خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
خسرو باقری:
قابلیت طرح فلسفی علم النفس/روان شناسی اسلامی اختصاص به مسلمانان ندارد
استاد فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه تهران با بیان اینکه روان‌شناسی اسلامی اگر بخواهد تحقق پیدا کند از جنس تاسیس است، گفت: علم النفس قابلیت طرح فلسفی دارد و اساسا روان شناسی اسلامی فقط اختصاص به مسلمانان ندارد.

۱۳۹۷/۹/۳۰ - ۱۳:۲۸

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد:
مرحوم حائری یک الگوی رفتاری علوم انسانی بود / اجرای مدل های داخلی رمز موفقیت علوم انسانی
توکلی با بیان اینکه مدل های غربی علوم انسانی برای فرهنگ ایرانی اسلامی سازگار نیست، گفت: رمز موفقیت علوم انسانی اجرای مدل های داخلی است، باید در بیان حق توجه کرد تا تاثیر گذارتر باشد و مرحوم حائری یکی از این الگوها است.

۱۳۹۷/۹/۲۹ - ۱۲:۳۵

کارشناسان مطرح کردند
تحول علوم انسانی؛ موفق ترین بحث تعاملی میان حوزه و دانشگاه
نشست «واکاوی همکاری و هم‌افزایی حوزه و دانشگاه با تأکید بر عرصه پژوهش» به مناسبت فرا رسیدن روز وحدت حوزه و دانشگاه، با حضور اندیشمندان و جمعی از دانشجویان و طلاب برگزار شد.

۱۳۹۷/۹/۲۸ - ۱۵:۰۸

وزیر علوم:
امروز دنیا توسط صاحبان اندیشه در علوم انسانی سیاست گذاری و مدیریت می شود
غلامی با بیان اینکه دنیا امروز توسط صاحبان اندیشه در علوم انسانی سیاست گذاری و مدیریت می شود، گفت: امید است بتوانیم استعدادهای توانمند را به سمت تحصیل در علوم انسانی و تامین پشتوانه علمی آینده کشور سوق دهیم.

۱۳۹۷/۹/۲۷ - ۱۶:۱۵

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
توسعه مرزهای دانش در علوم انسانی نیازمند تخصص گرایی است
دادجو تاکید کرد: اگر بخواهیم در عرصه علوم انسانی مرز دانش را توسعه دهیم، باید در یک گرایش خاص متمرکز و متمحض شویم، چون مباحث بسیار گسترده است و در تمامی حوزه‌ها امکان کار پژوهشی توسط یک نفر وجود ندارد.

۱۳۹۷/۹/۲۷ - ۱۵:۳۳

شبستان گزارش می دهد
افق هایی که با وحدت حوزه و دانشگاه مقابل نظام گشوده می شود
اگر حوزه و دانشگاه برداشت صحیحی از وحدت داشته باشند و بدانند منظور از آن، وحدت در هدف است نه فلسفه و روابط دوستانه و تعاملی برقرار کنند، دین و دنیای جامعه به طور توامان تامین می شود.

۱۳۹۷/۹/۲۷ - ۱۲:۴۵

میزبانی آستان قدس رضوی از استادان برجسته علوم انسانی
رفیعی آتانی از برگزاری چهارمین نشست اساتید برجسته علوم انسانی اسلامی با محوریت روانشناسی اسلامی به میزبانی مرکز پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد.

۱۳۹۷/۹/۲۷ - ۱۱:۳۸

علی مطهری:
بدون وحدت حوزه و دانشگاه هیچ تحولی در جامعه به نتیجه نمی رسد
نایب رییس مجلس با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه به ارتباط صمیمی و ازخودگذشتگی این دو قشر نیاز دارد، گفت: در نقش آفرینی این دو در توسعه علوم اسلامی عدم داشتن رویکرد سیاسی و امنیتی لازم است.

