلامی تشکیل می‌شود
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام غلامی در اختتامیه هم‌اندیشی منتخبی از اساتید برجسته علوم انسانی اسلامی گفت: سزاوار است مجمعی برای طراحی هدفمند ارتباط اساتید با هم و زمینه سازی برای همکاری و هم افزایی آنها با یکدیگر راه اندازی شود.

۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۵:۲۱

عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت:
مانع فرهنگی تولید علوم انسانی اسلامی!
خبرگزاری شبستان: بزرگ‌ترین موانع اجتماعی و فرهنگی در راه تولید علوم انسانی اسلامی، عدم وجود روحیه‌ علمی، اشتغالات فکری و نبود امنیت فکری ا‌ست.

۱۳۹۶/۳/۱۷ - ۱۲:۱۸

استاد دانشگاه معارف اسلامی:
تولید علوم انسانی اسلامی اعتقاد جدی مسئولان به آرمان‌ها را می طلبد
خبرگزاری شبستان: از جهت سیاسی مشکلات ما در راه تحقق تمدن اسلامی بسیار جدی تر است زیرا حرکت در این مسیر نیاز به اعتقاد جدی مسئولان به آرمان ها را دارد.

۱۳۹۶/۳/۸ - ۱۴:۳۸

دکتر ضیاء هاشمی:
جشنواره فارابی علیرغم هجمه های دشمن، محور دیپلماسی علمی شد
خبرگزاری شبستان: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: در شرایطی که کشور در ماه های اخیر هجمه های ظالمانه و دور از چارچوب علمی و دیپلماتیک را داشت، اما جشنواره فارابی به عنوان توسعه محور دیپلماسی علمی درخشید.

۱۳۹۵/۱۲/۲۳ - ۱۴:۱۶

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
اسلامی سازی علوم از نهادهای علمی سکولار در جهان آسیب زدایی می کند
خبرگزاری شبستان: عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اگر علوم بر اساس و منطق اسلام و علوم الهی و وحیانی شکل و قوام بگیرد بقینا آن آسیب هایی که در حال حاضر نهادهای علمی سکولار جهان با آن دست به گریبانند، از بین می رود.

۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۳:۵۰

پژوهشگر علوم انسانی:
علوم انسانی با عمل گسست دارد
خبرگزاری شبستان: علوم انسانی تماما در عمل شکل می گیرد. علوم انسانی در ایران به مرحله عمل رسیده بود، اما مسئله اینجاست که در حال حاضر رابطه علوم انسانی با عمل قطع شده است.

۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۱۵:۲۱

حجت الاسلام شاکرین در گفت وگو با شبستان:
تولیدات علوم انسانی ما محصور به نظر و متوقف پشت مرزهای عمل است
خبرگزاری شبستان: گسترش گفت وگوی علمی در جامعه و زمینه سازی برای صادارت علمی راه های متعددی دارد؛ نخست باید علم را ساده و در واقع از پیچیدگی ها و زبان تخصصی و آکادمیک خارج کرد و در گام بعد فرهنگ پرسشگری و اندیشیدن در مسائل علمی بین افراد بسط داده شود.

۱۳۹۵/۸/۱۲ - ۰۹:۱۵

نظریه‌های اسلامی‌سازی معرفت واکاوی می شود
خبرگزاری شبستان: نشست آسیب‌شناسی نظریه‌های علم دینی و اسلامی‌سازی معرفت به همت جامعه‌ المصطفی(ع) العالمیه برگزار می‌ شود.

۱۳۹۵/۶/۳۱ - ۱۶:۱۹

علوم انسانی اسلامی، واقع بینی و آزاداندیشی علمی
خبرگزاری شبستان: در علوم انسانی اسلامی ضمن تاکید بر خالص سازی نیت برای خدا و در راستای ارزش های الهی، بر کسب فضایل اخلاقی همچون حقیقت جویی، پژوهش گروهی، جامع نگری، در انجام تحقیق تاکید و از طرفی از روش های متعدد عقلی، نقلی، شهودی استفاده می شود.

۱۳۹۵/۶/۲۷ - ۱۱:۱۸

بومی سازی اعتراض است به رواج چیزی که دردی از ما دوا نمی کند
خبرگزاری شبستان: بومی سازی علوم انسانی، نقدی بر علوم انسانی رایج ندارد؛ بلکه نقد آن این است که چرا چیزی که به ما مربوط نیست را در بین ما رواج می دهید و برای چیزی که دردی از ما دوا نمی کند هزینه می کنید.

۱۳۹۵/۶/۱۷ - ۱۴:۰۳

آیت الله جوادی آملی:
مرز شناسایی علوم اسلامی از غیراسلامی
خبرگزاری شبستان: علمی اسلامی است که موضوع آن علم ثبوت خدای سبحان، اسمای الهی، اوصاف خداوند، اقوال خداوند، افعال خداوند، آثار خدا، خدا و مضاهر او، خدا و آیات او، خدا و جلوه های او، خدا و ظهورات او و تجلیات او باشد.

۱۳۹۵/۵/۱۸ - ۱۴:۱۷

استاد دانشگاه در گفت و گو با شبستان:
کنار گذاشتن نگرش های عرفی و شخصی لازمه استخراج علوم انسانی از قرآن است
خبرگزاری شبستان: یک استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت بهره گیری از قرآن در عرصه تحول در علوم انسانی گفت: ما از قرآن دور شده و دچار نگرش سنتی، عرفی و شخصی از آن شده ایم. ای کاش ما متد فرهنگی قرآن را در جامعه پیاده می کردیم.

۱۳۹۵/۴/۲۸ - ۰۸:۵۵

رونمایی از کتاب مبانی علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: کتاب مبانی علوم انسانی اسلامی با حضور چهره های برجسته این حوزه فردا رونمایی می شود.

۱۳۹۳/۱۲/۳ - ۱۶:۲۲

به قلم احمد حسین شریفی؛
بررسی ادله موافقان و مخالفان علم دینی در اثری جدید
خبرگزاری شبستان: کتاب مبانی علوم انسانی اسلامی به قلم احمد حسین شریفی و به همت مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا منتشر شد.

۱۳۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۲:۱۲