خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٣ ذو القعدة ١٤٤٠

Tuesday, July 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه شرح دعاهای روزانه رمضان
جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۹
اوج خواسته‌های روزه‌دار در انتهای رمضان/درمان آسان بیماری شک
حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه دعای روز بیست و نهم از ماه مبارک رمضان اوج خواستن‌های یک بنده را به تصویر می‌کشد، گفت: کسی که در ابتدا می‌خواست جزء روزه‌داران واقعی باشد حال طلب غرق شدن در رحمت واسعه الهی را دارد.

۱۳۹۸/۳/۱۴ - ۱۱:۲۹

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۸
راه رسیدن به مقام محمود/میانبر اجابت دعا با گفتن یک «یاربّ»
یک استاد اخلاق با بیان اینکه نوافل، جبران مافات نمازهای واجب است، گفت: وقتی انسان در دل شب لذت خواب را نادیده بگیرد و لذتی بالاتر را بخواهد و نماز شب را به پا دارد، به تعبیر قرآن به مقام محمود دست می‌یابد.

۱۳۹۸/۳/۱۳ - ۱۱:۲۸

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۶
بهترین زمان مناجات/دلیل سختی خواندن نماز صبح برای عده‌ای
حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه در دعاهای روزهای پایانی رمضان از خدا برای درک چنین ضیافتی با زبان عاطفه تشکر می‌کنیم، گفت: از دلایل سختی خواندن نماز صبح آن است که گناه، برخی را در بستر زنجیر می کند با استغفار است که می‌توان از این وضعیت رها شد.

۱۳۹۸/۳/۱۱ - ۱۲:۲۷

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۵
معنای واقعی «تولی» و تبرّی»/عهدی که خدا از دانایان گرفته است
یک استاد اخلاق با بیان اینکه «تبرّی» فاصله گرفتن از مشی و سیره دشمنان خدا است نه فحاشی و ناسزاگویی، گفت: امیرالمومنین(ع) به امام مجتبی(ع) فرمودند: بدانید خدا از دانایان عهد گرفته که برای مظلوم یار و برای ظالم دشمن باشند.

۱۳۹۸/۳/۱۰ - ۱۳:۰۶

جرعه‌ای از زمزم رمضان/۲۴
میانبر کسب رضای خدا/۴ گروهی که بهشت را نمی‌بینند
یک استاد اخلاق با بیان اینکه التزام به هر عملی که خدا ما را به آن امر کرده، سبب رضای الهی می‌شود، گفت: باید از خدا بخواهیم که از عوامل نارضایتی اش به دور باشیم و در دامان شیطان نیفتیم.

۱۳۹۸/۳/۹ - ۱۱:۱۳

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۳
راه شست‌وشوی روح و جسم از گناه/رهاورد رمضان برای سبک زندگی
یک استاد اخلاق با بیان اینکه نه تنها گناه بلکه عیب هم با سبک زندگی رمضانی و حمایت و کمک خدا از وجود ما رخت برمی‌بندد، گفت: انسان با پاک شدن از گناهان و عیوب به جایگاهی می‌رسد که آماده امتحان الهی می‌شود و در پرتوی این امتحانات رشد می‌کند.

۱۳۹۸/۳/۸ - ۱۱:۵۵

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۲
پیش‌نیاز گشایش ابواب فضل/سدهای رمضان مقابل شیطان
یک استاد اخلاق با بیان اینکه پیش‌نیاز گشوده شدن ابواب فضل الهی، ترک گناه است، گفت: برخی برکات ماه مبارک رمضان، معنوی است مثل توبه، استغفار، بهره بردن از سحر و ... که سد آهنین در مقابل شیطان هستند.

۱۳۹۸/۳/۷ - ۱۱:۰۶

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۱
راه بهره بردن از دهه مغفرت/بهشت را به بها می‌دهند نه بهانه
حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه سومین دهه از ماه مبارک رمضان، دهه مغفرت نام دارد، گفت: ما همچون بیمار هستیم و خدا طبیب فقط اجرای بی چون و چرای نسخه الهی ما را به سعادت می‌رساند.

۱۳۹۸/۳/۶ - ۱۱:۵۱

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۲۰
بهای بهشت، ترک گناه است/انس با قرآن درهای رحمت را می‌گشاید
حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه بهشت بهایی دارد و آن ترک گناه است، گفت: انس با قرآن سبب حُسن استماع می شود، خوب شنیدن و خوب تعقل کردن از آثار رفاقت با قرآن است. این انس با کمک به انسان برای دور شدن از ضدارزش‌ها، سبب گشایش درهای رحمت می‌شود.

۱۳۹۸/۳/۵ - ۱۰:۲۰

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۹
راه‌های بهره بردن از لذات رمضان/بهترین احسان و نیکی در ضیافت‌الله
یک استاد اخلاق با بیان اینکه راه‌های متعددی برای حظ و بهره بردن از ماه مبارک رمضان وجود دارد، گفت: اهل بیت(ع) ما را به بهره‌مندی از این لذات توصیه کرده‌اند. هر چه خدا نشان می‌دهد، حق است، چراغ خدا انسان را به بیراهه نمی‌برد.