۱۳۹۷/۹/۲۶ - ۱۵:۵۲

بررسی «تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی»
کرسی ترویجی «تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی» با ارائه مهدی عباس‌زاده و ابراهیم دادجو و میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۰۹:۵۹

رونمایی از «دکتر احمد احمدی و علوم‌انسانی» در بزرگداشت رییس فقید سمت
مراسم بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام رییس فقید سازمان سمت همراه با رونمایی از کتاب «دکتر احمد احمدی و علوم‌انسانی» به میزبانی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۱:۵۴

حضور پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نمایشگاه کتاب بیروت
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در شصت و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت که از ۱۵ تا ۲۵ آذرماه برگزار می شود، حضور یافته است.

۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۰:۳۳

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم
وقتی سخن از تمدن‌سازی اسلامی است، علوم دینی باید پیشران باشد
حجت الاسلام پیروزمند با بیان اینکه علوم انسانی نقش پیشران دارد، گفت: وقتی سخن از تمدن‌سازی اسلامی در میان است بالضروره تحول علوم انسانی بر اساس آموزه‌های دینی مورد نیاز است لذا علوم دینی و حوزوی باید پیشران این تحول باشد.

۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۴:۳۱

در شورای تحول علوم انسانی بررسی شد:
بایدهای پیش‌نویس سند تحول علوم انسانی
یکصدوشصتمین جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی با بحث و بررسی پیرامون پیش‌نویس سند تحول علوم انسانی و تاکید بر مسائلی همچون پیوند میان تولید، توزیع و کاربردی شدن علم برگزار شد.

۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۴:۱۳

همایش ملی «پژوهش های میان رشته ای قرآن و انگاره های علوم زیستی» برگزار می شود
نخستین همایش ملی «پژوهش های میان رشته ای قرآن و انگاره های علوم زیستی» در دو محور کلی، اسفند ماه به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار می شود.

۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۰:۴۰

مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
خودخوانی؛ نخستین کتابی که قرآن به خواندنش تشویق می کند
سنگری با تشریح کارنامه کتاب انقلاب اسلامی، بیان کرد: در فرهنگ قرآن و بیان دینی جز کتابی که درکتابفروشی‌ها دیده می‌شود، کتاب دیگری نیز هست. نخستین کتابی که در قرآن دعوت به خواندن آن شده، کتاب خویشتن است، یعنی خودخوانی و خویشتن خوانی.

۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۰:۱۵

در مجله تلویزیونی «زاویه» مطرح شد
تمایز جنبش دانشجویی، بی علاقگی به قدرت است
معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه نقش دانشجویان در مسائل سیاسی و اجتماعی همواره نقش تعیین‌کننده‌ای بوده است، گفت: وجه بارز و تفاوت جنبش دانشجویی در این است که به دنبال کسب قدرت نیست.

۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۱:۲۶

جشن یک سالگی «کتاب اندیشه» برگزار می شود
حسینی با اعلام برگزاری جشن یک سالگی «کتاب اندیشه»، گفت: به این مناسبت از ۱۷ تا ۲۲ آذرماه نشست های متنوعی همچون کارنامه کتاب انقلاب اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۵:۳۰

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)
مسئله اصلی «علم دینی» شناخت نسبت صحیح میان این دو است
حجت الاسلام سوزنچی اظهار کرد: مسئله اصلی در باب علم و دین، شناخت دقیق نسبت میان آنها و تحقق این امر، مستلزم شناخت دقیق جایگاه و اهداف هر یک از آنها است.

۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۲:۳۷

با امضای تفاهمنامه؛
همکاری «سمت» و دانشگاه رضوی در تولید علوم انسانی اسلامی
سازمان «سمت» و دانشگاه رضوی با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی-پژوهشی تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۱۱:۲۱

مدیر قطب علمی فلسفه دین تشریح کرد
سلامت معنوی کودک و نوجوان، چالش‌ها و راهکارها
حجت الاسلام ساجدی در نشستی علمی با تشریح سلامت معنوی کودک و نوجوان، چالش‌ها و راهکارها، گفت: خانواده باید در مسیری حرکت کند که بتواند خداوند را از غیرمهم بودن به مهم و از منفور بودن به محبوب تبدیل کند.

۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۱۰:۵۵