خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٦ رمضان ١٤٤٠

Tuesday, May 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
«حکمت اسلامی» به ایستگاه شانزدهم رسید
شانزدهمین شماره از فصلنامه علمی پژوهشی «حکمت اسلامی» با مقالاتی همچون تأملی در قوانین فرامادی پیشرفت بر اساس سنت‌های اجتماعی الهی منتشر شد.

۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۶:۲۸

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
ضعف جدی در تولید ادبیات مربوط به کرامت و حقوق بشر داریم
محمود حکمت‌نیا با اشاره به ضعف جدی موجود در تولید ادبیات مربوط به کرامت و حقوق بشر، گفت: مشکلات فراروی کشور در این باره، فلسفی و کلامی نیستند بلکه مربوط به اجرای اسناد حقوق بشری است که قبل یا بعد از انقلاب پذیرفته‌ایم

۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۵۲

رئیس هیئت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی:
برخی مسائل علوم انسانی با فلسفه حل می شود/با علم نباید عاشقانه برخورد کرد
آیت الله فیاضی گفت: از نظر کمیت شاید قرآن و حدیث نسبت به فلسفه حجم بیشتری دارند اما اگر فلسفه نباشد، اعتبار قرآن و حدیث هم اثبات نمی شود. شما با فلسفه به این نتیجه می رسید که خدا وجود دارد، واحد و حکیم است و نبوت ضرورت دارد.

۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۹:۵۵

همایش بین المللی تحولات حقوق کیفری کشورهای اسلامی برگزار می شود
همایش بین المللی «تحولات حقوق کیفری کشورهای اسلامی در پرتو تعامل شرع و حقوق» ۱۴ و ۱۵ اسفند به همت موسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم‌شناسی دانشگاه تهران برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۴:۴۲

استادان صاحب نام علوم انسانی بررسی کردند
ظرفیت های فلسفه اسلامی در تولید علوم انسانی اسلامی
استادان و صاحبنظران حاضر در سومین نشست تخصصی استادان صاحب نام علوم انسانی درباره کارکردها و آثار متقابل «فلسفه اسلامی و علوم انسانی اسلامی» به بحث و بررسی پرداختند.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۰:۰۸

دروس خارج فقه نظام‌های اسلامی برگزار می شود
درس خارج فقه نظام‌های اسلامی با موضوع «مبانی مدیریت اسلامی؛ محتوایی و روشی» با هدف کشف، ساخت و پرداخت نظام‌های اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۰۹:۳۹

رئیس دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی؛
علوم انسانی موجود محصول غربِ قرن چهاردهم و پیش از آن است
رفیعی ‌آتانی با اشاره به وظایف علوم انسانی -اجتماعی در رشته های مختلف گفت: این علوم در حقیقت، واقعیت خارجی و محصول غرب در قرن چهاردهم و قبل از آن است.

۱۳۹۷/۶/۱۵ - ۱۱:۵۶

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا؛
میراث گرانقدر فلسفه اسلامی مهمترین نقطه اتکاء علوم انسانی اسلامی است
حجت الاسلام غلامی با اشاره به تنوع و تکثر در نحله ها و مشرب های اصلی و فرعی فلسفه اسلامی گفت: با وجود این تعدد میراث فلسفه اسلامی مهمترین نقطه اتکاء علوم انسانی اسلامی است.

۱۳۹۷/۶/۱۵ - ۱۱:۴۳

«نسبت فلسفه اسلامی و علوم انسانی اسلامی» بررسی می شود
«نسبت فلسفه اسلامی و علوم انسانی اسلامی» در سومین نشست تخصصی استادان صاحب نام این حوزه پنجشنبه، ۱۵ شهریورماه در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۶:۵۲

با مقاله ای از عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
برگزاری کنفرانس بین المللی «رویکرد مدرن در علوم انسانی» در پاریس
مقاله عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ششمین کنفرانس بین المللی «رویکرد مدرن در علوم انسانی» که با هدف ارائه و معرفی آخرین نتایج تحقیقات و تجربیات عملی در پاریس برگزار می شود، پذیرفته شد.

۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۰:۴۵

برگزاری نشست «بازشناسی مفهوم وحدت در دیدگاه امام علی (ع)»
نشست «بازشناسی مفهوم وحدت در دیدگاه امام علی (ع) (با تأکید بر عوامل و کارکردها)» به میزبانی دانشگاه مفید برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۶:۱۶

نشست «معرفی و نقد کتاب علوم قرآنی» برگزار می شود
نشست «معرفی و نقد کتاب علوم قرآنی» با ارائه مجید معارف و محمد علی مهدوی راد و میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۵:۳۴

رفیعی آتانی:
سومین نشست استادان منتخب علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
رئیس دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی از برگزاری سومین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با موضوع «نسبت فلسفه اسلامی و علوم انسانی اسلامی» پنج‎شنبه، ۱۵ شهریورماه در مشهد مقدس داد.

۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۲:۱۱

دوره یک روزه تربیت مربی فلسفه و کودک برگزار می شود
دوره یک روزه تربیت مربی (سطح مقدماتی) فلسفه و کودک با هدف تامین کادر تخصصی برای فکرپروری در کودکان و نوجوانان به همت بنیاد حکمت اسلامی صدرا برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۱۲:۰۶

بررسی نقش انسان شناسی در علوم انسانی
نشست «نقش انسان شناسی در علوم انسانی» ۱۲ شهریور ماه به میزبانی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۱۰:۰۹

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تشریح کرد
کیفیت استخراج علوم انسانی از قرآن/ظرفیت «المیزان» برای تحول علوم
حجت الاسلام اسدی نسب گفت: قرآن کریم به مقتضای نسبتی که با حقیقت انسان و کمال ابدی او دارد، درصدد اصلاح همه جانبه فرد و جامعه و رساندن همگان به کمال حقیقی است؛ لذا مهم‌ترین منبع کشف نظریه‌های اسلامی در عرصه علوم انسانی محسوب می شود.

۱۳۹۷/۶/۶ - ۰۹:۴۹

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) تشریح کرد
نقش فلسفه در تعلیم و تربیت/وقتی اسلامی سازی علوم شعاری می شود
حجت الاسلام حسینی گفت: مبنای بایدها و نبایدهای تربیت اسلامی، فلسفه است. عده ای از سر غرض ورزی و برخی از سر ناآگاهی می گویند فلسفه ما التقاطی است و نمی تواند مبنا باشد؛ کجایش التقاط است؟ ما معارف خودمان را داریم و نباید تحت تأثیر شبهات قرار گیریم.

۱۳۹۷/۶/۴ - ۱۱:۴۲

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
دینی‌شدن علم، ماهیت و ذات آن را تغییر نمی دهد
رمضان علی‌تبار گفت: مخالفان و منکران علم دینی، می‌گویند علم، علم است و دین، دین است. ذات علم، کشف واقع است و ذات دین هم چیز دیگر؛ اما ما معتقدیم با دینی‌شدن علم، ماهیت و ذات آن تغییری نمی‌کند، تغییر و تحول در هویت علم صورت می‌گیرد.

۱۳۹۷/۶/۴ - ۰۹:۴۱

استاد دانشکده الهیات دانشگاه تهران:
مهمترین دشواری در میدان فلسفه، شناخت وضعیت معاصر علوم انسانی است
نادیا مفتونی گفت: کمکاری خودمان را نمی توانیم به گردن ذات یا اعراض فلسفه بیندازیم. بوعلی کار خودش را کرد و فیلسوفان معاصر هم باید سهم خود را ادا کنند. شاید مهمترین دشواری در این کار، شناخت علوم معاصر و وضعیت معاصر علوم انسانی است.

۱۳۹۷/۶/۳ - ۱۴:۴۵

اجرای ۲۹ پروژه مسئله محور درباره علوم انسانی اسلامی
نیمی از پروژه های گروه علوم سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به مباحثی همچون «بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی» و «اخلاق، خانواده و سبک زندگی» اختصاص یافته است.

۱۳۹۷/۵/۳۰ - ۱۲:۱۲