خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

السبت ١٩ صفر ١٤٤١

Saturday, October 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه هفت منبر
برگزاری مراسم آیین«هفت منبر» در بیرجند
همزمان با عصر تاسوعا آیین سنتی و خاص «هفت منبر» در شهر بیرجند با حضور بانوان عزادار و روشن کردن هفت شمع در هفت مسجد و حسینیه برگزار شد. هفت منبر در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است.

۱۳۹۸/۶/۱۹ - ۱۰:۳۳

شبستان خراسان جنوبی گزارش می دهد؛
سوگ شمع ها در عزای حسین (ع)/ «هفت منبر» آیین عزاداری زنان بیرجندی در عصر تاسوعا
مراسم «هفت منبر» یکی از آیین های محرم در استان خراسان جنوبی است که توسط بانوان بیرجندی در عصر روز تاسوعا برگزار می شود.

۱۳۹۸/۶/۱۸ - ۱۵:۲۴

شبستان گزارش می‌دهد؛
سلام «عَلم‌ها» بر محرم/ بیرق‌‌های عزای حسینی در خراسان جنوبی برافراشته شد
روایت محرم و سیاه‌پوشی ایران حکایت عرض ارادتی از شهرها و روستاهاست و مردم خراسان جنوبی در محرم حسینی با برگزاری آئين‌های سنتی آداب و رسوم خويش را سینه به سینه منتقل و حماسه عاشورا و قيام امام حسين(علیه السلام) را در اذهان زنده می‌كنند.

۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۸:۳۲

آئین‌های محرمی در خراسان جنوبی؛
«هفت منبر» اشک ريختن شمع‌ها در سوگ اباعبدالله(ع)/همه جا صحن و سرای تو شده یا مظلوم
خبرگزاری شبستان: «هفت منبر» سنت زیبایی مردم دیار خراسان جنوبی در عصر تاسوعا حسینی است تا بگویید همه جا صحن و سرای تو شده یا مظلوم و ما همچو شمعی در عزایت اشکباریم یا حسین(علیه السلام).

۱۳۹۵/۷/۲۰ - ۰۸:۱۱

آئین‌های محرمی در خراسان جنوبی؛
«هفت منبر» آئین پیوند اندوه و حاجت در تاسوعا / شمع ها در سوگ عزای حسین می‌گیرند
خبرگزاری شبستان: شهر بیرجند عصر تاسوعا حسینی مهیای برگزاری آئین "هفت منبر" می‌شود و با پیوند اندوه و حاجت از یگانه جوانمرد روز تاسوعا طلب نیاز می کنند و صبح عاشورا را با غمی عمیق و جانکاه انتظار می‌کشند.

۱۳۹۴/۸/۱ - ۰۸:۴۵

تبلور شور حسینی در آیین های عزاداری مردم خراسان جنوبی؛
از بیل زنی خوسفی ها تا مشعل گردانی کویرنشین ها
خبرگزاری شبستان: خراسان جنوبی با گنجینه ای از فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف "سینه زنی، زنجیززنی، روضه خوانی، علم بندان، علم گردانی، نخل بندی، نخل گردانی، مشعل گردانی و تعزیه خوانی و بیل زنی" در ماه ماتم حسین(علیه السلام) و یارانش؛ عشق و ارادت خود به فرزند فاطمه را ابراز می کنند.

۱۳۹۳/۸/۱۰ - ۱۰:۱۲