خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

الخميس ٢٠ ذو الحجّة ١٤٤٠

Thursday, August 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علم
رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم:
صرفا با تهذیب علم نمی‎توان به علم دینی دست یافت/علم محصول بسترهای اجتماعی است
خبرگزاری شبستان: صرفا با تهذیب علم نمی‎توان به علم دینی دست یافت. علم محصول بسترهای اجتماعی است. باید بستر اجتماعی تغییر کند. اگر ما بازگشت به عهد دینی بکنیم و یک جامعه دینی پیدا شود، طبیعتا تحت تأثیر آن، علم دینی هم تولید خواهد شد.

۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۰:۲۲

گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اساتید و نخبگان دانشگاه صنعتی شریف:
مسئله‌ علم را جدی بگیرید/تلاش علمی در دانشگاه‌ نباید متوقف شود/پیشرفت علمی بدون تعهد بی‌معناست
خبرگزاری شبستان: حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه باید مسئله‌ علم را جدی گرفت و تلاش علمی در دانشگاه‌ نبایستی متوقف بشود، تصریح کردند: اگر تعهد دینی و انقلابی نباشد، پیشرفت علمی به تنهایی‌ یک کشور را خوشبخت نمی کند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ۱۶:۴۱

آیت‌الله رشاد:
علم به دینی و غیر دینی تقسیم نمی‌شود
خبرگزاری شبستان: آیت‌الله رشاد گفت: ما وجود علوم دینی مانند تفسیر، فقه و اصول را می‌پذیریم، اما علم را به دینی و غیر دینی تقسیم نمی‌کنیم.

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۲:۲۸

توسعه علمی پزشکی، کیفیت سلامت و درمان را افزایش خواهد داد
خبرگزاری شبستان: عضو گروه آینده نگری، نظریه پردازی و رصدکلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ۱۰ ابرروند توسط دانشمندان جهان شناسایی و تدوین شده است گفت: تحولات علمی پزشکی کیفیت سلامت و درمان را افزایش خواهد داد.

۱۳۹۶/۱۲/۱۰ - ۱۴:۴۷

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
پیشرفت علمی مهمترین عامل هراس دشمنان از ایران
خبرگزاری شبستان: استاد حوزه علمیه با بیان اینکه پیشرفت علمی مهمترین عامل هراس دشمنان از ایران است، گفت: علم قدرت آفرین است ایران انحصار علمی و دانش روز را در عصر کنونی برهم شکست.

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۳:۱۶

کارشناسان در گفت وگو با شبستان:
علوم انسانی بدون نگاه فقیهانه و روش اجتهادی متحول نمی شود/تنها راه رشد یک کشور تفکر و پژوهش است
خبرگزاری شبستان: یوسفی مقدم: بدون نگاه فقیهانه و روش اجتهادی نمی توان سراغ منابعی نظیر قرآن و روایات برای تحول علوم رفت و از این منبع بهره مند شد. ساجدی: تنها مؤلفه رشد یک کشور پژوهش و تفکر است، نباید ذهن های خلاق به بهانه کمبود بودجه منزوی شوند.

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۰۹:۲۰

هنر تاثیرگذارترین روش انتقال مفاهیم پایدار و ماندگار در جامعه است
خبرگزاری شبستان: مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه بهره گیری از روش سنتی منسوخ شده تاثیری در یادگیری پایدار ندارد گفت: بهره گیری از فیلم و نمایش تاثیرگذارترین انتقال مفاهیم ماندگار در جامعه شمرده می شود.

۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۳:۳۲

فضیلت:
جشنواره‌های استانی مد و لباس فجر، علم و هنر را به یکدیگر نزدیک کرده است
خبرگزاری شبستان:مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کارگروه مد ولباس استان گلستان گفت: جشنواره‌های استانی مد و لباس فجر، علم و هنر را به یکدیگر نزدیک کرده است و به پیشرفت‌های درخور توجهی نائل آمده ایم.

۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۴:۱۶

مدیرگروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی:
معنای «قدرت عزیز» در انقلاب اسلامی/انقلابی بودن تمام نشده است
خبرگزاری شبستان: از ویژگی های «قدرت عزیز»، اقتدار قانونی و عقلانی در سایه اندیشه های اسلامی است. در چنین قدرتی برتری‌طلبی وجود ندارد و قدرت حاکم خود را جدا از مردم نمی داند؛ از دیگر ویژگی های آن پیگیری ایجاد جامعه ای پیامبرپسند است.

۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۰۹:۳۴

استاد دانشگاه علوم اسلامی رضوی در گفت وگو با شبستان:
علل موفقیت گفتمان انقلاب/آبشخور این نظام اسلامی جز منابع دینی و فقهی نیست
خبرگزاری شبستان: دکتر کوهستانی با اشاره به جایگاه فقه سیاسی اسلام در پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: امام خمینی(ره) به عنوان تئوریسین و موسس این انقلاب دینی معتقد بودند پیوند دین و سیاست، عمیق است و نه تنها شامل کلیات بلکه دربرگیرنده جزئیات نیز می شود.

۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۰۸:۴۶

کارشناسان در گفت وگو با شبستان بیان کردند:
فقه سیاسی اسلام با انقلاب عملی شد/انقلاب پیوستِ کار جدیدی را برای علوم ترسیم کرد
خبرگزاری شبستان: تا قبل از انقلاب کارکرد فقه بیشتر فردی بود اما بعد از انقلاب، رویکرد اجتماعی آن نیز مطرح شد. فقه سیاسی اسلام با وقوع انقلاب به مرحله عمل رسید آن هم در زمانه ای که کمتر کسی جایگاهی برای دین در سیاست قائل بود.

۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۱:۰۹

آزاداندیشی فرصت مهندسی افکار را بدون مداخلات حکومتی فراهم می کند
خبرگزاری شبستان: نقاط بیرون از حد و ادب آزاداندیشی، هرج و مرج و دیکتاتوری است. خشکاندن افکار از سیلان و جولان فکری به همان اندازه خطرناک است که هرج و مرج و فقدان بهداشت فکری. ضرورت آزاداندیشی در آن است که ادب مواجهات علمی را بیش از پیش به ما بیاموزد.

۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۱۰:۵۳

عقلانیت و علم گسترده؛ دو ویژگی حضرت زینب سلام الله علیها
خبرگزاری شبستان: علم حضرت زینب سلام الله علیها از جنس علمی است که به ائمه و پیامبران عطا می شد و این علم اثری از عقل است.حضور سیاسی و اجتماعی این بزرگوار در جامعه نیز از مجرای عقلانیت است.

۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۰۹:۲۹

استاد فلسفه و الهیات کالج بتل آمریکا:
چرا علوم انسانی از ضرورت های توسعه یافتگی است؟
خبرگزاری شبستان: اینکه چرا علوم انسانی برای توسعه یافتگی ضروری است به ماهیت خود علوم انسانی باز می گردد. علوم انسانی جنبه مبنایی برای طرز تفکر در یک جامعه دارد. علوم انسانی روش تفکر و درست اندیشیدن را به ما می آموزد.

۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۰:۵۶

ترسیم نقشه راه سلامت و بهداشت گیلان/ دانشگاه نسل سوم دانشگاه تولید ثروت
خبرگزاری شبستان: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه با علم می توان تولید ثروت کرد گفت: دانشجویان دانشگاه نسل سوم، کارآفرین خواهند بود.

۱۳۹۶/۱۰/۲۰ - ۱۴:۱۶

حقیقت علم الزاما از مسیر تعلیم عبور نمی‌کند/تقدم تزکیه بر تعلیم
خبرگزاری شبستان: فردی که تزکیه می کند، پس از سیر و سلوک حقیقی به علت های اساسی پدیده ها رسیده و الزامی به رعایت روش های مرسوم که از معلول به علت رسیدن باشد را نمی بیند. او حکمت را در سینه خود حمل کرده و به عنوان حکیم مطرح است.

۱۳۹۶/۱۰/۱۹ - ۱۵:۴۵

دکتر ولایتی:
ظرفیت وقف علم و فرهنگ باید با نگاه به‌روز‌شده مدیریت شود
خبرگزاری شبستان: دکتری ولایتی در جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، گفت: حوزه وقف علم و فرهنگ، ظرفیت فراوانی وجود دارد که باید با نگاهی روشن و به‌روز‌شده مدیریت شود.

۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - ۱۳:۲۳

نقشه جامع علمی کشور اجرایی می شود
خبرگزاری شبستان: معاون ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از اجرای این نقشه در استان ها خبرداد و گفت:

۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۱۴:۵۰

گسترش پارک علم و فناوری و مراکز رشد از سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی
خبرگزاری شبستان: رئیس دانشگاه آزاد کشور با بیان اینکه دانشگاه های کشور به سمت دانشگاه نسل سوم در حرکت هستند افزود: گسترش پارک علم و فناوری و مراکز رشد و دیگر فناوری ها از جمله برنامه های است که با سرعت دنبال می شود.

۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۰۸:۴۱

بررسی می شود؛
اصلی ترین مساله دانشگاه در ایران
خبرگزاری شبستان: نشست اصلی ترین مساله دانشگاه در ایران در سالن کمال دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می شود.

۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۰۸:۲۲