خبرگزاری شبستان

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٦ شوّال ١٤٤١

Friday, May 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره):
باید تمایز علوم انسانی اسلامی با دیگر علوم مشخص شود
حجت‌الاسلام شریفی تاکید کرد: باید پیاده‌سازی مجموعه‌ای از مدل‌ها در مسایل خاص علوم انسانی، روش شناسی، علوم تربیتی و اخلاق تبلور بیابد و بتوان از این رهگذر علوم انسانی اسلامی را تولید کرد.

۱۳۹۸/۹/۴ - ۱۴:۰۲

رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا:
نوعی بی‌تفاوتی را در محیط‌های علمی شاهد هستیم/ مقاله‌محوری مانع انتشار کتاب‌های خوب علوم انسانی نشود
حجت‌الاسلام غلامی با بیان‌اینکه کثرت تولید علم نباید به افت کیفی استانداردهای پژوهشی منجر شود، گفت: نباید مقاله‌محوری در تولید علم مانع انتشار کتاب‌های خوب و مرجع در حوزه علوم انسانی اسلامی شود.

۱۳۹۸/۹/۴ - ۱۳:۳۸

معرفی کتاب
معنا، واقع و صدق در گزاره‌های دینی
کتاب «معنا، واقع و صدق در گزاره‌های دینی» نوشته محمدباقر سعیدی‌روشن می‌کوشد زوایای گوناگون مساله معنا، واقعیت و معرفت در گزاره‌ها و متون دینی را که در کلیت از جنس مسایل متافزیکی است، بررسی کند.

۱۳۹۸/۹/۴ - ۰۹:۴۱

یک برنده جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی:
ما در جهان مدرن با قتل عقل مواجهیم
حجت‌الاسلام پارسانیا با بیان‌اینکه قتل عقل، قتل انبیاء است، ما در جهان مدرن با قتل عقل مواجهیم، گفت: تحولات علم و انسانیات و علوم انسانی متاثر از تحولاتی است که معنای عقل دارد.

۱۳۹۸/۹/۳ - ۱۴:۲۵

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
خواب ناآرام انسان امروز نتیجه بی‌توجهی به نگرش دینی در علم است
حجت‌الاسلام عاملی با بیان‌اینکه علوم انسانی اسلامی پاسخ به نیازی است که ما در حوزه علم جامع داریم، گفت: نتیجه عدم استفاده از علوم اسلامی آَشفتگی‌ای است که تعادل در علم را از بین می‌برد.

۱۳۹۸/۹/۳ - ۱۳:۲۰

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری:
چیزی را به جوانان یاد می‌دهیم که شباهتی به نیاز مردم ندارد
ستاری با بیان‌اینکه باید بتوانیم چیزهایی را که می‌نویسیم در جامعه پیاده کنیم، گفت: چیزی را به جوانان یاد می‌دهیم که شباهتی به نیاز مردم ندارد، به اینکه مردم کجا هستند، توجه نداریم. کتاب و مقاله نوشتن خوب است، اما هدف نیست.

۱۳۹۸/۹/۳ - ۱۳:۱۰

حدادعادل:
نیل به تمدن نوین اسلامی بدون تحول علوم انسانی ممکن نیست/ تصویب ۹۰ برنامه درسی در شورای تحول
رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی با بیان‌اینکه عده‌ای در چرایی این تحول تردید دارند، گفت: نیل به تمدن اسلامی غایت ما در انقلاب اسلامی محسوب می شود که بدون تحول در علوم انسانی ممکن نیست.

۱۳۹۸/۹/۳ - ۱۱:۵۹

رئیس شورای سیاست‌گذاری مجمع عالی علوم انسانیِ اسلامی:
مقصد علوم انسانیِ اسلامی کاهش فاصله وضع موجود با وضع مطلوب است
حجت‌الاسلام غلامی تاکید کرد: علوم انسانیِ اسلامی نه تنها زیستگاه خود را مراتبی از جامعه دینی قلمداد می‌کند، بلکه مقصد خود را در جهت کاهش فاصله وضع موجود با وضع مطلوب تعریف کرده است.

۱۳۹۸/۹/۳ - ۱۱:۳۱

آیت‌الله رئیسی:
باید بین اداره جامعه و علوم انسانی اسلامی پیوند ایجاد شود/ علوم سکولار مغزافزار ما نیست
رئیس قوه قضاییه با بیان‌اینکه علوم انسانی سکولار نمی‌تواند مغزافزار و نرم‌افزار باشد، گفت: لازم است ریل‌گذاری درباره علوم انسانی اسلامی انجام شود، نکته دیگر پیوند اداره جامعه اسلامی به این علوم است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

۱۳۹۸/۹/۳ - ۱۱:۲۴

پنجمین کنگره بین المللی «علوم انسانی اسلامی» فردا آغاز می‌شود
پنجمین کنگره بین المللی «علوم انسانی اسلامی» با حضور شخصیت‌های کشوری و لشکری و سخنرانی ریئس قوه قضائیه، صبح فردا رسماً افتتاح می‌شود.

