خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷

الاثنين ٣ ذو القعدة ١٤٣٩

Monday, July 16, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
استاد دانشگاه شیراز:
علوم انسانی نیازمند دستگاه سنجش عیار دانش است
علوم انسانی، نیازمند دستگاهی برای سنجش عیار دانشی که از جای دیگر می‌آید، است؛ در حقیقت اگر از اندیشه ها و دستاوردهای بشر بهرمند نشویم برخلاف مسیر عقل رفته‌ایم اما اینکه چه بخشی از دانش مفید است وچه بخشی مفیدتر، نیاز به ممیزی دارد.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۶:۱۳

انتشار بیست و چهارمین شماره از فصلنامه علوم انسانی اسلامی صدرا
بیست و چهارمین شماره از فصلنامه علوم انسانی اسلامی صدرا با مدیر مسئولی حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی و سردبیری مسعود معینی‌پور، منتشر شد.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۵:۴۶

در نخستین برنامه از سری جدید «زاویه» مطرح شد
علوم انسانی، دغدغه شریعتی نیست/ نوشریعتی های امروز او را به نفع خود مصادره می کنند
نخستین برنامه از سری جدید مجله علوم انسانی «زاویه» با موضوع «علی شریعتی؛ روشنفکری و علوم انسانی» روی آنتن رفت و در آن تقی آزادارمکی و سیدجواد میری درباره دغدغه دکتر شریعتی نسبت به علوم انسانی و جامعه شناسی سخن گفتند.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۲:۱۲

«ذهن» روی پله هفتاد و چهارم
هفتاد و چهارمین شماره از فصلنامه علمی پژوهشی ذهن با مقالات متنوع و به همت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۰۹:۲۶

منطق علوم انسانی اسلامی
«منطق علوم انسانی اسلامی» به مثابه یک دانش یا دانش‌واره، دارای مباحث و مسائل مختلفی است که هر کدام نیازمند تحقیق مستقل و مجزا است که از جمله محورهای پژوهشی مرتبط با این حوزه، بحث از معرفی و توصیف خود این عنوان می‌باشد.

۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۵:۰۸

در هفته جاری
ورود شماره هفدهم «عصر اندیشه» به گیشه
هفدهمین شماره از مجله فرهنگ و علوم انسانی «عصر اندیشه» با مطالبی از داوود فیرحی و عبدالحسین خسروپناه در هفته جاری روی گیشه می رود.

۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۴:۰۹

مالک شجاعی جشوقانی در گفت وگو با شبستان:
قلم متعهد باید در خدمت رفع بحران ها باشد/در استفاده از تولیدات مکتوب مشکل داریم
تعهد به جامعه یعنی اگر شما در حوزه فرهنگ، علم، نشر کار می کنید اولا چه قدر جامعه تان را می شناسید و ثانیا چه قدر به فهم مسایل جامعه و آسیب شناسی و نقد آن می توانید کمک کنید، همچنین از آن مهمتر چه قدر راهکار می توانید ارایه دهید.

۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۰:۴۲

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز:
افزایش ۷۴ درصدی هوش اخلاقی با آموزش دعای مکارم الاخلاق
تحلیل آماری نشان داد گروهی که دعای مکارم الاخلاق را آموزش دیده بود، نسبت به گروه آموزش ندیده به افزایش ۷۴ درصدی هوش اخلاقی رسیده است. این یافته نشان می دهد دعای مکارم الاخلاق دارای جنبه آموزشی است.

۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۲:۰۰

استفاده از ظرفیت فلسفه صدرایی برای تحول در علوم انسانی
استفاده از ظرفیت فلسفه صدرایی برای تحول در علوم انسانی به همت مجمع عالی حکمت اسلامی، در جلسه مشترک دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و مجمع مورد تاکید قرار گرفت.

۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۱۳:۴۹

تشکیل ستاد برنامه‌ریزی مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر احمدی
ستاد برنامه‌ریزی مراسم بزرگداشت استاد دکتر احمد احمدی به منظور تبیین شخصیت و انتشار آراء و اندیشه‌های آن استاد فقید تشکیل شد.

۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۱۲:۱۳

برگزاری دوره جامع تربیت پژوهشگر
دوره جامع تربیت پژوهشگر ویژه دانشجویان علوم رفتاری و اجتماعی را با هدف آماده سازی، انجام و انتشار پژوهش برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۹ - ۱۵:۴۷

مدرس حوزه و پژوهشگر علوم انسانی:
تعبیر شهید بهشتی از تفاوت علوم اسلامی و علوم انسانی
شهید بهشتی معتقد بود انسان روی به علوم انسانی آورد تا مشکلاتش را از طریق اقتصاد و حقوق و … حل کند اما این علوم تبیین درستی از فروع انسان و واکنش های او نمی توانست ارائه دهد؛ در اینجا بود که علوم اسلامی توانست به کمک علوم انسانی بیاید.

۱۳۹۷/۴/۹ - ۱۲:۲۵

دانشیار دانشگاه تهران در گفت وگو با شبستان تشریح کرد:
نفوذ در قلب دنیا با دیپلماسی علم
میان علمی که با حکمت همراه باشد با علمی که فقط ساینس «since» باشد، تفاوت است. قطعاً علم ابزاری موثر است، اما می تواند زیان آور هم باشد، علمی که حکمت تولید می کند، ماندگار و تمدن ساز است و می تواند در دیپلماسی میانداری کند.

۱۳۹۷/۴/۹ - ۱۰:۰۶

ورود شماره چهاردهم «آفاق علوم انسانی» به گیشه
شماره چهاردهم مجله علمی ـ تخصصی «آفاق علوم انسانی» با مقالاتی همچون «بررسی اندیشه سیاسی ملاصدرا» روی گیشه قرار گرفت.

۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۴:۰۷

برگزار می شود؛
هم‌اندیشی پدیدآورندگان دانشنامه علوم قرآن
نشست هم‌اندیشی پدیدآورندگان دانشنامه علوم قرآن همراه با تقدیر از مدیران و پدید‌آورندگان این دانشنامه برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۲:۲۹

انتشار سومین جلد از «روش های تربیت در قرآن کریم»
خبرگزاری شبستان: سومین جلد از سری کتاب های «روش های تربیت در قرآن کریم» تألیف دکتر سیدعلی حسینی زاده به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر می شود.

۱۳۹۷/۴/۵ - ۱۲:۳۳

مواجهه سنت گرایان با علوم انسانی؛ تاملات روش شناختی بررسی می شود
خبرگزاری شبستان: نشست «مواجهه سنت گرایان با علوم انسانی؛ تاملات روش شناختی» چهارشنبه، ۱۳ تیرماه به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۵ - ۱۲:۰۱

معرفی اعضای کمیته علمی فلسفه و روش شناسی علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: اعضای کمیته علمی فلسفه و روش شناسی علوم انسانی اسلامی از سوی دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی معرفی شدند.

۱۳۹۷/۴/۵ - ۱۰:۲۷

برگزاری نشست «عشق و خانواده»
خبرگزاری شبستان: نشست «عشق و خانواده» به منظور ارائه راهکارهای عملی جهت مدیریت هیجانات عاطفی و به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۴ - ۱۳:۵۴

چهارمین دوره مطالعاتی آموزشی مدرسه تابستانه منهاج برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: چهارمین دوره مطالعاتی – آموزشی مدرسه تابستانه منهاج در ۹ رشته و با هدف شناسایی، جذب و پرورش استعدادهای نوپا و جوان در زمینه علوم انسانی اسلامی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۴ - ۱۲:۰۱