۱۳۹۸/۳/۴ - ۱۲:۵۷

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۸
آثار مناجات‌های سحرگاهی/چگونه قلب حرم‌الله می‌شود؟
یک استاد اخلاق با اشاره به تاکیدات قرآن و روایات بر دعای سحر و کسب فضایل در سحرگاهان، گفت: شرح صدر، قوت قلب، قدرت اراده، خشوع و فروتنی، تقوای الهی و پرهیز از فکر گناه همه از برکات مناجات‌های سحرگاهی است.

۱۳۹۸/۳/۳ - ۱۱:۱۳

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۷
توسل پله اتصال به خدا است/میانبر رفع گرفتاری‌ها
حجت‌الاسلام بهاری با اشاره به ویژگی‌های عمل صالح که در دعای روز هفدهم از رمضان از خدا می‌خواهیم، گفت: توسل پله اتصال به خدا است، چنان که قرآن کریم می فرماید: «وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ».

۱۳۹۸/۳/۲ - ۱۱:۳۸

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۶
خواسته همیشگی اهل عرفان/شرط آرامش ابدی انسان
یک استاد اخلاق با بیان اینکه همنشینی با نیکان خواسته اصلی ما در شانزدهمین روز از ماه رمضان است، گفت: اگر بنا است عطر هم‌نشینی با ابرار را استشمام کنیم باید یعقوب‌وار عمل کنیم. خواسته اهل عرفان همیشه بهره مندی از تفضلات الهی بوده است.

۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۸:۵۹

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۵
دو رزق سرنوشت‌ساز برای آدمی/گره‌ای که خود گره‌گشا می‌شود
یک استاد اخلاق با اشاره به رزق‌هایی که از خدا در روز پانزدهم ماه مبارک رمضان درخواست می‌کنیم، گفت: شرح صدر برای انابه و مناجات با خدا لازم است تا انسان خود را به خدا گره بزند؛ با این گره است که خیرات دنیا و آخرت نصیب انسان می‌شود.

۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۳:۰۳

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۴
تاثیر گناه دیگران بر قلب انسان/راه جلا دادن به آینه دل
حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه بدون کمک خدا نمی‌توان از تله‌های شیطان رها شد، گفت: هر که می‌گوید ما را در قبر دیگران نمی‌گذارند، اشتباه می‌کند، قلب مومنان مثل مس است بر اثر گناه دیگران کدر می‌شود باید با با دعا به آن صیقل دهیم.

۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۱:۲۷

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۳
چهار دلیل مرگ قلب/وقتی همنشین مردگان می‌شویم
حجت‌الاسلام بهاری با اشاره به چهار عاملی که دل را می‌کُشد، گفت: آلودگی‌های قلب را می‌توان با شرح صدر، قوت قلب، رقت و نرمی، تسلیم و اطاعت در برابر خدا، آرامش و خشوع، تقوای قلبی، محبت به خلق، انابه و زاری به درگاه خدا برطرف کرد.

۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۲:۴۷

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۲
دو لباسی که به انسان زینت می‌دهد/عطری که اثر آرام‌بخشی دارد
حجت‌الاسلام بهاری با اشاره به دعای روز دوازدهم از ماه رمضان، گفت: درد عمومی جهان امروز ناآرامی‌ها و ترس‌ها، عدم امنیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. در حالی که اگر کسی به دیوار خدا تکیه کرد همه این امنیت‌ها برای‌اش ایجاد می‌شود.

۱۳۹۸/۲/۲۸ - ۱۱:۱۷

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۱
احسان؛ شاهراه دستیابی به همه خیرات/راه خروج از دایره خشم الهی
حجت‌الاسلام بهاری با بیان اینکه آراستگی به صفت احسان محور دعای روز یازدهم از ماه مبارک رمضان است، گفت: اگر کسی ایمان و تضرع و ذکر خدا را همراه با استقامت در مسیر او محور قرار دهد، خدا همه خیرات را نصیب‌اش می‌کند.

۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۲

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۰
معنای واقعی توکل/فائزین چه کسانی هستند؟
یک استاد اخلاق با تشریح معنای توکل و برکات آن برای انسان، گفت: خدا اهل توکل را دوست دارد. اگر بنده‌ای به این یقین برسد و جز برای خدا کار نکند و غیر از خدا چشم طمع به کسی نداشته باشد، توکل کرده است.

۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۲:۰۴

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۹
امام حسین(ع) رحمت واسعه است/محبتی که گره‌گشای مشکلات می‌شود
یک استاد اخلاق با بیان اینکه وجود ما ظرفیت دریافت همه رحمت الهی را ندارد، گفت: پیامبر(ص) از امام حسین(ع) به رحمت واسعه خدا تعبیر می‌کنند، لذا اگر در زیر این چتر قرار بگیریم جز بارش رحمت نصیب‌مان نمی‌شود.

۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۲:۳۲