خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸

السبت ١٦ ربيع الثاني ١٤٤١

Saturday, December 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه یادروز حافظ
به مناسبت بزرگداشت روز حافظ
به افتخار حافظ و گله از کاستی‌ها
همزمان با روز بزرگداشت حافظ اقداماتی در شیراز برای گرامیداشت این شاعر گرانقدر انجام می‌شود که البته باز هم کم است.

۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۳:۱۳

استاد دانشگاه اهواز عنوان کرد
جریان های فکری موضوع چالش حافظ است/ چالش سبب ماندگاری اشعار حافظ
امامی با اشاره به اینکه جریان های فکری موضوع چالش، حافظ هستند و به همین دلیل شعر حافظ کهنگی پیدا نمی کند و دستخوش تکرار نمی شود و پیامش برای همه انسان ها در هر نسلی است، گفت: شعر حافظ دائما با متفاوت شدن مصداق های خودش نو می شود.

۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۳:۱۱

استاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد
حافظ در اشعار خود «آز» را مایه زشتی ها می داند
دادبه با تاکید بر اینکه حافظ در اشعار خود روی «آز» دست گذاشته که مایه تمام زشتی هاست که آن را از خلق و خوی بشر حذف کند، گفت: درمان آز تنها با عشق شکل می گیرد.

۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۲:۵۴

مراسم روز حافظ در شیراز
مراسم گرامیداشت روز حافظ با حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آرامگاه حافظ شیرازی برگزار شد.

۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۱:۵۶

استاد دانشگاه اراک عنوان کرد
دیوان «گوته» از لحاظ کلیت محتوایی، شبیه دیوان حافظ است
رجایی گفت: دیوان «ولفگانگ فون گوته» از لحاظ کلیت محتوایی در خصوص خلقت انسان، شبیه دیوان حافظ است.

۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۱:۱۸

استاد دانشگاه پیام نور عنوان کرد
ناشناخته بودن جهان مهمترین ترس حافظ است
ماحوزی با اشاره به اینکه زاهد در شعر حافظ از اضطراب جهان ناشناخته می گریزد از این جهت او مانند عقل هشیار است که ادعای چیگری دارد، گفت: ناشناخته بودن جهان مهمترین ترس حافظ است.

۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۰:۲۶

استاندار فارس عنوان کرد
سخن از حافظ سخن از ارزش های ماندگار تاریخی و فرهنگی یک تمدن بزرگ است
رحیمی گفت: بی گمان سخن از حافظ در حقیقت سخن از ارزش های ماندگار میراث معنوی اندوخته های تاریخی و فرهنگی یک تمدن بزرگ است که در آن کرامت انسانی و کمال مطلوب او با شیوا ترین شیوه ترسیم می شود.

۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۲۱:۳۴

امام جمعه شیراز عنوان کرد
کرامت انسانی مورد تاکید اسلام در اشعار حافظ متجلی است
آیت الله دژکام با اشاره به اینکه دین اسلام دین سخت گیرانه ای نیست، گفت: اسلام کرامت انسان را توسعه می دهد دینی که شرایعش سخت گیرانه نیست و مسلما این ویژگی در اشعار حافظ جلوه گر است.

۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۲۱:۲۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد
حافظ یک رسانه نقاد فراتاریخی است
صالحی گفت: حافظ تنها یک شاعر نیست، او یک رسانه با ویژگی نقادی است، نقدهایی که مربوط به یک دوره تاریخی نیست و فراتاریخی و اجتماعی است و از این رو در هر دوره ای به حافظ می توان مراجعه کرد و از اون به عنوان منتقد مصلح اجتماعی استفاده کرد.

۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۲۰:۵۳

۲ کتاب در مراسم یادروز حافظ رونمایی شد
در مراسم بزرگداشت حافظ شیرازی، کتاب ۱۱ جلدی «۲ سده سخنوری» و کتاب چهار جلدی «دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی» با حضور «سید عباس صالحی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۲۰:۳۴

۲۰ مهر ماه؛ بزرگداشت حافظ شیرین سخن
خواجه شمس الدین محمد شیرازی، متخلص به حافظ از بزرگترین شاعران غزل سرای ایران و جهان به شمار می رود. این شاعر پر آوازه ی ایرانی در اوایل قرن هشتم هجری قمری در شیراز دیده به جهان گشود. بیستم مهردرتقویم رسمی به عنوان روز بزرگداشت حافظ نامگذاری شده است.

۱۳۹۸/۷/۱۸ - ۱۰:۴۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد
حافظ شیرازی افتخار ایران و فخر جهان محسوب می شود
صالحی با اشاره به اینکه حضور در یادروز حافظ از دیگر برنامه های این سفر است، گفت: حافظ شیرازی افتخار ایران و فخر جهان محسوب می شود که توانست بیان خود را به شکل نغز به یادگار بگذارد.

۱۳۹۸/۷/۱۷ - ۱۵:۱۵

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس اعلام کرد
۲۰ مهرماه عضویت در کتابخانه عمومی فارس رایگان است
منوچهری گفت: به مناسبت سالروز بزرگداشت حافظ شیرازی، روز شنبه ۲۰ مهرماه عضویت در تمامی کتابخانه های عمومی فارس رایگان است.

۱۳۹۸/۷/۱۷ - ۱۲:۰۲

مدیر بنیاد حافظ شناسی خبر داد
رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری» در روز حافظ
حسن‌لی با اشاره به اینکه برای تکمیل مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»، منابع معتبر قدیم و جدید گردآوری، بازخوانی و تدوین شد، گفت: این مجموعه در روز حافظ رونمایی می شود.

۱۳۹۸/۷/۱۵ - ۱۳:۴۲

مدیر مرکز «حافظ شناسی» عنوان کرد
نشست های علمی یادروز حافظ بیستم مهر برگزار می شود
حسن لی گفت: نشست های علمی یادروز حافظ صبح روز ۲۰ مهر از ساعت هشت و ۱۵ دقیقه در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار می شود.

۱۳۹۸/۷/۱۴ - ۱۲:۵۵

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خبر داد
حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم یادروز حافظ شیرازی
سهرابی از حضور «سید عباس صالحی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم یادروز حافظ شیرازی خبر داد و گفت: این مراسم شامگاه ۱۹ مهر در جوار آرامگاه حافظ شیرازی برگزار می شود.

۱۳۹۸/۷/۱۴ - ۱۱:۵۸

شهردار کرمان خبر داد:
بزرگداشت حافظ و سعدی همزمان در کرمان و شیراز برگزار می شود
عالم زاده با اشاره به ظرفیت های فرهنگی مشترک شیراز و کرمان گفت: با انعقاد تفاهم نامه با شهرداری شیراز برنامه های فرهنگی مشترکی مانند بزرگداشت حافظ و سعدی را به طور همزمان در شیراز و کرمان برگزار می کنیم.

۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۲۱:۳۰

حافظ پرورش را مقدم به آموزش می داند
استاندار فارس با اشاره به اینکه جهان مطلوب حافظ، جهان رندان و دنیای رندانه ایست که اگر محقق شود، هر آزاده ای در آن به کام می نشیند، گفت: حافظ پرورش را مقدم به آموزش می داند و آثار او تربیتی است.

۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۰:۲۲

یادروز حافظ فرصتی مغتنم برای بهره از اندیشه های این شاعر است
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه یادروز حافظ فرصت مغتمنی است که از اندیشه های ژرف حافظ شیرازی بهره برد، گفت: اشعار حافظ شیرازی چون از دل بر می آید لاجرم بر دل می نشیند.

۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۰:۱۶