۱۳۹۸/۹/۲ - ۱۵:۳۰

بررسی شد
همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه عباسیه
در دیدار روسای مراکز توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز مطالعات استراتژیک دینی عتبه مقدسه عباسیه عراق ظرفیت همکاری‌های مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

۱۳۹۸/۹/۲ - ۱۰:۲۲

ورود «ولایت در فرهنگ اسلام» به بازار نشر
کتاب «ولایت در فرهنگ اسلام(مفاهیم، انواع و پیامدهای سیاسی اجتماعی آن)» به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه روانه بازار نشر شد.

۱۳۹۸/۹/۲ - ۰۹:۵۴

«درباره مانایی و میرایی»؛ نامزد دوازدهمین دوره‌ جایزه‌ ادبی جلال آل‌احمد
کتاب «درباره مانایی و میرایی» نوشته احمد شاکری، عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نامزد دوازدهمین دوره‌ جایزه‌ ادبی جلال آل‌احمد شد.

۱۳۹۸/۹/۲ - ۰۹:۴۷

برگزاری ۱۱ کمیسیون‌ در پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی + برنامه‌ها
پنجمین کنگره بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی» با یازده کمیسیون تخصصی در موضوعاتی همچون «ارتباطات و جامعه شناسی اسلامی» و «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» از ۳ تا ۷ آذرماه برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۱۴:۱۳

رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی:
همایش ملی «فلسفه فقه نظام» برگزار می‌شود
حجت‌الاسلام ایزدهی اعلام کرد: همایش ملی فلسفه فقه نظام با سخنرانی آیت‌الله «علی اکبر رشاد»، «محسن اراکی» و «ابوالقاسم علیدوست» ۶ آذرماه برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۸/۲۸ - ۱۳:۵۵

مهدی محقق:
اینکه برای اندیشمندان فقید جانشین نداشته باشیم، اقرار به خفت است
یک چهره ماندگار فلسفه با بیان‌اینکه در کمتر رشته‌ای برای بزرگان جانشین تربیت کرده‌ایم، گفت: امروز هر دانشمندی از دنیا می‌رود، می‌گوییم جانشینی ندارد، این اقرار به خفت یک مملکت است. ما به کتابخانه‌ها اهمیت نمی‌دهیم.

۱۳۹۸/۸/۲۸ - ۱۰:۴۰

دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی:
تولید علوم انسانی اسلامی نیازمند همراهی بدنه علمی کشور است/کنگره پنجم بر کمیسیون‌ها تمرکز دارد
جهان‌بین با بیان‌اینکه کنگره بین‌المللی «علوم انسانی اسلامی» ویترین عرضه دستاوردها در این باره است، گفت: برای تولید این علوم باید بدنه علمی کشور و دانشگاه در آن مشارکت کنند تا گفتمان‌سازی شود و تولید ادبیات علمی صورت پذیرد.

۱۳۹۸/۸/۲۷ - ۱۳:۲۰

رئیس شورای سیاست‌گذاری پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی:
رسوب نظریات مشهور در علوم انسانی، نباید مانع نوآوری نخبگان جوان شود
حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه علوم انسانی اسلامی تدریجا به جریانی علمی و پیش‌رونده تبدیل شده است، گفت: مراتب و عناوین دانشگاهی یا حوزوی و رسوب نظریات مشهور در علوم نباید مانع بروز استعدادهای جوان و نوآوری‌های جدید پژوهشی شود.

۱۳۹۸/۸/۲۷ - ۱۳:۰۸

دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی:
منتقدان جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی، نظرات خود را اعلام کنند
رفیعی‌آتانی گفت: منتقدان و افرادی که نقدهای سازنده به جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی دارند می توانند آن را رصد کرده و دیدگاه‌های علمی خود را که به تصحیح این فرآیند کمک می‌کند، ارائه کنند.

۱۳۹۸/۸/۲۰ - ۱۶:۲۱

ورود «تاریخ اسلام (۱) سیره رسول خدا(ص)» به بازار نشر
کتاب «تاریخ اسلام (۱) سیره رسول خدا(ص)» با بررسی و بهره‌گیری از نخستین منابع مربوط به زندگانی آن حضرت(ع) و نگاهی جامع به حیات نبوی، منتشر شده است.

۱۳۹۸/۸/۲۰ - ۱۵:۱۰