خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٤ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
تقدیر از ۷ اثر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در همایش کتاب سال حوزه
آثار «ماهیت معرفت عرفانی»، «منظومه فکری امام خمینی(ره)» و «منظومه فکری مقام معظم رهبری» و «مشارکت سیاسی در فقه سیاسی» به قلم اعضای هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بیستمین دوره همایش کتاب سال حوزه تقدیر شدند.

۱۳۹۷/۱۱/۶ - ۱۲:۴۸

همکاری سازمان سمت با بنیادهای حکمت صدرا و ایران‌شناسی
سرپرست سازمان «سمت» و رئیس «بنیاد ایران‌شناسی» و «بنیاد حکمت صدرا»، در جلسه‌ای مشترک، درباره زمینه‌های مشترک همکاری این مراکز، گفت وگو کردند.

۱۳۹۷/۱۱/۶ - ۱۱:۲۷

طی سفر هیئت اعزامی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عراق انجام شد
همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مسجد و دانشگاه کوفه در حوزه علم
رایزنی درباره همایش اصلی آسیب شناسی مطالعات تاریخ و سیره اهل بیت(ع)، زمینه سازی برای همکاری با دانشگاه کوفه و نیز مرکز علمی مسجد کوفه ازجمله اقدامات انجام شده توسط هیئت اعزامی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عراق است.

۱۳۹۷/۱۱/۶ - ۱۱:۰۴

کرسی علمی- ترویجی «نگاهی به انواع عدالت طبیعی» برگزار می شود
کرسی علمی- ترویجی «نگاهی به انواع عدالت طبیعی» با ارائه محمدحسین طالبی و میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۶ - ۰۹:۳۹

توسعه و تحول فلسفه‌های مضاف پس از انقلاب بررسی می شود
نشست «توسعه و تحول فلسفه‌های مضاف (با تأکید بر فلسفه اصول فقه) پس از انقلاب اسلامی» از برنامه های همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۳ - ۱۵:۳۱

یک استاد دانشگاه:
بدون فهم اندیشه های وارداتی، نمی توان آنها را رد کرد
مبلغی تاکید کرد: مگر می توان اندیشه جدید را فهم نکرد و سپس آن را رد کرد. علوم انسانی سرگرمی نیست که با آن بازی کنیم؛ اگر صنعت رشد کرده است و آن را می بینیم باید بدانیم که این بخشِ ساده تحول در غرب است؛ بخش پیچیده تر آن همین علوم انسانی است.

۱۳۹۷/۱۱/۳ - ۰۹:۰۳

نگاهی به گذشته و آینده علوم انسانی در ایران
نشست «نگاهی به گذشته و آینده علوم انسانی در ایران» با حضور علیرضا پیروزمند در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۵:۲۸

همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه با دانشگاه رضوی
فروش آثار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مرکز «زوار فرهیخته»، بهره‌گیری متقابل از توانایی‌های علمی- پژوهشی و طراحی رشته‌های جدید دانشگاهی از موارد موردتفاهم میان این پژوهشگاه با دانشگاه علوم اسلامی رضوی برای همکاری است.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۵:۰۷

تجدید چاپ ۲۲ اثر درباره علوم انسانی به مناسبت دهه فجر
مدیر عامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از از تجدید چاپ بیست و دو عنوان کتاب پرفروش پژوهشگاه همچون «جنبش ضد استعماری جنوب» و «درباره مانایی و میرایی» به مناسبت دهه فجر انقلاب خبر داد.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۴:۴۳

بررسی دلالت‌های تربیتی فلسفه زیبایی‌شناسی
نشست علمی «دلالت های تربیتی فلسفه زیبایی شناسی» با حضور چهره هایی همچون جمیله علم الهدی در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۲:۱۴

روش‌شناسی کلام سیاسی با تاکید بر کلام رهبری
کرسی علمی- ترویجی «روش‌شناسی کلام سیاسی با تاکید بر کلام سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته)» با ارائه محسن مهاجرنیا برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۱/۱ - ۱۱:۴۶

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی بیان کرد
تقدیر دفتر رهبری از همایش «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی–اسلامی»
مختاری برگزاری همایش ملی «آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها درحوزه علوم انسانی–اسلامی» را مربوط به کشور، نظام و اهل فکر و اندیشه دانست و گفت: این همایش مورد توجه مراجع و نیز تقدیر دفتر مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

۱۳۹۷/۱۰/۲۶ - ۱۵:۳۶

انتشار «پایه‌های علم رجال» با ترجمه میثم مطیعی
کتاب «پایه‌های علم رجال» با ترجمه میثم مطیعی و سید مجتبی عزیزی و به همت انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۲۴ - ۱۱:۵۲

بسته خبری//۲۳ دی ماه
از برپایی کرسی های علمی تا فرصت سازی برای آزاداندیشی
برگزاری کرسی های علمی ترویجی، انتشار کتاب «جریان شناسی تفسیری» و برگزاری نشست های «فلسفه دین» و برگزاری پیش نشست های همایش «نقش انقلاب اسلامی در تأسیس و توسعه علوم انسانی» از مهمترین رویدادهای حوزه اندیشه در ۲۳ دی ماه است.

۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۷:۰۱

بررسی مبانی فکری سیاسی روشنفکری دینی متجدد
کرسی علمی- ترویجی «مبانی فکری سیاسی روشنفکری دینی متجدد» با ارائه عبدالحسین پورفرد و میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۳:۰۳

نکوداشت ابراهیمی دینانی در هفتمین نشست یکشنبه ملی
هفتمین نشست یکشنبه ملی با تقدیر از غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۳:۱۹

انتشار هفتاد و پنجمین از «ذهن»
هفتاد و پنجمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی «ذهن» با مقالاتی همچون «ضرورت کاربست زبان‌شناسی شناختی در فهم قرآن و دستاوردهای آن» به قلم علیرضا قائمی‌نیا منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۰۹:۵۵

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم قم:
تولید علوم انسانی اسلامی به روش تحقیق تکاملی نیاز دارد
حجت الاسلام پیروزمند گفت: اگرچه به روش انتزاعی و سیستمی نیاز داریم اما این دو روش برای پایه ریزی علوم انسانی اسلامی کافی نیست و نیاز به روش تحقیق تکاملی داریم.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۴:۱۹

رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا:
نقد و آزاداندیشی ریشه شارلاتانیسم علمی را خشک می کند
حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه نقد و آزاداندیشی ریشه شارلاتانیسم علمی را خشک می کند، گفت: هیچ چیز به اندازه نظریه پردازی نمی تواند به تولید علوم انسانی اسلامی کمک کند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۳:۱۲

«قبسات» به ایستگاه هشتاد و نهم رسید
هشتاد و نهمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی «قبسات» با مقالاتی همچون «تناسخ و نسبت آن با معاد» نوشته حمیدرضا شاکرین منتشر شد.

۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۰:۰۰