خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٧ رمضان ١٤٤٠

Wednesday, May 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
برنامه کرسی های ترویجی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در هفته جاری میزبان کرسی هایی همچون «تفاوت انسان‌ها در انسان‌شناسی دینی» و «تفاوت انسان‌ها در انسان‌شناسی دینی» می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۶:۱۲

مدیر قطب علمی فلسفه دین خبر داد
همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با «معهدالمعارف الحکمیه» لبنان درباره علوم انسانی
حجت الاسلام ساجدی گفت: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و معهدالمعارف الحکمیه لبنان در زمینه برگزاری همایش های بین المللی، نگارش و ترجمه دانشنامه فلسفه دین و ترجمه و نشر برخی آثار ممتاز با یکدیگر همکاری می کنند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۳:۲۳

سیدیحیی یثربی در یادداشتی تشریح کرد
تأثير مربيان و مديران بر رفتار مردم
هر گناهکاری به هر کسی هم که ستم کرده باشد، به خداوند ستمی نکرده است، زيرا خداوند برتر و بالاتر از آن است که کسی به وي ستم کند. بنابراين، مهربانی و دلسوزی نسبت به گناهکار، کاری است بسيار شايسته.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۴:۱۳

تازه های نشر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کتاب «توحید ذاتی و وحدت وجود از نگاه کلام» از سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر و اثر دیگری که به همت یکی از اعضای هیات علمی این پژوهشگاه به رشته تحریر در آ‌مده است از سوی موسسه دانش و اندیشه معاصر منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۰:۲۶

یک استاد حوزه و دانشگاه تشریح کرد
ریشه بداخلاقی برخی از مسئولان/میانبر اصلاح سبک زندگی
حجت الاسلام جهان بزرگی با بیان اینکه ورود فرهنگ لیبرالیستی به جامعه ایران سبب شد تا عده ای به نام دگراندیشی، اخلاقیات را زیر سوال ببرند، گفت: حضرت امیر(ع) می فرماید: «الناس على دین ملوكهم» لذا مسئولان باید در رفتارهای شان به این مسئله توجه کنند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۰۹:۵۱

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تشریح کرد
نقش انقلاب اسلامی در احیای حقوق زن در خانواده
حجت الاسلام هدایت نیا در تشریح نقش انقلاب اسلامی در احیای حقوق زن در خانواده، گفت: قانون‌گذار در برخی موارد فتوای معیار را تغییر داه است که این به نفع زنان تمام می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۳:۵۰

انتشار خبرنامه جدید حکمت اسلامی
خبرنامه جدید حکمت اسلامی با موضوعاتی متنوع همچون «حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی» منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۰۹:۴۲

یک استاد حوزه و دانشگاه:
اختلاف نظرها درباره علوم انسانی، به معنای گارد گرفتن نیست
حجت الاسلام سقای بی ریا با بیان اینکه هرگز نسبت به دیدگاه ها و یافته های علوم انسانی گارد نمی گیریم، گفت: اسلامی سازی علوم انسانی به این معنا نیست که متخصصان رشته های دیگر از مسندهای مدیریتی کنار بروند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۴ - ۱۰:۵۱

نخستین همایش بین المللی مطالعات و تحقیقات علوم انسانی و اسلامی فراخوان داد
چهارمین همایش ملی و نخستین همایش بین المللی مطالعات و تحقیقات علوم انسانی و اسلامی که دی ماه سال جاری در شیراز برگزار می شود، فراخوان داد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۲ - ۱۳:۴۵

«اقتصاد اسلامی» در ایستگاه هفتاد و یکم
هفتاد و یکمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی «اقتصاد اسلامی» با مقالاتی همچون تحلیل الگوی سهم‌بری عادلانه عوامل تولید با رویکرد اسلامی منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۲ - ۱۱:۳۱

بسته پیشنهادی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به مناسبت ۹ دی
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به مناسبت فرا رسیدن سالروز حماسه ۹ دی، کتاب هایی را برای مطالعه بیشتر علاقمندان معرفی کرده است.

۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۱۲:۱۳

رییس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی:
برگزاری ۸ کرسی نظریه پردازی تا پایان سال/تلاش برای تولید علوم انسانیِ قرآن محور
حجت الاسلام عرب صالحی با اعلام دستاوردهای پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: تلاش داریم تا پایان سال هشت کرسی نقد و نظریه پردازی را برگزار کنیم.

۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۱۰:۲۸

پیام تسلیت دبیرخانه کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی؛
آیت الله هاشمی شاهرودی نقش اثرگذاری در بسط و تبیین نظام فکری اسلام داشت
آیت الله هاشمی شاهرودی جزو شاگردان برجسته شهید صدر (ره) و از ادامه دهندگان خط فکری او در حوزه به شمار می رفت، نقش اثرگذاری در بسط و تبیین نظام فکری اسلام داشت و در مسائل کلیدی و مبتلابه مانند اقتصاد اسلامی محل مراجعه جویندگان اندیشه ناب اسلامی بود.

۱۳۹۷/۱۰/۴ - ۱۱:۳۲

پژوهشگاه های امام صادق(ع) و علوم و فرهنگ اسلامی همکاری می کنند
پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در انجام و چاپ پروژه های تحقیقاتی پژوهشی با یکدیگر همکاری می کنند.

۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۳:۵۹

میزبانی مجمع عالی حکمت اسلامی از نشست های علوم انسانی
مجمع عالی حکمت اسلامی در هفته جاری میزبان نشست های «رابطه کلام و عقائد با نظام اسلامی» و «قسم سوم حمل؛ قسیم حمل اولی و شایع» می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۰:۵۹

دین‌شناسی تطبیقی در ۴۰ سال گذشته در ایران و افق‌های پیش رو بررسی می شود
نشست «دین‌شناسی تطبیقی در ۴۰ سال گذشته در ایران و افق‌های پیش رو» از سلسله نشست های «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۰:۴۰

برگزاری هزارمین جلسه شورای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
هزارمین جلسه شورای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با موضوعاتی همچون طرح کلان تحقیق تراز و دستورنامه شرایط و نحوه تبیین حوزه تمحض دوم اعضای هیات علمی برگزار شد.

۱۳۹۷/۱۰/۲ - ۱۴:۱۰

توسعه همکاری های بین المللی برای تولید علوم انسانی اسلامی
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با دانشگاه های کشورهای آفریقای جنوبی و کنیا در عرصه های همچون افزایش تعامل و گفتگوی میان اندیشمندان و صاحبنظران مسلمان و مسیحی، همکاری علمی می کند.

۱۳۹۷/۱۰/۲ - ۰۹:۲۰

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تشریح کرد
مطالعات علوم انسانی اسلامی؛ کامیابی‌ها و کاستی‌ها
حجت الاسلام ترخان در تشریح کامیابی ها و کاستی های مطالعات علوم انسانی اسلامی، گفت: علوم انسانی اسلامی قرار است تمدن نوین اسلامی را ایجاد کند که ما تا آن نقطه و هدف ترسیم شده فاصله‌ی زیادی داریم.

۱۳۹۷/۱۰/۲ - ۰۹:۱۱

محمد کاویانی در نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی:
روان‌شناسی طراز جمهوری اسلامی باید قابلیت تامین نیازها را داشته باشد
عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مطرح کرد: اگر بخواهیم علم روان شناسی را در طراز جمهوری اسلامی و سطح انقلاب اسلامی مطرح کنیم این علم باید قابلیت تامین نیازهای جامعه را داشته باشد.

۱۳۹۷/۹/۳۰ - ۱۳:۲۹