خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

الجمعة ٤ شعبان ١٤٣٩

Friday, April 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی اسلامی
رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:
ایستایی نسبی ما در علوم انسانی ناشی از بی توجهی به میراث فکری مان است
خبرگزاری شبستان: ایستایی نسبی که در حال حاضر در علوم انسانی با آن مواجه شده ایم، ناشی از عدم توجه به میراث ارزشمندمان است. مشخص کردن جایگاه شروع فرآیند علم سازی اهمیت ویژه ای دارد، باید برای شناخت نیازهای انسان نگاهی به وضعیت معاصر داشته باشیم.

۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۰۹:۴۴

برنامه های حوزه علمیه برای تحول علوم انسانی
خبرگزاری شبستان: معاون پژوهشی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در دیدار با مسئولان کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برنامه های حوزه برای تحول علوم انسانی را تشریح کرد.

۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۳:۲۱

دومین همایش بین المللی مطالعات و تحقیقات علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: دومین همایش بین المللی مطالعات و تحقیقات علوم انسانی اسلامی، ۳۱ اردیبهشت توسط موسسه عالی علوم و فناوری خوارزمی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۱:۳۹

تغییر میدان مدیریت به نفع مدیریت جهادی بررسی می شود
خبرگزاری شبستان: کرسی ترویجی تغییر میدان مدیریت به نفع مدیریت جهادی؛ راهبردها و قاعده‌ها برگزار می‌شود.

۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۶:۲۸

۳۱ اردیبهشت؛ پایان مهلت شرکت در جشنواره فارابی
خبرگزاری شبستان: مهلت ثبت نام برای دهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی (ویژه علوم انسانی) تا ۳۱ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۴:۱۱

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با شبستان:
تولید علم داخلی پیش زمینه تحقق « حمایت از کالای ایرانی » / پاسخگویی به تمام نیازهای مردم در داخل لازمه تمدن نوین اسلامی است
خبرگزاری شبستان: عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: تولید کالای با کیفیت که دارای قدرت رقابت با کالاهای مشابه خارجی باشد، نیازمند تولید علوم کاربردی مرتبط در گام اول است و این علوم نیز باید تولید داخل باشند و نمی توان از علوم وارداتی استفاده کرد.

۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۱:۴۱

اولین کنفرانس بین المللی «تحول و نوآوری در علوم انسانی» برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: چهارمین کنفرانس سراسری و اولین کنفرانس بین المللی «تحول و نوآوری در علوم انسانی» مرداد سال جاری برگزار می شود.

۱۳۹۷/۱/۲۰ - ۱۴:۲۶

قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم
خبرگزاری شبستان: در نگره قرآن مردم سالاری راستین و رحمانی با احترام به ارزش ها و آموزه های خدایی و حقوق و کرامت انسانی معنادار می شود. مردم سالاری در سایه دشمنی، سرکشی، جنگ، خونریزی و چیرگی بی رحمانه قدرت و نیروهای مهارگر بر گردن شهروندان معنا ندارد.

۱۳۹۷/۱/۱۸ - ۰۹:۵۳

انتشار مقالات تاییدشده در کنگره‌های اول تا سوم علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: نسخه الکترونیکی تمام مقالات تاییدشده در کنگره‌های اول تا سوم علوم انسانی اسلامی منتشر شد.

۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۳۸

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:
پژوهش های علوم انسانی از گسست معرفتی و بی توجهی به نیازهای جدید رنج می برند
خبرگزاری شبستان: ارتقای کیفی علوم ‌انسانی از جمله مهم‌ ترین اهداف پژوهش است؛ لذا همان گونه که اروپا از علم دانشمندان اسلامی بهره برد و علم جدید را طرح کرد، پژوهشگران داخلی نیز باید برنامه‌ هایی را برای سامان ‌بخشی به علوم ‌انسانی در نظر گیرند.

۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۴:۵۰

ورود بانکداری اسلامی به بازار نشر
خبرگزاری شبستان: کتاب «بانکداری اسلامی» توسط شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی با فصولی همچون بانکداری بدون ربای ایران منتشر شد.

۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۴:۱۰

برگزار می شود؛
نخستین سمپوزیوم دانشجوییِ «علوم انسانی برای نخبگان؛ دانشگاه برای انسان»
خبرگزاری شبستان: نخستین سمپوزیوم دانشجویی «علوم انسانی برای نخبگان؛ دانشگاه برای انسان» در محورهای دانشگاه، علم و دین، اخلاق و فناوری و توسعه و به همت دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود.

۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۵:۰۰

حجت الاسلام خسروپناه:
مقصود از فلسفه‌های مضاف بحث از آب مضاف و قلیل نیست/کلام در اسلامی سازی علوم کاربرد دارد
خبرگزاری شبستان: مقصود از فلسفه‌های مضاف به علوم برخلاف طعنه‌ برخی افراد، مانند آب مضاف و قلیل نیست. تاریخ علم نشان می دهد که برخی مباحث کلامی بر اصول و فقه و ... تاثیر گذاشته و باید از کلام در اسلامی سازی علوم استفاده کرد.

۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۰۹:۴۸

اعلام شد؛
فراخوان چهارمین دوره طرح ملی «گفتمان نخبگان علوم انسانی»
خبرگزاری شبستان: چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی با هدف آشنایی با تاریخ، مبادی و مبانی علوم انسانی مدرن و همچنین آگاهی از رویکردهای انتقادی این علوم برای فهم عمیق‌تر رشته‌های تخصصی در دانشگاه از نیازهای نخبگان فعال شده است.

۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۴:۳۰

آیت الله جوادی آملی در پیام به افتتاحیه واحد بانوان مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد؛
«آیهٌ مُحْکَمَهٌ» فقط در علوم عقلی فلسفه و کلام سامان می‌پذیرد
خبرگزاری شبستان: علوم عقلی، معرفت خدا، تفسیر قرآن کریم، بررسی آیات توحیدی، مسئله وحی، نبوت، امامت، ولایت، اعجاز، اینها جزء علومی هستند که «آیةٌ مُحْكَمَةٌ» هستند و اینها فقط در علوم عقلی فلسفه و کلام سامان می‌پذیرند.

۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۲:۴۸

بررسی باورهای کلامی و علوم انسانی
خبرگزاری شبستان: نشست «باورهای کلامی و علوم انسانی(جایگاه و چگونگی تاثیر)» با سخنرانی حجت الاسلام دکتر قاسم ترخان برگزار می شود.

۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۲:۴۴

حجت الاسلام پیروزمند:
علوم انسانی اسلامی درپی ابتنای علم بر معارف دینی است
خبرگزاری شبستان: یک عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: آن چه که در علوم انسانی اسلامی تعقیب می شود، ابتناء علوم انسانی بر معارف دینی است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۳:۰۶

تفاهم پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز مدیریت حوزه های علمیه بر سر علوم انسانی
خبرگزاری شبستان: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مرکز مدیریت حوزه های علمیه در محورهایی همچون ارتقاء سطح و غنای فقهی پروژه های تحقیقاتی علوم انسانی اسلامی تفاهم همکاری امضاء کردند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰۹:۲۳

حجت الاسلام غلامی تشریح کرد:
نسبت بین اسلام و علوم انسانی و اجتماعی/علم دینی راه احیای تمدن اسلامی است
خبرگزاری شبستان: وقتی اسلام را یک آئین اجتماعی و سیاسی تلقی می کنیم، نمی توانیم تعریفی که از علم ارائه می دهیم با تعریف از دین منافات داشته باشد. اینکه بگوییم علم دینی مبتنی بر تعریف ما از دین است و قلمرویی که برای دین قائل هستیم، حرف بیراهی نیست.

۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۷:۱۲

دکتر محمدرضایی بررسی کرد:
دیدگاه امام خمینی(ره) در باب علوم طبیعی و انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: به نظر امام فرقی بین عالِم دانشگاهی و حوزوی نیست هر دو در این جهت یکسان هستند. اگر علم آنها توأم با تزکیه و تربیت انسانی و دینی باشد. منشأ خیرات و برکات و سعادت می‌شوند، ولی اگر علم بدون تقوا باشد منشأ بسیاری از شقاوت هاست.

۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ۱۲:۴۱