خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٨ ذو الحجّة ١٤٤٠

Tuesday, August 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
غلامرضا اعوانی تشریح کرد
راز عظمت سهروردی
یک استاد برجسته فلسفه با بیان‌اینکه جمع بین حکمت‌‌های ذوقی و بحثی نوآوری شیخ اشراق است، گفت: سهروردی می‌‌گوید: حکمت، رصد کردن معانی و حقایق است. او رصدهایی کرده که دیگران نکردند.

۱۳۹۸/۵/۹ - ۱۰:۰۱

مهدی محقق:
سهروردی فیلسوف قابل را دارای حکمت ذوقی در کنار استدلال می‌داند
رئیس هیئت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: سهروردی مکتب اشراق را زنده کرد و گفت فیلسوف قابل، کسی است که علاوه بر حکمت بحثیه که مبتنی بر استدلال و دلیل است، حکمت ذوقی نیز داشته باشد.

۱۳۹۸/۵/۹ - ۰۹:۰۱

حدادعادل بیان کرد
سهروردی با صحبت درباره نور، راه آشتی دین و فلسفه را هموار کرد
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: قهرمان بحث نور در فلسفه سهروردی است. وقتی یک فیلسوف به جای وجود، نور را مطرح می‌کند در واقع راه را برای آشتی دین و فلسفه هموار کرده است، چون از چیزی مغایر با گفتمان دینی حرف نمی‌زند.

۱۳۹۸/۵/۸ - ۲۱:۲۰

برگزاری همایش ملی «حکمت اشراقی در پرتو آراء و آثار شهاب‌الدین سهروردی»
دومین روز از همایش ملی «حکمت اشراقی در پرتو آراء و آثار شهاب‌الدین سهروردی» با حضور علی‌اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۵/۸ - ۱۲:۲۸

رضایی تاکید کرد؛
 لزوم شناساندن مفاخر استان اصفهان به آیندگان 
استاندار اصفهان در جلسه هیات امنا انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان گفت: هرکاری برای شناساندن مفاخر استان انجام دهیم برای آیندگان موثر خواهد بود.

۱۳۹۸/۵/۱ - ۱۸:۱۶

بزرگداشت مرحوم «محمود شهابی خراسانی» برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشت مرحوم «محمود شهابی خراسانی»، فقیه و حقوقدان با حضور شخصیت‌ها در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۵/۱ - ۰۹:۱۳

بزرگداشت مرحوم استاد محمود شهابی خراسانی
​مراسم بزرگداشت مرحوم استاد محمود شهابی خراسانی، فقیه، حقوقدان و استاد ممتاز دانشگاه تهران، چهار‌شنبه ٢ مردادماه ١٣٩٨ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۱۷:۴۷

بزرگداشت صدمین زادروز عباس یمینی شریف برپا می شود
شورای کتاب کودک، مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودکان را روز سه‌شنبه ١٨ تیرماه ١٣٩٨ با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌کند.

۱۳۹۸/۴/۱۶ - ۱۴:۴۵

پنجمین دوره کلاس‌های آموزشی «مدرسه انجمن» برگزار می‌شود
پنجمین دوره کلاس‌های آموزشی «مدرسه انجمن» با تدریس تنی چند از استادان حوزه علوم انسانی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۴/۱۲ - ۱۱:۱۶

رونمایی از فرهنگ واژگان تازی به فارسی
به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسم رونمایی از کتاب «الصراح من الصحاح»، فرهنگ واژگان تازی به فارسی در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۴/۲ - ۲۳:۰۱

بزرگداشت آیت الله میرزا «ابوالحسن جلوه» در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
مراسم بزرگداشت آیت الله میرزا ابوالحسن جلوه، فیلسوف و حکیم الهی درتالار شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۸/۳/۲۶ - ۱۳:۴۴

بزرگداشت صاحب «الغدیر» برگزار می شود
مراسم بزرگداشت علامه عبدالحسین امینی، صاحب «الغدیر» با حضور تنی چند از استادان و پژوهشگران در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۱:۴۴

در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
بزرگداشتی مرحوم دکتر محمود عبادیان برگزار می شود
مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر محمود عبادیان، ادیب، فیلسوف و زیبا شناش، سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۲/۹ - ۱۰:۱۹

بزرگداشتی برای مرحوم «محمود عبادیان» فیلسوف و زیبایی شناس معاصر
مراسم بزرگداشت مرحوم «محمود عبادیان» ادیب، فیلسوف و زیبایی شناس، سه شنبه ۱۰ اردیبهشت در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۲/۷ - ۱۲:۲۱

حداد عادل بیان کرد
شعر در دستان اقبال، ابزار بیان اندیشه و فکر نفیس بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه اقبال لاهوری از مفاخر فرهنگی جهان اسلام است، گفت: شخصیت اقبال را در شعر محدود کردن، فرو کاستن قدر و مقام اقبال است. شعر در دست او ابزار موثر برای بیان اندیشه و فکر نفیس و ارجمند بود.

۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۰۸:۵۵

بزرگداشت اقبال لاهوری، فیلسوف و شاعر برجسته جهان اسلام برگزار می شود
مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری، شاعر، فیلسوف و سیاستمدار برجسته جهان اسلام با سخنرانی «رضا داوری اردکانی» و «غلامعلی حداد عادل» و میزبانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۱۲:۱۵

علی اکبر ولایتی عنوان کرد
حکیم ابوریحان بیرونی جامع‌ترین دانشمند تراز اول تمدن اسلامی است
رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آثار و فعالیت های ابوریحان بیرونی، او را از جمله جامع‌ترین دانشمندان تراز اول تمدن اسلامی برشمرد.

۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۲۰:۰۷

رییس هیات مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی:
ابوريحان بیرونی یکی از افراد برجسته تمدن اسلامی است
محقق با بیان اینکه ابوریحان در علوم مختلف تبحر داشته است، گفت: ازجمله آثار این دانشمند «آثار الباقیه عن القرون الخالیه» است که ابوریحان در این کتاب تمامی جشن ها و اعیاد ملل مختلف را جمع آوری کرده و این کتاب بیشتر جنبه گاهشماری دارد.

۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۶:۰۳

چهره های شاخص استان ایلام در ابعاد ملی مهجورند/ لزوم تدوین دانشنامه مفاخر ایلامی
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، گفت: بسیاری از چهره های شاخص تاریخی این استان در ابعاد ملی تاکنون مهجور و ناشناخته باقی مانده اند.

۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۳:۳۲

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی:
حکمت جاری در جانِ خواجه نصیرالدین طوسی ایران را نجات داد
بلخاری با اشاره به خدمات خواجه نصیرالدین طوسی برای ایران، گفت: این حکمت عمیق مطرح در جانِ خواجه نصیر، ایران را نجات داد و مغولی که آمده بود بمیراند، بسوزاند و ویران کند را دگرگون کرد تا جایی که هلاکو از ساخت رصدخانه ها حمایت مالی کرد.

۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۰۹:۰۱