خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸

الاثنين ١٨ رجب ١٤٤٠

Monday, March 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه سرای اهل قلم
سه‌گانه‌ی « سیاه‌دل» رونمایی می‌شود
خبرگزاری شبستان: آیین رونمایی از کتاب «مرگ سیاه دل» نوشته‌ی کورنلیا فونکه با حضور شقایق قندهاری به عنوان مترجم این سه گانه سه‌شنبه سوم اسفند ۹۵ برگزار می‌شود.

۱۳۹۵/۱۲/۲ - ۱۶:۳۵

یوسف‌دهی در «نشست میراث زبان فارسی در هند»:
۴۶ عنوان تذکره فارسی در هند نوشته شده است
خبرگزاری شبستان: یک پژوهشگر با بیان اینکه زبان فارسی از جایگاه ویژه ای در هند برخوردار است، گفت: شاهان هند متقاضی و مشتری آثار فارسی بودند.

۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۰۹:۱۸

مدیر کل نسخه‌های خطی و نادر کتابخانه ملی:
نسخه‌های خطی هند وضعیت بدی دارند
خبرگزاری شبستان: شکراللهی معتقد است، فرهنگ ایرانی و هندی همچون تار و پود یک قالی است که نسخه‌های خطی حکم گره‌های این قالی را دارد.

۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۰۹:۱۷

دکتر قلیچ‌‌خانی در نشست «میراث زبان فارسی در هند»:
هندی‌ها هر چیزی را در فرهنگ و هنر خود هضم می‌کنند
خبرگزاری شبستان: عضو انجمن نسخه‌های خطی اسلامی انگلستان با بیان اینکه هندی‌ها از زبان فارسی استقبال کردند، گفت: امروزه زبان فارسی مورد نیاز هندی‌هاست زیرا تاریخ میانی آنها به فارسی منتشر شده است.

۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۰۹:۱۳

مدیرعامل خانه کتاب:
کار استخوان داری درباره میراث شبه قاره انجام نشده است
خبرگزاری شبستان: غلامی جلیسه با بیان اینکه برنامه جدی و کارهای اثرگذار برای حفظ زبان فارسی نداشتیم، گفت: زبان فارسی در شبه قاره تحت الشعاع بی مهری های ما قرار گرفته است.

۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۰۹:۱۱

دکتر احمدی در نشست نقد و بررسی مثنوی دانشجویی و دانشگاه‌نامه:
گسترش قارچ‌گونه آموزش عالی به ما ضربه زده است
خبرگزاری شبستان: دکتر احمدی با بیان اینکه مثنوی دانشجویی را در دوران دانشجویی و دانشگاه‌نامه را از نگاه یک معلم دانشگاه نوشتم، گفت: اشکالات وارد به این دو کتاب را در چاپ‌های بعدی برطرف می‌کنم.

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۹:۰۹

سردبیر مجله رشد جوان:
طنز در زمینه کارهای ریشه‌دار کم است
خبرگزاری شبستان: سیدامیرسادات موسوی معتقد است، جامعه ما طنزپردازان را به سمت موضوعاتی هل می دهد که انگار سفارش فضای سیاسی است.

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۹:۰۸

دکتر امینی در نشست نقد و بررسی مثنوی دانشجویی و دانشگاه‌نامه:
طنز بسیار به فرهنگ و ادبیات متکی است
خبرگزاری شبستان:یک شاعر و منتقد ادبی با بیان اینکه طنزپرداز آرمان‌گراست و مطلوب را می‌بیند، گفت: کار طنزپرداز تحلیل و دادن راه حل نیست.

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۹:۰۶

نقد و بررسی کتاب «گچ پژ» در سرای اهل قلم
خبرگزاری شبستان:کتاب طنز «گچ پژ» نوشته محسن رضوانی با حضور «علی‌اکبر قاضی‌زاده»، «ناصر فیض» در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.

۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۴۵

دکتر دادبه:
تیرهای نامردی متوجه زبان فارسی است/اعتدال، مادر همه تحولات
خبرگزاری شبستان: دکتر دادبه با بیان اینکه امپراطوری که مدافع زبان فارسی باشد نداریم، گفت: دوره شکوه ما تا قرن چهارم بود که عقلانیت داشتیم و هنوز هم پز آن دوره را می‌دهیم.

۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۹:۲۱

دانشمند بزرگ تاجیکستان در نشست« زبان فارسی در آسیای میانه»:
زبان فارسی در افغانستان در خطر است
خبرگزاری شبستان: صفر عبدالله با بیان اینکه روس ها هر کاری کردند به ضرر زبان فارسی بود، گفت: دستور زبان فارسی در تاجیکستان را روس‌ها نوشتند و برای همین زبان فارسی تاجیکی ضعیف شد.

۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۹:۲۱

دکتر ستارزاده در نشست «زبان فارسی در آسیای میانه»:
زبان فارسی در افغانستان، ایران و تاجیکستان را همگون کنیم
خبرگزاری شبستان: دکتر ستارزاده با ابراز تأسف از اینکه داد و ستد زبان فارسی تاجیکی، دری و ایرانی برنامه‌ریزی نشده است، گفت: رابطه‌های ادبی میان ایران، افغانستان و تاجیکستان قطع نشده است.

۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۰۹:۲۰

مدیر اسبق کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان:
کتاب‌های کودک ضعیف شده است
خبرگزاری شبستان: احمدی با بیان اینکه کیفیت کتاب‌های کودک نسبت به ۴ سال قبل پایین آمده است، گفت: کیفیت چاپ خوب شده اما محتوا ضعیف شده است.

۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۰:۲۸

اقبال‌زاده:
ادبیات کودک هیچ نماینده‌ای در دولت و مجلس ندارد
خبرگزاری شبستان: یک منتقد ادبیات کودک و نوجوان معتقد است آموزش و پرورش پاسخگوی نیازهای سخت افزاری جامعه است اما به نیازهای کودکان پاسخ نمی‌دهد.

۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۰:۱۳

یک منتقد ادبی:
نویسندگان جدی کودک و نوجوان کم هستند
خبرگزاری شبستان: رفیعی ضعف کیفی ادبیات کودک و نوجوان را یکی از دلایلی دانست که دست صاحبان نشریات را برای نقد و معرفی کتاب های این حوزه می بندد.

۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۱۰:۰۴

یک منتقد در نشست نقد و بررسی کتاب «خانه پدری»:
قرآن واقعیتی با ساختار داستان است
خبرگزاری شبستان: جعفری با بیان اینکه کتاب خانه پدری مستند داستانی است، گفت: نوشتن از یک شخصیت واقعی در قالب داستان کار سختی است.

۱۳۹۵/۹/۳ - ۰۹:۲۶

مقیسه در نشست نقد و بررسی «خانه پدری»:
جلال آل احمد، جلال آل قلم است
خبرگزاری شبستان:یک استاد دانشگاه معتقد است، جلال آل احمد در عمر ۴۶ ساله خود ۴۰ اثر به جای گذاشت که متنوع و از نظر کیفیت فاخر هستند.

۱۳۹۵/۹/۳ - ۰۹:۲۱

شهریار زمانی:
«خانه پدری» یک قدم جدید دارد
خبرگزاری شبستان: یک نویسنده با بیان اینکه از نوجوانی در مورد جلال آل احمد مطالعه داشتم، گفت: اگر می خواستم به جزییات به زندگی جلال بپردازم کتابی بیش از هزار صفحه می شد.

۱۳۹۵/۹/۳ - ۰۹:۰۵

دکتر عباسی در رونمایی از کتاب حقوق کودک:
آمیختگی خوب بین سرگرمی و آموزش برای کودکان ضروری است
خبرگزاری شبستان: یک استاد دانشگاه با اشاره به تاکید بر منع اشتغال کودکان در کنوانسیون کودک گفت: کودکان ضعف جسمانی دارند و همچنین در دوره‌ای هستند که باید آموزش ببینند تا آینده‌ای خوب داشته باشند.

۱۳۹۵/۸/۲۶ - ۱۱:۲۸

کوهستانی‌ نژاد در رونمایی از« اخبار و اعلان کتاب و کتابخانه به روایت مطبوعات»:
اطلاعات موجود در حوزه فرهنگی انقلاب مشروطه بسیار کم است
خبرگزاری شبستان: یک نویسنده با بیان اینکه کتاب «اخبار و اعلان کتاب و کتابخانه به روایت مطبوعات» مرجع است، گفت: این کتاب با ارایه اطلاعات در امور ادبی یک نگرش و افق جدید پیش روی پژوهشگران باز می کند.

۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۰۸:۴۹