خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٠ شوّال ١٤٤١

Tuesday, June 2, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
بررسی دلالت‌های تربیتی فلسفه زیبایی‌شناسی
نشست علمی «دلالت های تربیتی فلسفه زیبایی شناسی» با حضور چهره هایی همچون جمیله علم الهدی در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۲:۱۴

روش‌شناسی کلام سیاسی با تاکید بر کلام رهبری
کرسی علمی- ترویجی «روش‌شناسی کلام سیاسی با تاکید بر کلام سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته)» با ارائه محسن مهاجرنیا برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۱ - ۱۱:۴۶

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی بیان کرد
تقدیر دفتر رهبری از همایش «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی–اسلامی»
مختاری برگزاری همایش ملی «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها درحوزه علوم انسانی–اسلامی» را مربوط به کشور، نظام و اهل فکر و اندیشه دانست و گفت: این همایش مورد توجه مراجع و نیز تقدیر دفتر مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

۱۳۹۷/۱۰/۲۶ - ۱۵:۳۶

انتشار «پایه‌های علم رجال» با ترجمه میثم مطیعی
کتاب «پایه‌های علم رجال» با ترجمه میثم مطیعی و سید مجتبی عزیزی و به همت انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۲۴ - ۱۱:۵۲

بسته خبری//۲۳ دی ماه
از برپایی کرسی های علمی تا فرصت سازی برای آزاداندیشی
برگزاری کرسی های علمی ترویجی، انتشار کتاب «جریان شناسی تفسیری» و برگزاری نشست های «فلسفه دین» و برگزاری پیش نشست های همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» از مهمترین رویدادهای حوزه اندیشه در ۲۳ دی ماه است.

۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۷:۰۱

بررسی مبانی فکری سیاسی روشنفکری دینی متجدد
کرسی علمی- ترویجی «مبانی فکری سیاسی روشنفکری دینی متجدد» با ارائه عبدالحسین پورفرد و میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۳:۰۳

نکوداشت ابراهیمی دینانی در هفتمین نشست یکشنبه ملی
هفتمین نشست یکشنبه ملی با تقدیر از غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۳:۱۹

انتشار هفتاد و پنجمین از «ذهن»
هفتاد و پنجمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی «ذهن» با مقالاتی همچون «ضرورت کاربست زبان‌شناسی شناختی در فهم قرآن و دستاوردهای آن» به قلم علیرضا قائمی‌نیا منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۰۹:۵۵

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم قم:
تولید علوم انسانی اسلامی به روش تحقیق تکاملی نیاز دارد
حجت الاسلام پیروزمند گفت: اگرچه به روش انتزاعی و سیستمی نیاز داریم اما این دو روش برای پایه ریزی علوم انسانی اسلامی کافی نیست و نیاز به روش تحقیق تکاملی داریم.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۴:۱۹

رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا:
نقد و آزاداندیشی ریشه شارلاتانیسم علمی را خشک می کند
حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه نقد و آزاداندیشی ریشه شارلاتانیسم علمی را خشک می کند، گفت: هیچ چیز به اندازه نظریه پردازی نمی تواند به تولید علوم انسانی اسلامی کمک کند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۳:۱۲

«قبسات» به ایستگاه هشتاد و نهم رسید
هشتاد و نهمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی «قبسات» با مقالاتی همچون «تناسخ و نسبت آن با معاد» نوشته حمیدرضا شاکرین منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۰:۰۰

برنامه کرسی های ترویجی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در هفته جاری میزبان کرسی هایی همچون «تفاوت انسان‌ها در انسان‌شناسی دینی» و «تفاوت انسان‌ها در انسان‌شناسی دینی» می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۶:۱۲

مدیر قطب علمی فلسفه دین خبر داد
همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با «معهدالمعارف الحکمیه» لبنان درباره علوم انسانی
حجت الاسلام ساجدی گفت: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و معهدالمعارف الحکمیه لبنان در زمینه برگزاری همایش های بین المللی، نگارش و ترجمه دانشنامه فلسفه دین و ترجمه و نشر برخی آثار ممتاز با یکدیگر همکاری می کنند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۳:۲۳

سیدیحیی یثربی در یادداشتی تشریح کرد
تأثير مربيان و مديران بر رفتار مردم
هر گناهکاری به هر کسی هم که ستم کرده باشد، به خداوند ستمی نکرده است، زيرا خداوند برتر و بالاتر از آن است که کسی به وي ستم کند. بنابراين، مهربانی و دلسوزی نسبت به گناهکار، کاری است بسيار شايسته.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۴:۱۳

تازه های نشر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کتاب «توحید ذاتی و وحدت وجود از نگاه کلام» از سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر و اثر دیگری که به همت یکی از اعضای هیات علمی این پژوهشگاه به رشته تحریر در آ‌مده است از سوی موسسه دانش و اندیشه معاصر منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۰:۲۶

یک استاد حوزه و دانشگاه تشریح کرد
ریشه بداخلاقی برخی از مسئولان/میانبر اصلاح سبک زندگی
حجت الاسلام جهان بزرگی با بیان اینکه ورود فرهنگ لیبرالیستی به جامعه ایران سبب شد تا عده ای به نام دگراندیشی، اخلاقیات را زیر سوال ببرند، گفت: حضرت امیر(ع) می فرماید: «الناس على دین ملوكهم» لذا مسئولان باید در رفتارهای شان به این مسئله توجه کنند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۰۹:۵۱

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تشریح کرد
نقش انقلاب اسلامی در احیای حقوق زن در خانواده
حجت الاسلام هدایت نیا در تشریح نقش انقلاب اسلامی در احیای حقوق زن در خانواده، گفت: قانون‌گذار در برخی موارد فتوای معیار را تغییر داه است که این به نفع زنان تمام می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۳:۵۰

انتشار خبرنامه جدید حکمت اسلامی
خبرنامه جدید حکمت اسلامی با موضوعاتی متنوع همچون «حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی» منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۰۹:۴۲

یک استاد حوزه و دانشگاه:
اختلاف نظرها درباره علوم انسانی، به معنای گارد گرفتن نیست
حجت الاسلام سقای بی ریا با بیان اینکه هرگز نسبت به دیدگاه ها و یافته های علوم انسانی گارد نمی گیریم، گفت: اسلامی سازی علوم انسانی به این معنا نیست که متخصصان رشته های دیگر از مسندهای مدیریتی کنار بروند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۴ - ۱۰:۵۱

نخستین همایش بین المللی مطالعات و تحقیقات علوم انسانی و اسلامی فراخوان داد
چهارمین همایش ملی و نخستین همایش بین المللی مطالعات و تحقیقات علوم انسانی و اسلامی که دی ماه سال جاری در شیراز برگزار می شود، فراخوان داد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۲ - ۱۳:۴۵