خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

الخميس ٣ رجب ١٤٤١

Thursday, February 27, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
آیا نهاد دولت در ایران نئولیبرال می‌شود؟
برنامه علوم انسانی «زاویه» در گام بیست‌وششم خود با بررسی اینکه «آیا نهاد دولت در ایران نئولیبرال می‌شود؟»، روی آنتن می‌رود.

۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۲:۰۶

«پژوهش‌های قرآنی» به ایستگاه نودوسوم رسید
نود و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «پژوهش‌های قرآنی» با مقالاتی همچون «جستاری در آراء و اندیشه‌های صبحی منصور با تأکید بر نماز در قرآن» منتشر شد.

۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۵:۳۲

با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛
ترجمه و توزیع ۴ اثر علوم انسانی اسلامی در قاره سبز
کتاب‌های «علم و عالم»، «اخلاق الهی (جلد ۴)»، «نظام اقتصادی» و «حجاب» از آثار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ترجمه و در اروپا توزیع می‌شود.

۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۴:۵۷

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی حوزه‌های علمیه:
نظام انقلابی تمدن بزرگی مقابل نظام مادی ایجاد می‌کند
حجت‌الاسلام رجائی‌نیا تاکید کرد: طبق بیانیه گام دوم انقلاب، نظام انقلابی بیانگر مفاهیم و معانی عمیقی است که باید به آن توجه خاص شود. نظام انقلابی تمدن بزرگی مقابل نظام مادی ایجاد می‌کند.

۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۱۱:۴۸

در کرسی علمی ترویجی بررسی شد
اسلامیت؛ تغییری در ماهیت یا هویت علوم انسانی؟!
حجت‌الاسلام ترخان با شرح «اسلامیت تغییری در ماهیت یا هویت علوم انسانی»، گفت: برخی از موافقان علم دینی می‌گویند ماهیت و ذات علم، در علم دینی تغییر نمی‌یابد، و تنها در هویت آن تغییراتی ایجاد می‌شود.

۱۳۹۸/۱۱/۱۴ - ۱۳:۰۸

عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی:
بدنه علمی کشور مبتلا به سندرم اژدهاکُشی است/ در دانشگاه‌ها و مدارس، انسان‌های پی‌جو تربیت نمی‌کنیم
احمدیان با بیان‌اینکه اگر جوشش علمی نباشد، وابستگی ایجاد می‌شود، گفت: سندرم اژدهاکُشی به بدنه علمی کشور ‌آسیب می‌زند. ما اساساً در دانشگاه‌ها و مدارس خود، انسان‌های پی‌جو تربیت نمی‌کنیم.

۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۰۹:۲۶

فصلنامه «نقد علوم انسانی» در ایستگاه ششم
فصلنامه نقد علوم انسانی در جدیدترین شماره خود به مساله ﺑﻴﻦ ﺭﺷﺘﻪ‌ﺍﻯ ﺑﻮﺩﻥ ﻋﻠﻮﻡ ﺍﻧﺴﺎﻧﻰ ﺗﻮﺟﻪ ﻭﻳﮋﻩ‌ﺍﻯ ﺩﺍﺷﺘﻪ است.

۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۳:۵۲

حجت الاسلام ابراهیمی خبرداد؛
همایش ملی «ظرفیت های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» برگزار می شود
دبیر اجرایی همایش ملی «ظرفیت های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» به همت جامعه المصطفی العالمیه خبرداد و گفت: این همایش ۲۲ اسفندماه برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۱۵:۳۳

حجت الاسلام یوسف زاده خبرداد؛
اقبال عمومی جهان در آینده به تمدن نوین اسلامی خواهد بود
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به توجه بیانیه گام دوم انقلاب به موضوع علوم انسانی و همچنین تمدن نوین اسلامی تأکید کرد که اقبال عمومی جهان در آینده به تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۱۵:۳۳

حجت الاسلام همت بناری تأکید کرد؛
لزوم موشکافی و بررسی محققانه بیانیه گام دوم انقلاب
رئیس مؤسسه آموزش عالی علوم انسانی با اشاره به ابعاد گسترده بیانیه گام دوم انقلاب و مطالب مهم مطرح شده در آن بر لزوم موشکافی و بررسی محققانه بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کرد.

۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۱۵:۳۲

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره):
توسعه منابع دانش تاریخ با اسلامی‌سازی علوم/ آیا قرآن منبع تاریخی است
حجت‌الاسلام سلیمانی ضمن دفاع از امکان تحقق علوم انسانی اسلامی، به تبیین تأثیر اعتقادات اسلامی بر دانش تاریخ پرداخت و تصریح کرد: اسلامی‌سازی علم تاریخ موجب می‌شود که منابع تاریخی ما توسعه پیدا کند و گزاره‌های تاریخی قرآن و حدیث را شامل شود.

۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۱۱:۴۵

عضو هیات علمی دانشگاه معارف اسلامی:
جامعه علمی ما جدا از خواست‌های عمومی حرکت می‌کند/ در کنار ترجمه و اقتباس، کارهای جدید بومی انجام دهیم
سیاهپوش با بیان‌اینکه علوم انسانی ما تقلیدی است، گفت: همزمان با اقتباس و ترجمه آثار دیگران باید کارهای نو با رویکرد اسلامی و بومی داشته باشیم. نوشتن یک مقاله صرفا نباید برای نوشتن و به ثبت رساندن و بالا بردن آمار نوشتارها باشد.

۱۳۹۸/۱۰/۳ - ۱۱:۱۲

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی تشریح کرد:
از الزامات و موانع وحدت حوزه و دانشگاه تا فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی در تولید علم
حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی با بیان الزامات و موانع وحدت حوزه و دانشگاه در عرصه علوم انسانی اسلامی به تشریح فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی در حوزه تولید علم بعد از بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت.

۱۳۹۸/۱۰/۳ - ۰۹:۴۸

حجت الاسلام والمسلمین منطقی:
تولید مجلات ترویجی، پژوهشی و تخصصی در حوزه علمیه ضروری است
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) با اشاره به ساز و کار پیچیده مجوز مجلات از وزارت علوم گفت: تولید مجلات ترویجی، پژوهشی و تخصصی در حوزه علمیه ضروری است.

۱۳۹۸/۹/۲۸ - ۰۰:۱۹

یک استاد حوزه:
شهید مفتح با انحرافات موجود در دانشگاه مبارزه کرد
حجت‌الاسلام شیرمردی با بیان‌اینکه شهید مفتح خود را در حوزه علمیه محصور نکرد بلکه به دانشگاه رفت و با انحرافات موجود در آن مقابله کرد، گفت: علمای بزرگ همچون شهید مفتح با سیره تقوا و نور باطنی خود ما را از ظلمت خارج و به سوی نور بردند.

۱۳۹۸/۹/۲۷ - ۱۴:۵۹

به مناسبت هفته پژوهش انجام شد
رونمایی از نقشه جامع وظایف دانشگاه‌ها در حوزه تبیین اندیشه‌های رهبری و ۱۶ اثر جدید
نقشه جامع وظایف دانشگاه‌ها در حوزه تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری همراه با ۱۶ اثر جدید در حوزه علوم انسانی اسلامی، به‌مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه مذاهب اسلامی رونمایی شد.

۱۳۹۸/۹/۲۴ - ۱۴:۰۶

آیت‌الله رشاد:
تمدن نوین اسلامی با علوم انسانی سکولار ساخته نمی‌شود
آیت الله رشاد مقدمه ساخت تمدن نوین اسلامی را تولید علوم انسانی اسلامی دانست و با اشاره به عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب به این مسأله گفت: تمدن نوین اسلامی با علوم انسانی سکولار ساخته نمی‌شود.

۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۱۲:۰۴

کارشناسان بیان کردند
علوم انسانی در عمل به کمک جامعه بیاید/ تولید علم نیازمند نظریه‌پردازی‌ و گفت‌وگو است
نظریه‌پردازی‌های نوین، پرهیز از شتاب‌زدگی، نیازسنجی، گسترش فضای گفت‌وگو در دانشگاه‌ها و کاربرد یافتن در حوزه عمل از مهمترین مباحثی است که کارشناسان برای تولید علوم انسانی اسلامی و نقش‌آفرینی آن در کشور بر آنها تاکید دارند.

۱۳۹۸/۹/۱۸ - ۱۰:۰۳

کرسی «عرضه و نقد دیدگاه علمی فقه تحزّب» برگزار می‌شود
کرسی ترویجی «عرضه و نقد دیدگاه علمی فقه تحزّب» با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و دانش‌پژوهان ۱۸ آذرماه برگزار می‌شود.

۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۰۸:۵۹

بررسی می‌شود
علوم انسانی و دانشگاه‌های اسلامی در اندیشه آیت‌الله مهدوی کنی
اولین قسمت از فصل جدید «مصیر» مساله علوم انسانی اسلامی و دانشگاه‌های اسلامی در اندیشه آیت‌الله مهدوی کنی را بررسی می‌کند.

۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۱:۱۲