خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
جلسه شورای علمی پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی برگزار شد
نخستین جلسه شورای علمی پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با طرح مباحثی همچون پیگیری‌های جدی دبیرخانه برای اخذ اعتبار علمی ـ پژوهشی ویژه مجلات تحقیقات بنیادین این عرصه برگزار شد.

۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۶:۱۰

جلسه کمیته دستگاهی برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی برگزار شد
نخستین جلسه کمیته دستگاهی برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره دبیرخانه دائمی کنگره با طرح موضوعاتی همچون تصویب بودجه سالانه برای برگزاری و تصویب کرسی‌های ترویجی پیش رو برگزار شد.

۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۲:۰۴

استاد دانشگاه کاشان:
میراث فقهی امام باقر(ع) منبع بزرگی برای علوم انسانی است
بیشترین معارفی که امام باقر(ع) به ما منتقل کرده اند در حوزه فقه یا همان علم چگونگی زندگی با جمع است. ایشان در زمینه های فقهی و کیفیت معامله با مردم، حقوق اقشار مردم، تقابل منافع افراد با یکدیگر مطالبی دارد که شاخه بزرگی از علوم انسانی محسوب می شود.

۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۰:۰۴

شبستان گزارش می دهد
باری که انزوای علوم انسانی بر شانه جامعه و فرهنگ می گذارد
امروز رشته های علوم انسانی اعم از حقوق، مدیریت و روانشناسی نقش مهمی در اداره و پیشرفت کشورها ایفا می کند در حالی که در ایران علوم انسانی منزوی و حاشیه نشین است و افق کاری روشنی برای فارغ التحصیلان آن وجود ندارد.

۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۳:۳۳

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
همایش ملی «المیزان و علوم انسانی» در تهران و قم برگزار می شود
حجت الاسلام اسدی نسب با اعلام برگزاری همایش ملی «المیزان و علوم انسانی» در ۲۹ و ۳۰ مهرماه، گفت: وجه تمایز این همایش که در تهران و قم با حضور مراجع تقلید و شخصیت ها برگزار می شود، رویکرد قرآنی_اجتهادی است.

۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۰۸:۴۸

محورهای کمیسیون تعلیم و تربیت کنگره علوم انسانی اسلامی تصویب شد
دبیرخانه پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی محورهای موضوعی کمیسیون تعلیم و تربیت اسلامی را به تصویب رساند.

۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۵:۲۵

مدیر گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خبر داد:
آماده سازی ۱۰ اثر علوم انسانی برای ورود به بازار نشر
علی رمضانی با بیان اینکه ۱۰ اثر فرهنگ پژوهی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در دست انجام است، گفت: فرهنگ‌ و مباحث پیرامون آن مبنای بسیاری از اقدامات اساسی یک تمدن، نظام فکری و نظام سیاسی و پژوهش در آن از کارهای زیربنایی است.

۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۴:۱۵

رئیس انجمن فقه و حقوق حوزه علمیه قم:
نباید نسبت به علم و دانش معصوم‌انگاری غلط شود
آیت الله علیدوست تاکید کرد: بحث علم و دانش چیزی نیست که ملاحظات سیاسی با آن قاطی شود یا یک معصوم‌انگاری غلط صورت بگیرد. هر چه حاصل فکر بشری غیرمعصوم است، قابل نقد بوده و باید هم نقد شود

۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۴:۱۴

پاسخ سعید زاهد به سخنان رسول جعفریان درباره علوم انسانی اسلامی
استاد دانشگاه شیراز گفت: علوم انسانی و اجتماعی اسلامی که در دوران انقلاب اسلامی به طور جدی به آن پرداخته شده است، هنوز در ابتدای راه خود و در حال پیشرفت است.

۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۲:۱۶

حجت الاسلام پارسانیا:
اسلام عقل و علم را راه تشخیص درستی ایمان می داند
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عقل گاهی به عنوان موجود مجرد و گاهی به عنوان قوه ادراک به کار می رود. در فرهنگ اسلامی عقل و علم در مقایسه با منزلت عبادت، برتری دارند و حتی عقل و علم درست یا غلط بودن ایمان را مشخص می کنند.

۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۱:۳۳

کنفرانس بین المللی «مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش های دینی» برگزار می شود
کنفرانس بین المللی «مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش های دینی» در محورهای متنوع همچون پژوهش های دینی و علوم اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۶:۰۴

«جریان شناسی سیاسی در ایران» به چاپ نوزدهم رسید
کتاب «جریان شناسی سیاسی در ایران» به قلم علی دارابی و با تلاش برای ارائه درک صحیح از تحولات سیاسی – اجتماعی ایران بخصوص در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نسل امروز، برای نوزدهمین بار منتشر شد.

۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۱:۵۹

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تشریح کرد
نحوه مواجهه با وجه عرفانی فرهنگ ایرانی
مهدی بنایی تاکید کرد: در تاریخ بودن ما خاستگاه پرسش ما می شود و ما چون در عالم هستیم ملزم به پرسش می شویم و این انسان هر چه بیشتر در غفلت و نسیان باشد، پرسش او انتزاعی‌تر می شود.

۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۶:۵۱

پژوهشگر و استاد حوزه:
دین هم بر مبادی علم و هم برگزاره های ناظر به واقع و اهداف علم اثرگذار است
حجت الاسلام امیر غنوی گفت: واقعیت این است که دین هم بر مبادی علم و هم برگزاره های ناظر به واقع و هم بر اهداف علم اثرگذار است، و نسبت میان علم و دین تکمیلی است و گاهی دین نیز بر علم اثر می گذارد.

۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۶:۴۳

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم:
تنها کاستی ما خلاء نرم افزار است/علم دینی نقشه راه می شود
حجت الاسلام میرباقری گفت: در شرایط موجود تنها کاستی ما، خلاء نرم افزار و بحران‌های ما نیز ناشی از پیاده شدن مدل های غربی در کشور است، ولی با تولید علم دینی، آرمان های جمهوری اسلامی تبدیل به نقشه راه و جایگزین مدل ها و سبک زندگی غربی می شود.

۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۰۹:۴۰

همکاری دانشگاه جامع امام حسین(ع) در تحول علوم انسانی اسلامی
در دیدار روسای دانشگاه امام حسین(ع) و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، این دانشگاه برای همکاری در موضوع تحول در علوم انسانی اسلامی در سه حوزه علوم سیاسی، علوم تربیتی و علوم ارتباطی و بنیاد نظری جمهوری اسلامی اعلام آمادگی کرد.

۱۳۹۷/۵/۱۵ - ۱۵:۰۰

علیرضا یاریان‌زاده:
هدف دوره‌های آموزشی علوم انسانی اسلامی نخبه‌پروری و گفتمان‌سازی است
مسئول واحد آموزش مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: دوره تابستانه مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا فرآیند سه ساله ای است که با هدف نخبه پروری در علوم انسانی و گفتمان سازی در این عرصه آغاز شده است.

۱۳۹۷/۵/۱۵ - ۱۲:۳۲

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا تشریح کرد
۱۰ چالشی که علوم انسانی اسلامی با آنها دست و پنجه نرم می کند
گر کسی حرف ما درباره منطق علوم انسانیِ اسلامی را درک کند و از این طریق به فهم مناسبی از ذات علوم انسانیِ اسلامی دست پیدا کند، تصدیق می کند که علوم انسانیِ اسلامی تلاشی است روشمند برای استنباط خطوط اسلامی در حیات مدنی و خلق یک دستگاه علمی.

۱۳۹۷/۵/۱۴ - ۱۵:۴۶

فصلنامه «اندیشه مردم سالاری اسلامی» رونمایی می شود
فصلنامه «اندیشه مردم سالاری اسلامی» به صاحب امتیازی مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا با حضور چهره های علمی اندیشه ای رونمایی می شود.

۱۳۹۷/۵/۱۴ - ۱۰:۳۰

برنامه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی برای تولید علوم انسانی اسلامی
حجت الاسلام ذوعلم با اشاره به فعالیت های پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی گفت: پژوهشگاه در صورتی می‌تواند بالندگی خود را حفظ کند که اعضای علمی و مدیران آن هم‌اندیشی و تضارب‌آرا و ارتقای روحیه‌ انقلابی و توجه به دغدغه‌‌های فکری جامعه را داشته باشند.

۱۳۹۷/۵/۱۳ - ۱۰:۳۱