خبرگزاری شبستان

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

السبت ١١ رمضان ١٤٣٩

Saturday, May 26, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

مطالب مربوط به کلیدواژه دکتر رضا داوری اردکانی
رئیس فرهنگستان علوم:
ما آینده خودمانیم/سیاست می تواند برنامه ساز آینده باشد
خبرگزاری شبستان: دکتر رضا داوری اردکانی تاکید کرد: ما آینده خودمانیم و در حقیقت آینده، آینده ماست. اگر آن را بسازیم، آینده داریم، در غیر این صورت اکنون را تکرار می‌کنیم؛ مساله آینده، مساله آسان و دشواری است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۲:۰۷

دکتر داوری اردکانی:
درد آن است که بگویند راجع به علم ننویس/تکلیف مان را در علوم انسانی مشخص نکرده ایم
خبرگزاری شبستان: داوری اردکانی با بیان اینکه رابطه ما با علوم انسانی رابطه کالا و مصرف کننده است، گفت: ما به علوم انسانی نیاز داریم تا ببینیم چه طور می توانیم آن را در ارتباط با علم دیگر در حل مسایل جامعه به کار بندیم اما متأسفانه چنین فکری نداریم.

۱۳۹۶/۱۲/۹ - ۱۴:۳۳

پاسخ دبیرخانه هم‌اندیشی علم دینی به نامه رضا داوری اردکانی؛
ما از شما «حریت علمی» را فرا گرفته‌ایم
خبرگزاری شبستان: ما از شما یاد گرفته‌ایم که فیلسوف و اندیشمند باید «درد» و به تبع آن، «مساله» داشته باشد، باید به «عقل جمعی و مشترک» توجه کند، باید به آنچه «وضع کنونی جامعه» اوست، بپردازد.

۱۳۹۶/۱۲/۹ - ۰۹:۴۹

«ما و علوم انسانی» به روایت داوری اردکانی
خبرگزاری شبستان: نشست «ما و علوم انسانی» با سخنرانی رضا داوری اردکانی در پردیس دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار می شود.

۱۳۹۶/۱۲/۷ - ۰۹:۲۴

پاسخ آیت الله سبحانی به نامه دکتر رضا داوری اردکانی؛
دو نگرش متفاوت در باب علوم انسانى اسلامى/مقصود مدافعان علوم انسانى اسلامى پالایش است نه ایجاد علم جدید
خبرگزاری شبستان: سؤال مى شود كه در دانشگاه هاى ما كدام اقتصاد بايد تدريس شود؟ پاسخ روشن است كه روش دوم با اصول ما سازگار نيست. مقصود مدافعان علوم انسانى اسلامى چنين پالايشى است نه ايجاد علم جديد. علم عوض نمى شود امّا دگرگونى در آن امكان پذير است.

۱۳۹۶/۱۲/۶ - ۱۴:۵۹

رضا داوری اردکانی در دیدار با اعضای انجمن اندیشه و قلم:
ماجرای فکر و تفکر تمام نمی شود/مخالفت با توسعه شوخی خوبی نیست
خبرگزاری شبستان: اگر می توانستیم مثل نیاکان قرون سابق زندگی کنیم، عطای توسعه را به لقایش می بخشیدیم ولی مدام در فضای مجازی بودن و به مصرف اشتغال داشتن و در حین مشغولیت با آخرین فرآورده های تکنولوژی با توسعه مخالفت کردن، شوخی خوبی نیست.

۱۳۹۶/۱۰/۱۷ - ۱۵:۵۸

داوری اردکانی از شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) کناره گیری کرد
خبرگزاری شبستان: دکتر رضا داوری اردکانی، طی ارسال نامه ای ضمن بر شمردن برخی مسایل نسبت به ضوابط گزینش و ترتیب اعطای جایزه المصطفی(ص) از شورای سیاست گذاری این جایزه کناره گیری کرد.

۱۳۹۶/۸/۱۳ - ۱۰:۰۷

رضا داوری اردکانی:
فوتبال، یک درام تاریخی است
خبرگزاری شبستان: فوتبال کم و بیش به صورت یک نظام کیهانی تلقی می‌شود اما اگر با رجوع به فلسفه‌های هگل و مارکس و نیچه و جان دیویی و هوسرل و گادامر و سارتر بخواهند ماهیت فوتبال را درک کنند آن را یک درام تاریخی که مهر و کین و شادی و غم می یابند.

۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۱:۰۸

سلسله سخنرانی های خرد و توسعه برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: سلسله سخنرانی های خرد و توسعه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۱۳:۴۹

بزرگداشت دکتر کریم مجتهدی؛
دکتر مجتهدی عمر صرف فلسفه کرد/ نواده مجتهد تبریزی بودن هرگز او را مغرور نکرد
خبرگزاری شبستان: رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه دکتر کریم مجتهدی همواره اخلاق مدار بوده و تواضع فراوانی دارد، گفت: او با وجودی که نواده مجتهد تبریزی بود اما هرگز مغرور و خودستا نبوده است.

۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۰۹:۵۸

تسلیت رئیس فرهنگستان علوم به مناسبت درگذشت مریم میرزاخانی؛
در سوگ پریشادخت جهان ریاضی معاصر
خبرگزاری شبستان: دختر نابغه ای که می خواست رمان نویس شود اما مانند فیثاغورث و افلاطون زیبایی را در ریاضیات یافت و خیلی زود چراغ فروزان دانش ایران و پریشادخت جهان ریاضی معاصر شد، زودتر از زود و بسیار بی هنگام از این جهان درگذشت.

۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۶:۱۹

افتتاح کتابخانه جدید فرهنگستان علوم با حضور داوری اردکانی
خبرگزاری شبستان: کتابخانه جدید فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر رضا داوری اردکانی افتتاح شد.

۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۰:۳۷

باید از دانشگاه مقاله نویس عبور کنیم و به دانشگاه مسئله اندیش برسیم
خبرگزاری شبستان: ما باید از دانشگاه مقاله نویس بگذریم و به دانشگاه مسئله اندیش برسیم که در این صورت صاحب مقالات بهتری خواهیم بود. تکرار کنیم که حساب کسانی که در مرزهای علم پژوهش می کنند جداست و آنها را نمی توان تابع برنامه علم کشور کرد.

۱۳۹۶/۳/۳۰ - ۱۱:۰۲

ماهیت فناوارنه علم جدید!
خبرگزاری شبستان: پیداست که علم جدید علم به هستی جهان و آنچه هست، نیست بلکه علم سازنده است و علم سازنده می‌تواند روی به سوی آینده داشته باشد. لازم نیست که دانشمندان همه به فکر آینده باشند و برای آینده کار کنند.

۱۳۹۶/۲/۱۶ - ۱۰:۴۷

با حضور داوری اردکانی؛
برگزاری آیین گرامیداشت روز جهانی آینده
خبرگزاری شبستان: مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده با حضور دکتر رضا داوری اردکانی و وزیر علوم و به میزبانی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۱۰:۵۷

بزرگداشت دکتر رضا داوری اردکانی//۳
قدرت خواندن متن را از دست داده ایم/داوری شدن و داوری بودن سخت است
خبرگزاری شبستان: بی تعارف از میان معاصران فرهنگی خودمان تنها کسی که می فهمد فهم جهان فهم دم دستی نیست و این مسئله را درک می کند، داوری است و این فهم را بیش از هر جا در آثار او می بینم.

۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۰:۳۶

بزرگداشت دکتر داوری اردکانی برگزار می شود
خبرگزاری شبستان: مراسم بزرگداشت دکتر رضا داوری اردکانی با حضور شخصیت هایی همچون آیت الله محقق داماد در کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

۱۳۹۵/۱۰/۲۵ - ۱۴:۰۵

سخنرانی دکتر داوری اردکانی درباره فلسفه آموزش عالی
خبرگزاری شبستان: دکتر رضا داوری اردکانی با موضوع فلسفه آموزش عالی در موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی سخنرانی می کند.

۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۱۴:۰۳

نشریه فرهنگستان علوم روی پله پنجاه و نهم
خبرگزاری شبستان: پنجاه و نهمین شماره از نشریه فرهنگستان علوم با سرمقاله ای از دکتر رضا داوری اردکانی و موضوعاتی همچون الزامات رسیدن به الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت منتشر شد.

۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۱:۰۵