خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷

الاثنين ٣ ذو القعدة ١٤٣٩

Monday, July 16, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه علوم انسانی
نقش انسان‌شناسی در علوم انسانی بررسی می شود
نقش انسان‌شناسی در علوم انسانی، در مجمع عالی حکمت اسلامی قم برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۱:۴۹

استاد دانشگاه شیراز:
علوم انسانی نیازمند دستگاه سنجش عیار دانش است
علوم انسانی، نیازمند دستگاهی برای سنجش عیار دانشی که از جای دیگر می‌آید، است؛ در حقیقت اگر از اندیشه ها و دستاوردهای بشر بهرمند نشویم برخلاف مسیر عقل رفته‌ایم اما اینکه چه بخشی از دانش مفید است وچه بخشی مفیدتر، نیاز به ممیزی دارد.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۶:۱۳

در نخستین برنامه از سری جدید «زاویه» مطرح شد
علوم انسانی، دغدغه شریعتی نیست/ نوشریعتی های امروز او را به نفع خود مصادره می کنند
نخستین برنامه از سری جدید مجله علوم انسانی «زاویه» با موضوع «علی شریعتی؛ روشنفکری و علوم انسانی» روی آنتن رفت و در آن تقی آزادارمکی و سیدجواد میری درباره دغدغه دکتر شریعتی نسبت به علوم انسانی و جامعه شناسی سخن گفتند.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۲:۱۲

برگزاری دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت
دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت به منظور جلب مشارکت جامعه علمی و نخبگانی کشور در طراحی الگوی بومی پیشرفت آذرماه برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۰۹:۵۶

زاویه با «شریعتی، روشنفکری و ضرورت بازنگری در علوم انسانی» ورق می خورد
نخستین قسمت از سری جدید مجله علوم انسانی زاویه با موضوع «شریعتی، روشنفکری و ضرورت بازنگری در علوم انسانی» امشب روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۴:۵۹

رییس دانشکده مدیریت و اقتصاددانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با شبستان:
علم عامل تقسیم قدرت در جهان امروز است/علوم انسانی را در تحولات نادیده می گیریم
خداداد حسینی با بیان اینکه وجود و حدود پیشرفت علم و فناوری و تواناییِ برقراری دیپلماسی علمی در تقسیم قدرت و استیلای کشورها نقش مهمی دارد، گفت: برخلاف کشورهای پیشرفته، به علوم انسانی به عنوان زیربنای تحولات اجتماعی و اقتصادی توجه نداریم.

۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۰۹:۱۹

منطق علوم انسانی اسلامی
«منطق علوم انسانی اسلامی» به مثابه یک دانش یا دانش‌واره، دارای مباحث و مسائل مختلفی است که هر کدام نیازمند تحقیق مستقل و مجزا است که از جمله محورهای پژوهشی مرتبط با این حوزه، بحث از معرفی و توصیف خود این عنوان می‌باشد.

۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۵:۰۸

آغاز شد
ثبت نام مدرسه تابستانی «رویش» با محور اقتصاد
مدرسه تابستانی «رویش» شامل آموزش اقتصاد با حضور استادان برجسته از آقایان علاقمند برای شرکت، ثبت نام می کند.

۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۰:۱۴

آغاز فصل جدید زاویه با «نسبت اندیشه و رسانه»
سری جدید مجله علوم انسانی زاویه با پیش درآمد «نسبت اندیشه و رسانه» امشب روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۲:۴۵

به مناسبت حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۱۳۶۷؛
تنازع بقا و فرهنگ توحش؛ نسخه آمریکاییِ دیپلماسی
در گوشه ای از این فضای جنگلی حاکم بر روابط بین الملل، باغی شروع به روییدن کرده است. انسان قرار است از هویت حیوانیت به ساحت خلیفه اللهی گام نهد و از عصر جاهلیت به بعثت رسالت و دیانت نزدیک شود.

۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۰:۱۷

در جلسه ۱۵۴ شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی انجام شد؛
انتقاد رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی از عوامل موثر در ارتقاء استادان
دکتر حدادعادل در این جلسه ضمن انتقاد از اصالت پیدا کردن صورت و ظاهر در مدیریت آموزش عالی گفت: در روند ارتقاء استادان دانشگاه متأسفانه نگارش مقاله علمی در نشریات خارجی اصالت پیدا کرده است.

۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۱:۴۵

استفاده از ظرفیت فلسفه صدرایی برای تحول در علوم انسانی
استفاده از ظرفیت فلسفه صدرایی برای تحول در علوم انسانی به همت مجمع عالی حکمت اسلامی، در جلسه مشترک دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و مجمع مورد تاکید قرار گرفت.

۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۱۳:۴۹

در دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی؛
کمیته دستگاهی برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره تشکیل می شود
مجوز تشکیل «کمیته دستگاهی برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» در دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، از سوی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شد.

۱۳۹۷/۴/۹ - ۱۳:۴۸

مدرس حوزه و پژوهشگر علوم انسانی:
تعبیر شهید بهشتی از تفاوت علوم اسلامی و علوم انسانی
شهید بهشتی معتقد بود انسان روی به علوم انسانی آورد تا مشکلاتش را از طریق اقتصاد و حقوق و … حل کند اما این علوم تبیین درستی از فروع انسان و واکنش های او نمی توانست ارائه دهد؛ در اینجا بود که علوم اسلامی توانست به کمک علوم انسانی بیاید.

۱۳۹۷/۴/۹ - ۱۲:۲۵

مواجهه سنت گرایان با علوم انسانی؛ تاملات روش شناختی بررسی می شود
خبرگزاری شبستان: نشست «مواجهه سنت گرایان با علوم انسانی؛ تاملات روش شناختی» چهارشنبه، ۱۳ تیرماه به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۵ - ۱۲:۰۱

ورود هفتمین شماره از «ترجمان علوم انسانی» به گیشه
خبرگزاری شبستان: هفتمین شمارۀ فصلنامۀ «ترجمان علوم انسانی» ویژه بهار ۱۳۹۷ با مندرجاتی همچون گفت وگو با یاشا مونک، استاد جوان دانشگاه هاروارد روی گیشه رفت.

۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۵:۳۲

انتشار «مدیریت جامع در آموزه های دینی (از دانش تا روش)»
خبرگزاری شبستان: «مدیریت جامع در آموزه های دینی (از دانش تا روش)» نوشته احمدعلی افتخاری و شامل محورهای متنوع به بازار نشر عرضه شد.

۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۵:۱۳

بزرگداشت داریوش شایگان، اندیشمند برجسته معاصر برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: مراسم بزرگداشت زنده‌یاد داریوش شایگان، اندیشمند برجسته معاصر پنجشنبه، ۷ تیر در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۲:۰۱

یادی از «امین ِ جامعه‌شناسی ایران» در کتابخانه ملی
خبرگزاری شبستان: آیین بزرگداشت مرحوم دکتر محمدامین قانعی راد با عنوان «امین ِ جامعه شناسی ایران» در کتابخانه ملی برگزار می شود.

۱۳۹۷/۴/۲ - ۱۱:۱۴

برگزاری دوره «تربیت جنسی کودکان و نوجوانان» به همت فعالان علوم انسانی
خبرگزاری شبستان: دبیرخانۀ دوره‌­های آموزشی-پژوهشی فعالان علوم انسانی اسلامی «مفتاح» در نظر دارد با برگزاری دوره «تربیت جنسی کودکان و نوجوانان»، ضمن ارائۀ راهکارهای اسلامی، پرسش ها و ابهامات موجود در این زمینه را پاسخ دهد

۱۳۹۷/۴/۲ - ۱۰:۵۸