خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

السبت ١٧ ذو القعدة ١٤٤٠

Saturday, July 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه تحول علوم انسانی
شبستان بررسی می‌کند
نقش علوم‌انسانی در اداره کشور/نرم‌افزار دستیابی به حیات تمدنی
تنی چند از پژوهشگران علوم‌انسانی با اشاره به اهمیت حضور نخبگان در اداره مسایل کشور، به بررسی چگونگی تحقق این مهم پرداخت و اظهار کردند: مراکز علمی ما دکترین ندارند و به تعبیری از نوعی بی‌مرامی رنج می‌برند.

۱۳۹۸/۴/۲ - ۰۹:۳۹

شماره جدید فصلنامه علوم انسانی اسلامی «صدرا» منتشر شد
بیست و پنجمین شماره از فصلنامه علوم انسانی اسلامی صدرا به مدیر مسئولی حجت الاسلام «رضا غلامی» منتشر شد.

۱۳۹۷/۸/۲ - ۱۵:۰۳

دومین نشست تخصصی همایش علوم انسانی، تولید و صنعت برگزار می شود
دومین نشست تخصصی همایش علوم انسانی، تولید و صنعت، با عنوان گفتگوی صنعت و علوم انسانی، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۸/۱ - ۱۰:۴۳

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:
علم را کیلویی می خواهیم نه برای رفع نیاز/ به واردات علم عادت کرده ایم
علیرضا صدرا با بیان اینکه نخبگان علوم انسانی در جامعه جایگاه درستی ندارند، گفت: دانشگاه های ما به واردات و مصرف گرایی عادت کرده اند. تعداد مقالات را ملاک قرار می دهیم در حالی که هیچ کس در جهان نمی گوید مثلا انیشتین چند کیلو کتاب تولید کرده است.

۱۳۹۷/۷/۷ - ۰۸:۴۰

مدیر سابق حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان خبر داد
ثبت نام سالانه چندهزار دانشگاهی در حوزه علوم اسلامی/مشکل آفرینی های علوم وارداتی
حجت الاسلام حریزاوی با اعلام ثبت نام سالیانه چند هزار نفر در حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، گفت: در شرایطی قرار داریم که برخی از دانشگاهیان نیز به این جمع بندی رسیده اند که علوم انسانی وارداتی از غرب حلّال مشکلات کشور نیست و حتی آن را دوچندان کرده است.

۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۰:۲۶

مدیر کل فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تشریح کرد
مشکلاتی که علوم انسانی غربی برای سبک زندگی ایجاد می کند
حجت الاسلام حریزاوی با اشاره به مشکلاتی که علوم انسانی وارداتی به سبک زندگی تحمیل می کند، گفت: نمی توان به طراحی های برگرفته از علوم انسانی غربی اعتماد کرد، چراکه این علوم از نظر بنیان های نظری مشکل دارد و سبب خطا و اشتباه می شود.

۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۰۹:۱۵

به همت دانشگاه جامع امام حسين (ع)
برگزاری چهارمین همایش سراسری رشد و تحول علوم پایه در پرتو اندیشه اسلامی
چهارمین همایش سراسری رشد و تحول علوم پایه در پرتو اندیشه اسلامی با تاکید بر علوم ریاضی به همت دانشگاه جامع امام حسين (ع) برگزار می شود.

۱۳۹۷/۵/۳ - ۰۹:۰۸

مولف «امامان شیعه و علوم اسلامی»:
ائمه(ع) موثرترین افراد در تاسیس علوم اند
نویسنده کتاب امامان شیعه و علوم اسلامی بیان کرد: در کتاب «امامان شیعه و علوم اسلامی» بیشتر به نقش تأسیسی امامان معصوم در علوم اسلامی پرداخته ایم زیرا آنها تاثیرگذارترین افراد در شکل گیری علوم بودند.

۱۳۹۷/۵/۲ - ۱۶:۲۵

اجرای طرح روشمندسازی علوم اسلامی با «مشق اجتهاد»
کارگاه های طرح روشمندسازی علوم اسلامی با عنوان «مشق اجتهاد» در نخستین گام در چهار شهر قم، مشهد، تهران، اصفهان در ۱۲ کارگاه و ۱۵ جلسه ۹۰ دقیقه ای برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۱:۲۲

آغاز فصل جدید زاویه با «نسبت اندیشه و رسانه»
سری جدید مجله علوم انسانی زاویه با پیش درآمد «نسبت اندیشه و رسانه» امشب روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۲:۴۵

انتشار «روان شناسی تحول دینداری»
خبرگزاری شبستان: کتاب «روان شناسی تحول دینداری» اثر مشترک پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و سازمان سمت و شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی منتشر شد.

۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۱۵:۴۷

استاد جامعه شناسی دانشگاه شیراز:
سوغات شوم علوم انسانی وارداتی برای جامعه اسلامی
خبرگزاری شبستان: علوم انسانی اسلامی ضمن اینکه تجربی است باید واقعیت غیب را هم ببیند. تحول در علوم انسانی می خواهد علوم انسانی و اجتماعی به مراتب کامل تر و مترقی تر از آن چیزی که امروز وجود دارد و در عین حال تجربی هم هست، برسد.

۱۳۹۷/۴/۲ - ۱۴:۴۳

در گفت و گوی شبستان با کارشناسان بررسی شد؛
نقش علوم انسانی در رشد و توسعه/الزامات برقراری دیپلماسی علمی در عرصه بین الملل
خبرگزاری شبستان: این ظلم بزرگی است که بگوییم چون دستاوردهای علوم انسانی، قابل رؤیت نیستند، بنابراین، می بایست به بخش های صنعتی و تجربی توجه داشت، آیا واقعاً اصول مدیریت و اقتصاد و سیاست، زیربنای توسعه یک کشور نیست؟

۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۱:۵۶

توسط قائم مقام وزیر علوم؛
مجوز برگزاری پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی صادر شد
خبرگزاری شبستان: قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی، در نامه‌ای مجوز برگزاری پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی را صادر کرد.

۱۳۹۷/۳/۸ - ۱۴:۲۲

کارگاه پژوهشی «متد نقد کتاب» برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: کارگاه پژوهشی «متد نقد کتاب (مولفه و ساختار نقد علمی، قوت‌ها و کاستی های آثار علمی و تدوین گزارش نقد در حوزه علوم انسانی)» به همت و میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۹:۳۹

مدرس حوزه:
فلسفه با حرکت در چارچوب توحید فکر افراد را باز می کند/مهمترین بایسته علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: مهم ترین بایسته در روش علوم انسانی اسلامی قدم برداشتن فلسفه در راستای اهداف و آرمان‌های اسلامی و توحیدی است. فلسفه اندیشه باز به افراد می دهد اما باید در چارچوب اندیشه های توحیدی حرکت کنند.

۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۰:۳۵

دکتر حدادعادل:
تحول و بازنگری در علوم انسانی بدون همکاری وزارت علوم ممکن نیست
خبرگزاری شبستان: حدادعادل با بیان اینکه انقلاب اسلامی به‌عنوان پیش‌زمینه تحقق تمدن نوین اسلامی، نمی‌تواند نسبت به موضوع علوم انسانی بی‌تفاوت باشد، گفت: بارها گفته‌ایم و تکرار می‌کنیم که تحول و بازنگری در علوم انسانی بدون همکاری وزارت علوم ممکن نیست.

۱۳۹۷/۲/۴ - ۱۱:۲۹

منعقد شد؛
تفاهم همکاری دانشگاه آزاد و کنگره علوم انسانی اسلامی
خبرگزاری شبستان: دانشگاه آزاد اسلامی و کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در زمینه هایی همچون تعریف و بازنگری رشته‌های علوم انسانی اسلامی در دانشگاه تفاهم‌نامه‌ همکاری امضاء کردند.

۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۵:۲۵

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:
ایستایی نسبی ما در علوم انسانی ناشی از بی توجهی به میراث فکری مان است
خبرگزاری شبستان: ایستایی نسبی که در حال حاضر در علوم انسانی با آن مواجه شده ایم، ناشی از عدم توجه به میراث ارزشمندمان است. مشخص کردن جایگاه شروع فرآیند علم سازی اهمیت ویژه ای دارد، باید برای شناخت نیازهای انسان نگاهی به وضعیت معاصر داشته باشیم.

۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۰۹:۴۴

بایدهای ورود به عرصه های جدید علم(۱)
علوم انسانی به دیگر علوم اعتبار می بخشد/باید ذائقه پژوهشی مان را اصلاح کنیم
خبرگزاری شبستان: اساساً این دیدگاه به طور اساسی غلط است که علوم تجربی را ارجح تر از علوم انسانی بپنداریم. این علوم انسانی است که به علوم دیگر وجهه و اعتبار می بخشد. اصولاً دانش مدیریت کننده علوم تجربی در یافته های علوم انسانی نهفته است.

۱۳۹۷/۱/۲۰ - ۰۹:۰۳