خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٤ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه موسسه حکمت و فلسفه ایران
همایش بزرگداشت آرای مارتین لینگز برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: گروه حکمت هنر دینی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران همایش بزرگداشت مارتین لینگز را به منظور بررسی آرای او در باب هنر دینی در روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت برگزار می کند.

۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۱۱:۲۸

حضور کیفی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در نمایشگاه کتاب تهران
خبرگزاری شبستان: موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با ارائه آثار متعدد از محققان و پژوهشگران با موضوعات فلسفی، در نمایشگاه کتاب تهران میزبان بازدیدکنندگان است.

۱۳۹۷/۲/۱۶ - ۱۰:۵۶

برگزاری همایش بزرگداشت روز خواجه نصیر
خبرگزاری شبستان: همایش بزرگداشت روز خواجه نصیر با عنوان «نسبت کلام و حکمت» در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.

۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۰:۳۴

«منطق تطبیقی»؛ اثر شایسته تقدیر در سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال
خبرگزاری شبستان: کتاب «منطق تطبیقی» تألیف دکتر اسدالله فلاحی، عضو هیئت علمی گروه منطق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، اثر شایسته تقدیر سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال شناخته شد.

۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۱:۱۰

حجت الاسلام خسروپناه:
ام المسائل ضعف عقلانیت است نه ضعف اخلاق/استاد دینانی همیشه در حال تاویل شدن است
خبرگزاری شبستان: مهترین دغدغه استاد دینانی عقلانیت است. برخی می گویند جامعه ما نیاز به اخلاق و معنویت دارد اما منشاء رفتارهای غیراخلاقی فقدان عقلانیت است، ام المسائل، ضعف اخلاقی نیست بلکه ضعف عقلانیت است.

۱۳۹۶/۹/۲۸ - ۰۹:۱۲

آیت الله محقق داماد:
گیس علم به فقر گره نخورده است/دینانی نباشد، من نیستم!
خبرگزاری شبستان: عقیده ندارم که گیس علم به فقر گره خورده است و غیر از راه فقر انسان باسواد نمی ‌شود اما مطلبی وجود دارد بر این مبنا که اگر انسان با فقر باسواد شود، با تبلیغات خود را معرفی نکرده و خود باید خویش را نشان دهد.

۱۳۹۶/۹/۲۸ - ۰۸:۵۷

کیفیت آثار استاد دینانی به روایت شاگردان؛
دینانی فیلسوفی برخاسته از سنت فکری اسلامی با نظرات بدیع و متفاوت
خبرگزاری شبستان: وقتی به آثار استاد مراجعه می کنیم با فیلسوفی برخاسته از سنت فکری اسلامی که وارث اندیشه های فیلسوفان بزرگ، عارفان و اندیشمندان بزرگ اسلامی است، مواجه می شویم که در آثار خود این مولفه ها را به شیوه ای بدیع مورد بحث قرار داده است.

۱۳۹۶/۹/۲۸ - ۰۸:۴۷

« نورالعین و منابع آن» در بوته نقد و بررسی
خبرگزاری شبستان: کتاب نورالعین و منابع آن در ادامه سلسله سخنرانی های تاریخ و فلسفه علم بررسی می شود.

۱۳۹۶/۹/۵ - ۱۰:۰۰

اعلام برنامه های گروه تاریخ و فلسفه علم موسسه حکمت و فلسفه ایران
خبرگزاری شبستان: برنامه سخنرانی های گروه تاریخ و فلسفه علم موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، از سوی روابط عمومی این موسسه اعلام شد.

۱۳۹۶/۹/۱ - ۰۸:۵۵

دکتر خسروپناه در همایش روز جهانی فلسفه:
حکمت به سواد و تحصیلات نیست/امر به معروف و نهی از منکر از مصادیق بارز حکمت است
خبرگزاری شبستان: ممکن است کسی فیلسوف باشد و خیلی اصطلاح هم بداند و از وجود و ماهیت و جوهر و عرض و کلیات خمس حرف بزند، ولی فضیلت نداشته باشد و اهل تکبر و فخرفروشی باشد، معاذالله خدا را بنده نباشد. این شخص فلسفه دارد، ولی حکمت ندارد.

۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۰۸:۵۵

دکتر محقق داماد در همایش روز جهانی فلسفه:
مخالفان با عقل با امیرالمومنین(ع) مخالفند/ملاصدرا در همه آثارش دین و عقل را آشتی داده است
خبرگزاری شبستان: آیت الله دکتر مصطفی محقق داماد با بیان اینکه رابطه میان حکمت و دیانت و یا به عبارت دیگر دین و تعقل در ادبیات ما سابقه طولانی دارد، گفت: کسانی که با عقل مخالفت اند در واقع با امیرالمومنین علی(ع) مخالفند.

۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۰۸:۳۵

همایش روز جهانی فلسفه برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: همایش روز جهانی فلسفه با محوریت حکمت در ادیان توحیدی عصر امروز در موسسه حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.

۱۳۹۶/۸/۲۹ - ۰۹:۴۵

در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران؛
بررسی مفهوم حکمت در ادیان توحیدی به مناسبت روز جهانی فلسفه
خبرگزاری شبستان: همزمان با روز جهانی فلسفه، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران میزبان همایشی با موضوع بررسی مفهوم حکمت در ادیان توحیدی است.

۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۰۹:۴۰

تدریس «منظومه فکری امام خمینی (ره)» توسط خسروپناه
خبرگزاری شبستان: دوره منظومه فکری امام خمینی (ره)، با تدریس حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.

۱۳۹۶/۸/۱ - ۱۴:۵۹

اعلام شد:
برنامه دوره‌های آموزشی موسسه حکمت و فلسفه ایران ویژه پاییز
خبرگزاری شبستان: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برنامه دوره های ‌آموزشی ‌آزاد نیمسال تحصیلی ۹۷-۹۶ را اعلام کرد.

۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۰:۲۱

مطالعه تطبیقی سیر تطور فلسفه اسلامی و علم اصول فقه
خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام خسروپناه، رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در انستیتوی فلسفه آکادمی علوم روسیه با موضوع «مطالعه تطبیقی سیر تطور فلسفه اسلامی و علم اصول فقه» سخنرانی کرد.

۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۱۲:۱۵

به قلم عبدالحسین خسروپناه؛
انتشار «جامعه علوی در نهج البلاغه» در روسیه
خبرگزاری شبستان: کتاب جامعه علوی در نهج البلاغه نوشته حجت السلام دکتر عبدالحسین خسروپناه در روسیه منتشر شد.

۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۰:۳۰

حجت الاسلام خسروپناه در همایش «ابن سینا در متن آثارش»:
ابن سینا فیلسوف جامع و مبدع بود/دستیابی به حکمت مشرقی ابتکار بوعلی است
خبرگزاری شبستان: فلسفه این سینا علاوه بر بحث از امور عامه، جواهر و اعراض، مسائل جهان‌شناسی، نظام معرفت‌شناسی، علم النفس فلسفی و دیگر حوزه ها را نیز در بر می گیرد. حتی می‌توان نظام عرفانی‌ هم در تفکر او دید. بوعلی فیلسوفی جامع و مبدع بود.

۱۳۹۶/۶/۴ - ۱۲:۴۶

همایش فلسفی ابن سینا در متن آثارش برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: همایش فلسفی روز ابن سینا با عنوان ابن سینا در متن آثارش، در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.

۱۳۹۶/۵/۳۱ - ۱۲:۴۵

دکتر غلامرضا اعوانی در همایش «بزرگداشت شیخ اشراق»:
سهروردی با حکمت اشراق جان فلسفه را نجات داد
خبرگزاری شبستان: سهروردی بعد از حمله غزالی به فلسفه، نظام فلسفی را تاسیس کرد و با تاسیس حکمت اشراق، فلسفه توانست به حیات خود ادامه دهد. جالب اینکه کسانی مانند فخر رازی و شهرستانی معترض حکمت اشراق نشده اند و حملات آنها فقط متوجه ابن سینا بوده است.

۱۳۹۶/۵/۱۰ - ۰۹:۳۰